'Acilciler'in lideri' Ural: Reyhanlı'yı biz yapmadık

'Acilciler'in lideri' Ural: Reyhanlı'yı biz yapmadık
'Acilciler'in lideri' Ural: Reyhanlı'yı biz yapmadık
Reyhanlı'daki patlamaların sorumlusu olarak işaret edilen 'Acilciler' isimli örgütün lideri olduğu iddia edilen Mihraç Ural, Suriyeli muhalifleri suçladı.

Radikal.com.tr - Reyhanlı'daki çifte patlamaların ardından uzun yıllar sonra ismi Türkiye gündemine gelen 'Acilciler' adlı örgütün lideri olduğu belirtilen Mihraç Ural internet üzerinden bir açıklama yaparak Suriyeli muhalifleri işaret etti. Hürriyet'in haberine göre, hükümet yetkililerinin Suriye istihbarat örgütü El Muhaberat ile birlikte patlamaların sorumlusu olarak işaret ettiği Acilciler'in uzun yıllardır Suriye'de yaşayan ve Beşar Esad'ın bir akrabasıyla evli olduğu bilinen lideri Ural açıklamasında, ''Reyhanlı'yı katleden el, Şam'ı da Halep'i de katleden elin kendisidir'' dedi. 

Saldırıdan sonra gözaltına alınan ve tamamı da Türk vatandaşı olan 9 kişinin El Muhaberat ile paralel çalışan ekipler oldukları iddia ediliyor. Mahir Çayan’nın ölümünün ardından THKP-C içinde bölünmeler yaşanırken "THKP-C/Acilciler" örgütü de ortaya çıktı. "Türkiye Devrimi'nin Acil Sorunları" başlıklı bir bildiri yayınlayarak kuruluşlarını ilan ettikleri için bu isimle anılan örgüt, daha çok Hatay, Adana gibi güney illerinde faaliyet gösterdi. Örgütün liderliğini Mihraç Ural’ın üstlenmesinden sonra Acilciler’in ana kanadı Halkın Devrimci Öncüleri’ni oluşturdu. 12 Eylül ’ün ardından Suriye’ye kaçarak Lazkiye’ye yerleşen Mihraç Ural liderliğindeki örgüt, Esad yanlısı, ‘Mukaveme Suriye’ adlı milis grubu ismiyle de Lazkiye dağlarında Özgür Suriye Ordusu ile savaşıyor. Hafız Esad’ın akrabası olan bir kadınla evli olan Ural’ın Lazkiye’ye bağlı Türkiye sınırına 10 kilometre mesafedeki Kesep bölgesinde yürütülen operasyonlara liderlik yaptığı da iddia ediliyor. Acilciler özellikle Hatay’da Esad yanlısı gösteriler düzenlemekle suçlanıyor.

GÜLER: BİLDİĞİMİZ ÖRGÜT
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve İçişleri Bakanı Muammer Güler de saldırıdan sonra yaptıkları açıklamada, “Suriye’deki rejim yanlısı örgütlerle, El Muhaberat örgütüyle yakın irtibat içinde olan, isimlerini bildiğimiz, faaliyetlerini bilgimiz örgüt tarafından olay gerçekleştirilmiştir. Planlayıcısı, araçları saklayanı tespit etmiş durumdayız. Olayın muhaliflerle ve sığınmacılarla ilgili olmadığını tespit etmiş bulunuyoruz” dedi.
Katliamın sorumlusu olarak işaret edilen Mihraç Ural ise internette yer alan açıklamalarında, ''Reyhanlı'yı katleden el, Şam'ı da Halep'i de katleden elin kendisidir'' diyerek Suriye'de Devlet Başkanı Esad'a karşı savaşan muhalifleri işaret ettiği ileri sürüldü.


  http://www.radikal.com.tr/1133224113322411

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cengiz Candar in yorumu isin asli - Carlos Torre Repetto

