Acil yasalar bu ay içinde çıkacak

Başbakan Bülent Ecevit, Meclis'in haziran sonuna kadar yoğun şekilde çalışarak ekonomik program ve yapısal reformlarla ilgili altı önemli tasarıyı yasalaştırmak istediklerini söyledi.

ANKARA - Başbakan Bülent Ecevit, Meclis'in haziran sonuna kadar yoğun şekilde çalışarak ekonomik program ve yapısal reformlarla ilgili altı önemli tasarıyı yasalaştırmak istediklerini söyledi. Ecevit, öncelikli yasalarda hükümet üyelerinin imzalarının tamamlandığını belirtti. Ekonomik program çerçevesinde acil yasalar olarak adlandırılan tütün, kamu bankalarının görev zararları ve uluslararası tahkim yasa tasarıları, önceki gece Meclis'e sunuldu. Fonların tasfiyesi ve bankalara birleşmede vergi kolaylığı getiren tasarılar ile yerel yönetim reformunun önümüzdeki hafta sunulması bekleniyor. Ek bütçe tasarısıyla birlikte haziran sonuna kadar bu yedi tasarı yasalaşacak.
Tütüne açık artırma
Tekel Genel Müdürlüğü'nü yeniden yapılandıran
tasarı ile 'tütün, tütün mamulleri ve alkollü içkiler piyasası düzenleme kurulu' oluşturuyor. Üretilen tütünlerin fiyatları, üreticiler ve tüccarlar arasında varılan mutabakata göre belirlenecek. Yazılı sözleşme yapılarak üretilen tütünler dışında kalan üretici tütünleri, açık artırma yöntemiyle alınıp satılacak. Kamu bankalarının görev zararlarının tasfiyesine ilişkin tasarıyla da, bankalara bedeli önceden ödenmeden görev verilememesi öngörülüyor. Tasarı ayrıca kamu bankalarında belirtilen süre içinde emeklilik hakkını kullanmayanlara, iki ay içinde başvuruda bulunmaları halinde emekli ikramiyelerinin yüzde 25 fazlasıyla ödenmesini hükme bağlıyor.


    ETİKETLER:

    Ankara

    ,

    Bülent Ecevit