Açıktan atama artık izne tabi

Hükümet, açıktan atamalara el koydu. Özel bütçe kapsamındaki idareler, üst kurullar ve sosyal güvenlik kurumlarına yapılacak her türlü açıktan atama işlemi için Devlet Personel Başkanlığı ve Başbakanlık'tan izin alınacak.

ANKARA - Hükümet, açıktan atamalara el koydu. Özel bütçe kapsamındaki idareler, üst kurullar ve sosyal güvenlik kurumlarına yapılacak her türlü açıktan atama işlemi için Devlet Personel Başkanlığı ve Başbakanlık'tan izin alınacak. Kamu Yönetimi Reformu ve Personel Rejimi çalışmaları çerçevesinde, kamu personel hareketlerinin takibi ve bütçe disiplininin sağlanması amacıyla hazırlanan 'Personel Atama İşlemlerine İlişkin Genelge', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.
Genelgeye göre, genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, üst kurullar ve sosyal güvenlik kurumlarında diğer personel mevzuatına tabi olarak çalışan personelin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi kadro ve görevlere nakli yoluyla yapılacak atama işlemleri, bu yılın sonuna kadar durduruldu. Ancak, kamu hizmetlerinde aksamaya meydan verilmemesi amacıyla zorunlu hallerde yapılacak atamalar için gerekçelerin belirtilmesi kaydıyla Başbakanlık'tan izin alınabilecek.
Bu kurum ve kuruluşlara yapılacak her türlü açıktan atama işlemi için Devlet Personel Başkanlığı ve Başbakanlık'tan izin alınacak. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından üst kurullara naklen geçiş işlemlerinde de Başbakanlığın muvafakatı aranacak. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 59. maddesindeki 'istisnai memurluklar' ve 92. maddesindeki 'memurluktan çekilenlerin yeniden atanmaları' ile ilgili yapılacak atama işlemleri için de Devlet Personel Başkanlığı ve Başbakanlık'tan izin alınması gerekecek.


    http://www.radikal.com.tr/7583457583450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.