'Açılım' AKP yönetimine yansıyacak mı?

AKP'de MKYK, parti içi dengeler gözetilerek oluşturuldu. Erdoğan'ın MKY'da açılım stratejisini de dikkate alması bekleniyor. Hüseyin Çelik Başbakan Yardımcısı olabilir
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP 3. Olağan Büyük Kongresi’nin partiyi gelecek genel seçimlere taşımak üzere belirlediği yeni yönetim kadrosu Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda (MKYK) denge gözetildi, ancak büyük bir değişim yaşanmadı. Gözler, partinin en üst yönetim organı Merkez Yürütme Kurulu (MYK) seçimlerine çevrildi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın MYK’yı, yani yardımcılarını belirlerken, dengelerin yanı sıra ‘açılım’ sürecine ilişkin stratejileri de dikkate alması bekleniyor.
AKP’de önceki gün yapılan kongrede 50 üyeli MKYK’da 34 isim yerini korurken, 17 yeni isim yönetime girdi. Yeni yönetim parti kulislerinde ‘dengeli’ olarak nitelense de, beklenen büyük değişimin gerçekleşmediği görüşü de dile getirildi. Kulislerde adı yönetim için geçenler ile yönetim dışı bırakılanların tepkili oldukları gözlendi. 

Milliyetçi Tüzmen MKYK’da
Partinin etkin isimlerinden Bülent Arınç ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu kabinenin ardından parti yönetimine de taşıyan Erdoğan, kabine dışında kaldıktan sonra baş danışmanı yaptığı eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i de unutmadı. Erdoğan, TBMM Başkan adaylığına  ‘geçit’ vermediği eski Grup Başkanvekili Salih Kapusuz’u, son revizyonda kabine dışında bıraktığı ‘milliyetçi’ olarak nitelenen eski bakan Kürşad Tüzmen’i de MKYK’sına aldı.
Erdoğan’ın son revizyonuyla bakanlık koltuğuna veda eden Said Yazıcıoğlu parti yönetimindeki yerini korudu. Yerini koruyanlar arasında, MYK üyeleri, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan, Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Hayati Yazıca, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yazar Ayşe Böhürler ve Ömer Çelik de yer aldı.
Erdoğan, Şanlıurfa’nın MKYK temsilcisinde ilginç bir değişikliğe gitti. Listede, yerel seçimlerde Şanlıurfa’da Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fıkıbaba’nın adaylığına “ceketi koysak seçtiririz” diyerek karşı çıkanlara değil, kaybetmesine rağmen belediye başkan adayı olan Mehmet Oymak’a yer verdi. Şanlıurfa Milletvekili Sabahattin Cevheri liste dışında kaldı.
Erdoğan’ın, partisinin dış politikasının etkin isimlerinden TBMM Dışişleri Komisyon Sözcüsü Suat Kınıklıoğlu, Meclis’in eski Katip Üyesi Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan ile İstanbul’da il başkanı iken 22 Temmuz’da milletvekili seçilen Mehmet Müzzinoğlu ile eski milletvekili Zeynep Karahan Uslu’ya da listede yer vermesi dikkat çekti.
Erdoğan’ın MKYK’ya yeni taşıdığı isimler arasında, Anayasa Mahkemesi’nin türban kararını eleştiren Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mahzar Bağlı da var. Bağlı, AKP’nin türban değişikliğinde MHP’nin oyununa geldiğini, Erdoğan’ın Kürt sorunuyla ilgili yanlış bilgilendirildiğini savunmuştu.
MKYK’da 12 olan kadın üye sayısı 14’ye yükselirken, türbanlı üye sayısı da beşten yediye çıktı. Türbanlı üyeler Sema Özdemir, Ayşe Böhürler, Lale Ersoy, Necla Hattapoğlu, Emine Çift, Asuman Erdoğan, Mutlu Alkan Kütüklüoğlu.

En çok çizilenler
MKYK seçimlerinde ise Teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, delegelerden en çok çizik yiyen isim oldu. 1263 delegenin oy kullandığı seçimlerde İpek, bin 181 oy ile en düşük oyla MKYK üyesi seçildi. Bülent Arınç ve Ahmet Davutoğlu’nun kullanılan geçerli bin 243 oyun tamamını alarak MKYK üyesi oldukları seçimlerde, Yerel Yönetimler Başkanı Hüseyin Tanrıverdi bin 214, Seçim İşleri Başkanı Necati Çetinkaya ile Siyasi İşler Başkanı Abdülkadir Aksu bin 216’şar oyla, delegelerden en düşük oyu olan diğer isimler oldular.
MKYK seçimlerinin ardından, gözler önümüzdeki hafta yapılması beklenen MYK seçimlerine çevrildi. Erdoğan’ın Genel Başkan Yardımcılarını belirlerken, açılım sürecine ilişkin stratejileri dikkate alması bekleniyor. Kulislerde bu süreçte etkin rol verilen Hüseyin Çelik’in Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilebileceği, MKYK’nın yeni üyelerinden Suat Kınıklıoğlu’nun da MYK’da görev alabileceği belirtiliyor.