Açık rögar kapaklarının bir 'sorumlusu' varmış!

Eczacılar Odası'nda motokurye olarak çalışan Bayram Erbaş, iki yıl önce bir anda kendini havada, sonra yerde buldu. Başka bir deyişle, Türkiye'nin rögar gerçeğiyle tanıştı.

ANTALYA - Eczacılar Odası'nda motokurye olarak çalışan Bayram Erbaş, iki yıl önce bir anda kendini havada, sonra yerde buldu. Başka bir deyişle, Türkiye'nin rögar gerçeğiyle tanıştı.
41 yaşındaki Erbaş, Antalya sokaklarında ilerlerken önündeki otomobilin üzerinden geçtiği rögar kapağı açılmış, Erbaş da motosikletiyle kapağa çarpıp takla atmıştı. Yaralı olduğu halde işin ucunu bırakmadı. Kaza yerini terk etmedi, bir süre sonra olay yerine yetişip çıkan kapağı oturtmaya çalışan belediye görevlilerine engel oldu, polisin açık kapağı rapor etmesini sağladı. Yedi gün 'iş göremez' raporu aldı.
Ardından Tüketiciyi Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı da olan avukat Abdullah Özçulcu'ya vekâlet verdi. Büyükşehir Belediyesi aleyhine Antalya 1'nci İdare Mahkemesi'nde 1000 YTL'lik manevi tazminat davası açtı.
Anayasa böyle diyor
Avukat Özçulcu davayı, Anayasa'nın 125'inci maddesindeki, 'İcranın kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararları ödemekle yükümlü olduğu' hükmüne dayandırdı. Belediyenin 'Sorumluluk, altgeçidi yapan müteahhit firmaya ait' itirazına rağmen kazandı. Şimdi Antalya Büyükşehir Belediyesi, mahkemenin 26 Nisan tarihli kararı gereği Erbaş'a, kaza tarihi 29 Haziran 2005'ten itibaren yasal faiziyle 1000 YTL manevi tazminat ödeyecek. Özçulcu'ya göre bu karar, İstanbul'da Dilara Dumrul'un trajik ölümüyle kafalara dank eden rögar kapağı sorunuyla ilgili davalarda emsal oluşturacak.