Açık Öğretim sınavında ilginç 'dershane' sorusu

Açık Öğretim sınavında ilginç 'dershane' sorusu
Açık Öğretim sınavında ilginç 'dershane' sorusu
'Dershanelerin kapatılması' konusundaki tartışmalar sürerken hafta sonu yapılan Açık Öğretim Fakültesi sınavlarında dershanelere ilişkin ilginç bir soru soruldu.

ÇORUM - AKP ile Gülen Cemaati arasında büyük gerilime yol açan 'dershaneler' konusu, Açık Öğretim Fakültesi sınavına da konu oldu. Haftasonu yapılan sınava katılan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir öğrenci , ' Türkiye 'nin Toplumsal Yapısı' isimli dersin 'B' kitapçığındaki 15. sorunun dershanelerle ilgili olduğunu söyledi.

Söz konusu öğrenci, sorunun şu şekilde olduğunu aktardı:

15-) Dershaneler ve sınav odaklı eğitim ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

A) Sınav sistemine yönelik bilginin alınıp satıldığı kurumlardır.
B) Dershaneler mevcut eşitsizlikleri azaltmaktadır.
C) Lise eğitiminin işlevsizleşmesine neden olmaktadır.
D) Eğitimin meslek kazanmak amacıyla katlanılması gereken zorunlu bir süreç olduğu düşünülmektedir.
E) Eğitimin giderek kurumsal alanın ve okulun dışında gerçekleşmesine yol açmaktadır. (cihan)


  http://www.radikal.com.tr/116642211664222

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  asıl soru - HARAYDIN

  aSIL SORU bu kadar yanlışın müsebbibi dersane mi, öğrenci mi, veli mi, bu sınavları kıstas kabul eden eğitim yönetimimi olmalıydı. Elbette tek cevap var o da yönetim. Yönetim böyle saçma bir sınavla yerleştirme yapmasa dersane olur mu, öğrenci gider mi, vel,i para verir mi? Yanlışı yapan bulunamazsa yeni yanlışı yapmasına da mani olunamaz. Eğer yanlış olan dersane varsayılırsa dersaneler kiralanır, halkeğitim ve okullar devreye sokulur ve yönetim kurs düzenlemeye kalkarsa yeryüzünde bu yapılan yanlışa bir tek doğru diyen çıkarsa akıl mantık durmuş demektir. Devletin işi kurs düzenlemek değil okuldaki eğitim ile seçme yapıp insanları kursa muhtaç etmemektir. Kurs düzenlenecekse alasını özel sektör düzenliyor, parasını veli veriyor siz niye araya giriyorsunuz? Kimse sakın özeli kapatıp hafta sonu ve akşamlara çocuklara takviye işkencesini ben yapacağım diye ortaya çıkmasın, o ısıtılmayacak sınıflarda işi angarya sayacak buz gibi davranışlarla çocukların psikolojisini bozmak kimsenin hakkı ve haddi değildir.

  dershane tarzı konuyu özetlemek gerekirse. - thegitarist

  1)milli eğitime bağlı bir çok okulda eğitim kalitesi oldukça düşüktür.sistem okumaya çok istekli öğrenciler üzerine kurulu ,tabiri caizse aklı başka yerdeki çocuklar için iyileştirici hiçbir etki yapmamakta.hatta sistemden dışlamakta 2)milli eğitim öğretmenleri,dershanede üç kuruş ücretle çalışmak zorunda kalan dershane öğretmenlerinin yüzde elli performansına yaklaşamamaktadır.3)gayri resmi olarak 4442(dershane) sistemi uygulanmaktadır.4)dershanelerin verdiği eğitim lise müfredatının hızlandırılmış halidir.çok isteniyorsa liseler 5 yıla çıkarılıp son yıl meb tarafından konu tekrarı yapılabilir.5)dershaneler için en önemli gider kalemi bina kiralarıdır. öğretmenler ise sudan ucuz.6)bir çok ailede çocukların dershane ücretleri ağır bir yüktür.bunun için ağır bedeller ödenmektedir. dershaneye gidemeyen öğrenciler neredeyse psikolojik olarak yarıştan kopmakta en azından öz güven kaybı yaşamakta.7)bir çok dershane zeki ve başarılı öğrencileri transfer yoluyla bünyelerine katıp reklam yapmakta,ve özellikle hizmet dershaneleri zeki ve kariyer yapma ihtimali öğrencilere de dershane çıkışında da ilgi ve alakaya devam etmekte.8)okul hayatı boyunca olayın ciddiyetine varamamış öğrenciler için dershaneler oldukça faydalıdır.9) bir sonraki derste kaldığımız yerden devam ederiz.:))