'Açık lise' için kavga

2006 sınavına yetişiyor
Milli Eğitim, Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'ni değiştirerek, imam-hatiplilerin katsayı engelini aşacak formülü yürürlüğe soktu. Böylece mezunlar dahil imam-hatipliler, açık liselere geçerek 2006 ÖSS sınavına 'açıköğretim mezunu' olarak girebilecek.
Sendikacılar da tepkili
YÖK Başkanı Teziç: "Danıştay'da iptal davası açıp yürütmeyi durdurma isteyeceğiz." Türk Eğitim-Sen lideri Özcan: "Hülle yapılıyor." Eğitim-Sen Başkanı Dinçer: "Bu tuzak. Meslek liselerinin değil, imam-hatiplilerin önü açılıyor. Dava açabiliriz."
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) imam-hatip liselilerin (İHL) üniversiteye girişteki katsayı engelini ortadan kaldırmak için bulduğu hülle formülünü yürürlüğe soktu. Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği değiştirilerek uygulanacak formüle göre; halihazırda imam-hatiplerde öğrenci, İHL mezunu ya da İHL mezunu olup üniversite öğrencisi olanlar açıköğretim liselerine kayıt yaptırarak 2006'daki ÖSS sınavına 'açıköğretim lisesi mezunu' olarak girebilecek. Yönetmeliğe göre diploma notunun yükseltilebilecek olması da İHL öğrencilerine avantaj sağlayacak. YÖK, yönetmeliğin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için dava açacak.
2006 ÖSS'den itibaren açıköğretim liselerine başvuran meslek lisesi mezunları genel lise mezunlarından daha avantajlı durumda olacaklar. MEB'in dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 48 maddelik yeni Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği, 28 Şubat 1997'den bu yana Türkiye'nin gündemini meşgul eden katsayı meselesinde, AKP hükümetinin tabanına verdiği sözü tutma girişimi olarak değerlendiriliyor.
Danıştay yolunda
YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, yönetmeliği yargıya taşıyacakları için içeriğine ilişkin yorum yapmayacağını belirterek, "Söz konusu yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali için en kısa zamanda Danıştay'a başvuracağız" dedi. Diğer tepkiler ise şöyle:
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan: Yönetmelikle iki diploma uygulaması getiriliyor. Diğer liselerden veya yükseköğretim kurumlarından mezun olanlara da açık liseye kayıt yaptırabilme hakkı getiriliyor. Bir meslek lisesini veya imam-hatip lisesini bitiren bir kişi açıköğretim lisesine kayıt yaptırabilecek. Açıköğretim lisesini de bitirirse iki diploması olacak. Bu durumda işine geldiğinde meslek lisesi diplomasını, işine geldiğinde açık öğretim lisesi diplomasını kullanabilecek. Ortada bir hülle var.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer: Hem imam- hatip, hem de ilahiyat fakültesi mezunlarına alan değiştirme hakkı tanınıyor. Bu, meslek liselilerin önündeki katsayı engelini ortadan kaldırıyor gibi gösterip, imam- hatiplerin önünü açmaktır. Yönetmelikte çok tuzak var. Hukukçu arkadaşlarımızla inceleyip, gerekirse yargıya başvuracağız.
Tartışmalı maddeler

 • Yeni yönetmelikte, açıköğretim liselerine, üniversite ve lise mezunlarının da başvurabilmesi sağlanıyor.
 • Meslek lisesi öğrencileri, genel lise mezunlarıyla aralarındaki ders farklarını kapattıkları takdirde, bir adım öne geçmiş olacaklar.
  Madde 20 - Liseye kaydı kabul edilen öğrenciler, kayıt için sundukları öğrenim belgelerinin niteliğine göre aşağıdaki esaslara uyarlar:
  a) İlköğretim okulu/ortaokul mezunları; lise programındaki ortak dersler ile tercih ettiği alandaki alan derslerinin tamamından sınava girmek ve mezuniyet kredisini tamamlayabilecek kadar alan, ortak ve seçmeli derslerden kredi almak zorundadırlar.
  b) Alan veya program değiştiren öğrenciler okumadıkları ortak ve alan dersleri ile okudukları halde haftalık ders saati sayısı farkı birden fazla olan ortak ve alan derslerinden sorumlu tutulurlar.
  c) Alanında öğrenimlerini tamamlamak isteyen öğrenciler, önceki sınıflarda başarısız oldukları ortak ve alan dersleri ile bu sınıflara sonradan konulan derslerden ve takip eden dönemlerdeki ortak ve alan derslerinden sorumlu tutulurlar.
  d) Ortaöğretim okulu/kurumu mezunu olup, alan veya program değiştirmek için başvuranlarda dönem şartı aranmaz. Bu öğrenciler, birbirini takip eden dersleri birlikte alabilirler.
 • Yeni düzenlemenin 'Öğretim Sistemi' başlığı altındaki madde ise öğrencileri daha önce mezun oldukları okullarda aldıkları derslerden muaf tutuyor. Böylece öğrenci daha kısa zamanda çift diploma sahibi olabiliyor.
 • 'Diploma notunun belirlenmesi' başlığı altında meslek lisesi veya üniversite mezunu öğrencilere, hem katsayı engelinden kurtulma hem de aldığı yeni derslerle diploma notunu yükseltme avantajı veriliyor.
 • Meslek lisesi mezunu oldukları için, istedikleri her alana yerleşemeyen öğrenciler, yeni yönetmelik sayesinde çift diploma sahibi olabilecekler:
 • Yönetmeliğin, 'Kılık kıyafet' başlığı altındaki maddeleri eski yönetmelikte olduğu gibi yine başörtüyle okula devam edebilme olanağını sağlıyor.


  • http://www.radikal.com.tr/7661117661110

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.