Acılı aileden İçişleri'ne 'şehit davası'

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde geçen yıl, "şehit olduğu" bildirilen, ancak askeri savcılıkça yürütülen soruşturma sonunda "askerliğe elverişsiz hale gelmek için kendini yaraladığı ve daha sonra öldüğü" belirtilen Jandarma Komando Er Ali Yüksel'in ailesi, İçişleri Bakanlığı aleyhine 395 bin TL'lik destekten yoksun kalma ve manevi tazminat davası açtı.


Ailenin talebi üzerine avukatlar Hikmet Delebe ve Necati Çevirici tarafından hazırlanan dava dilekçesi, Şanlıurfa İdare Mahkemesi aracılığıyla Askeri Yüksek İdare Mahkemesine gönderildi.

Dilekçede, Ali Yüksel'in 8 Eylül 2008'de Elazığ'ın Karakoçan ilçesine bağlı Çan köyü Kızıltaş bölgesinde, "teröristlerce yapılan silahlı saldırı sonucu şehit edildiğine dair haberin" rütbeli bir asker tarafından ailesine bildirildiği aktarıldı.

Yüksel için mülki ve askeri erkanın katılımıyla Elazığ ve Şanlıurfa'da şehitlere özgü cenaze töreni düzenlendiği ve törenle ilgili haberlerin basında yer aldığı ifade edilen dilekçede, ayrıca başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok yetkilinin aileye baş sağlığı mesajı gönderdiği belirtildi.

Yüksel'in ölümünden 5 ay sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı 8'inci Kolordu Komutanlığı Elazığ Askeri Savcılığınca, "askerliğe elverişsiz hale gelmek için kendini yaraladığı ve daha sonra öldüğü"ne ilişkin kararın aileye tebliğ edildiğinin kaydedildiği dilekçede, bu kararın ailenin üzüntüsünü arttırdığı vurgulandı.

Elazığ Askeri Savcılığının kararında pek çok çelişki bulunduğu iddia edilen dilekçede, Ali Yüksel'in ölümünden bir gün önce babasıyla telefonda görüştüğü ve intihar etmesi için hiçbir neden bulunmadığı savunuldu.

Yüksel'in ölümünün kalbine yakın yerlere isabet eden kurşunlarla gerçekleştiği ve olay yerinde 20 boş kovan bulunduğuna işaret edilen dilekçede, "askerliğe elverişsiz hale gelmek" isteyen birisinin vücudunun başka bölgelerini hedef alabileceği belirtildi. Ailesinin Ali Yüksel'in intihar ettiğine inanmadığı, takipsizlik kararına Malatya 2. Ordu Komutanlığı nezdinde itiraz edildiği bildirilen dilekçede, Yüksel'in Şanlıurfa merkeze bağlı Vergili köyünde bulunan ailesinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı, fakir ve yardıma muhtaç olduklarına dair onaylı fakirlik belgeleri bulunduğu ve yargılama giderlerini karşılayamayacakları için adli yardım talep ettikleri kaydedildi.

Avukatları, Ali Yüksel'in babası Hüseyin ve annesi Fatma ile 11 kardeşi için toplam 395 bin TL tutarında destekten yoksun kalma ve manevi tazminat ile yargılama giderlerinin karşı tarafa yüklenmesi talep etti.

Dilekçeyle birlikte devlet idarecilerince gönderilen baş sağlığı mesajları, askeri mahkemenin takipsizlik kararı, basında yer alan haberler, Ali Yüksel'in veraset ilamı, İçişleri Bakanlığına yapılan başvuru dilekçesi, aile fertlerinin fakirlik belgeleri ve yeşil kart örnekleri de mahkemeye sunuldu.

Ailenin avukatlarından Hikmet Delebe, gazetecilere yaptığı açıklamada, Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin adli yardım talebini reddettiğini, bunun üzerine harçları yatırıp, hukuksal süreci başlattıklarını bildirdi.

Çocuklarının şehit olduğuna alışmaya çalışan ailenin, daha sonra intihar ettiğinin belirtilmesiyle duygusal bir travma yaşadığını iddia eden Delebe, "Umarım yargılama sonunda müvekkillerimizin haklı olduğu anlaşılır" dedi.

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde vatani görevini yapan Jandarma Komando Er Ali Yüksel (20) 8 Eylül 2008 tarihinde silahla yaralanma sonucu hayatını kaybetmiş, ambulansla Şanlıurfa'ya getirilen Yüksel'in cenazesi, törenle toprağa verilmişti. Yüksel'in, teröristlerce açılan taciz ateşi sonucu, "şehit olduğu" belirtilmişti.