Açık öğretim lisesinde türbanlı sınav yasak

Açık öğretim lisesi (AÖL) sınavlarına başörtülü girilemeyecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), AÖL sınavlarında Merkezi Sistem Sınav Yönergesi disiplin hükümlerinin uygulanacağını duyurdu.

ANKARA - Açık öğretim lisesi (AÖL) sınavlarına başörtülü girilemeyecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), AÖL sınavlarında Merkezi Sistem Sınav Yönergesi disiplin hükümlerinin uygulanacağını duyurdu. Buna göre sınavlarda tüm kız öğrencilerin 'başı açık' olacak. Kopya alma veya verme girişiminde bulunan, başkasının cevap kâğıdını kullanan, soru kitapçığını teslim etmeyenlerin sınavı geçersiz sayılacak.
AÖL'lerde türban tartışması bazı salon görevlilerinin, başörtülü kızların sınava türbanla girmesine izin vermesiyle gündeme gelmişti. Daha sonra konu yargıya taşınmış ve öğrencilerin başörtülü sınava girmesine izin verdiği ileri sürülen AÖL yönetmeliklerinin ilgili maddelerinin yürütmesi Danıştay 8'inci Dairesi tarfından durdurulmuştu. Bunun üzerine yeni yönetmelik hazırlamak için çalışma başlatan MEB bu süreçte doğacak boşluğu gidermek için dün bir genelge yayımladı. Genelgede, yönetmeliğin yürütmesi durdurulan maddeleri, yeniden düzenleninceye kadar Merkezi Sistem Sınav ynergesi'ndeki disiplin hükümlerinin uygulanacağı belirtildi. Söz konusu yönergede, sınavlara başörtülü girilemeyeceği yönünde düzenleme de yer alıyor.