  Eminim ki bir cok radikal okuru Candarin yazisina yorumda bulunamadigi icin cilgina donuyordur. Zira kendisinin Suriye politikasi hakkindaki yorumlari muhaliflerin hosuna gitmeyecek tarzda ama gerceklerden baska bir seyi yansitmiyor. Saldirinin faili veya tetikleyicisi tabi ki de Suriye rejiminden baskasi degil. Bunu muhalif cepheye yikmaz saflik olur. Turkiye zaten muhaliflerin ne yaptigi ve yapacagini adim adim izlemekte. Muhaliflerin bu eylemi yapmalarina ayrica gerek yok zira Suriye de adim adim sona yaklasiliyor. Sunni, Israil, Turkiye ve ABD ittifagina karsi Iran destegiyle Esad rejiminin ne kadar sure ayakta kalabilecegini gormus olacagiz. Temennimiz bu hadisenin gelismesi icin ciddi bir savas ortaminin olusmamasi.

  Demeyeceklermiş - ibretnüma

  Ahh be şeker kardeşim devrimin gülle,macunla yapılmadığını görmen lazım. Bu ülke DHKP-C'leri biliyor devrimci gelenek dediğiniz kan fedailerinin meydanlarda insanları nasıl öldürüp devrim şehidi dediğini görüyor. Bundan sonra bize inandıramazsın herhalde. Ecevit ŞANLI'nın poz verdiği bayrak Hilafet Sancağı değildi.

  Acilciler adlı örgütün 1988 yılından beri yok! - Sel0

  Kendisinin eski dyp milletvekili adayı olduğu bilinmektedir. http://enginerkiner.org/index.php?option=com_content&view=article&id=2026%3Aacilciler-reyhanl-katliamnda-yoktur&catid=34%3Aengin-erkiner

  Aceleciler - Heathenpride

  "Aceleciler" nedir hepimiz gördük, saldırının olduğu gün hükumet "muhaliflerin ilgisi yoktur", "Esad'ın işi" benzeri açıklamalarda bulundu. Yani nasıl olduysa daha 24 saat geçmeden olayı çözdüler! Kuzey Kore'yi eleştirip duruyoruz ama dünyanın bu tarafında da durum anlaşılan farklı değil.

  Acil kan lazımdı acilciler devreye girdi - PAN-ZEHİR

  Acilci denilen bu kiralıkların Suriye'de işi nedir ? PKK'nın yedeği çok nasıl olsa, DHKPC, MLKP, THKP_C..... hepsi de birbirinden devrimci,vatansever insanlar .....Herkes AKP'ye vermiş veriştirmiş, hadi AKP 'nin politikasını doğru bulmuyorsun, olayın faillerine tek bir laf söylememek nedir anlamadım. Kendiniz PKK'yı özgürlük savaşçısı olarak yüceltirken, amaçları sadece özgürlük olan bu insanlara terörist diyebildiğinize göre gerçek ortaya çıkyor, kim işine ne gelirse öyle konuşuyor

  ... - Kharon

  Bu saldırıyı bu teröristin yaptığının kanıtı açıklamasında gizli. "Reyhanlı'yı katleden el, Şam'ı da Halep'i de katleden elin kendisidir". Suriyeli muhalifleri işaret etmiş esad yamağı. Bunlar yanınıza kalmayacak herşeyin bir zamanı var.

  KİM YAPTI? - antivürüs

  2012 sonunda Gaziantep'te bir bomba patlamış çok sayıda insan ölmüş veya yaralanmıştı.Gaziantep milletvekili, zehir hafiye Şamil,efendilerinden önce ileri atılmış ve olayın El Muhaberat ve pkk işi olduğunu ilan etmişti.Sonra,"kıstırdık, yakalamamıza az kaldı" türünden söylemler...Arabayı karakolun önüne bıraktıran genç tesbit edildi;ama yakalanamadı.Sonra unuttuk olayı..Olanlar,emekliliği gelmiş zavallı bir öğretmene oldu.Olayda bir kaç gardiyanı ölen Gaziantep Cezaevinde adamı lime lime ettiler.Sonra ne oldu, kamooyunun haberi yok.Belki de suçsuz bulunup salıverilmiştir. Gelelim Reyhanlı'ya:Aynı ağızlar,barış sürecinden dolayı pkk'yı çıkarıp yerine Acilcileri koydular.Yine bir kaç gariban ara dayağı yiyecek,fail bulunmayacak.Ama sanırım herkes faili biliyor;ama faile oy vermekten de vazgeçmiyor.