Açılım paketinde 'öteki' basına yer yok!

Açılım paketinde 'öteki' basına yer yok!
Açılım paketinde 'öteki' basına yer yok!

Başbakan Erdoğan, demokratikleşme paketini 30 Eylül'de açıklayacak.

Başbakan tarafından, planlanan yeni yasal düzenlemelerin ele açıklanacağı toplantıya çok sayıda gazete ve televizyon 'yer darlığı' gerekçe gösterilerek davet edilmedi. Kürt açılımının da sunulacağı toplantıya Özgür Gündem, Evrensel, Birgün, IMC TV gibi kurumlar alınmayacak.

Başbakanlık Basın Merkezi tarafından toplantıyı izlemeleri için davete edilen kurumlar arasında, Özgür Gündem, Evrensel, Birgün, IMC TV, Hayat Tv, Aydınlık, Sözcü, Sol, Yeniçağ ve Halk TV yer almadı.

Cumhuriyet'in haberine göre, 30 Eylül Pazartesi günü yapılacak basın toplantısı için Başbakanlık Basın Danışmanı Lütfullah Göktaş’ı arayan, Evrensel Gazetesi Ankara Temsilcisi Sultan Özer toplantıyı izleyemeyeceklerini öğrendi. Neden çağrılmadıklarını soran Özer'e salonun yetersiz olması gerekçe gösterildi.

Toplantı öncesinde başbakanlık tarafından aranarak irtibat bilgileri istenmesine rağmen davet edilmediklerini öğrenen Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise, “Sadece biz değiliz, çok sayıda. Çağrılmayanların niteliğine bakınca muhalif duruşu olan yayınlar. Merkez medya için sorun yok.” dedi.

Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ise, “Bu paketi zaten Başbakan sadece bizle değil, AKP ’nin tümüyle de konuşmadan hazırlamıştır. Esas muhatabı olan Kürt basınından birini çağırmayı zul addederdi herhalde. Kendin çal, kendin oyna bir paket açıklayacaklar. Her şeye rağmen, bütün Türkiye için bir şeyler bekliyoruz” dedi.

BirGün Gazetesi Ankara Temsilcisi Yaşar Aydın ise durumu, “Paketin içeriğinden zaten olumlu bir beklentimiz yoktu. Ancak tartışmalı paketin basına uygulanan böylesi bir sansürle açıklanıyor oluşu, paketin ve sonraki dönemdeki AKP uygulamalarının ipuçlarını veriyor. Toplantıya katılmayarak biz bir şey kaybetmedik ama Erdoğan zihniyetini bir defa daha görmüş olduk” sözleri ile değerlendirdi.


  http://www.radikal.com.tr/115298111529817

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aynı tas,aynı hamam! - ahmetdundar52

  Eski iktidar,şimdinin yandaş basınına yasak koyuyordu. Şimdinin iktidarıda kendince aykırı gördüğüne yasak koyuyor. Değişen nedir? basının özgürlüğü,birilerinin iki dudağı arasındamıdır? benden -senden ayrımı ne zaman yerini demokrasiye bırakacaktır? acaba,değişen bir şey yok! algısı haksız bir değerlendirmemidir*

  ASIL ELEŞTİREL SORULARA YER YOK - c. uyan

  Yer darlığı bahane. Eleştiri duymak istemeyen ve her görüşe karşı esnek olmayan devlet adamları demokrat olamazlar. Demokrat olmayan bir Başbakan da deöokrasiyi özümseyemez, algılayamaz ve bunun için ağırlığını ortaya koyamaz

  // - Al Capone

  bu iste bir gariplik var bence - neden bir kismi gazetecilere sansür ? - aslinda onlar ikna olmasi lazim. Ocalan la beraber muzakere ediyorsun, neden Surekli basin yayinlara sansûr uygulaniyor ?

  ne bekleniyordu ki? - elifarzella

  başbakana bak paketini al.

  Muhalif Medya - Politik Alan

  Sizi çağırmamaları iyi olmuş. Azıcık temiz kalmış medyamız vardı. onların da kirlenmesini istemezdim. Lütfen sizden ricam, sizi kirletme ve düşüncelerinize gem vurma ihtimali olan durumlardan uzak durun. Tek kaynağımız sizsiniz, size de bir şey olması bizim kör, sağır ve dilsiz olmamız demektir.

  Bunların alınmaması kürtlere bir mesajdır. - yilmaz-usb

  Artık bu hükümetten bir beklenti içerisine girmeyelim.Bunlar dan bir sey beklemek sadece bunlara zaman kazandırmaktır.

  "yer yok" - keryil

  nedense solcu veya ulusalcilara yer kalmamis sadece. gelenek oldugu uzere yine akp secmenine sesleniyorum, devletin alenen yalan soylemesi sizi rahatsiz etmiyor mu? yoksa hakikaten yer olmadigina, tesadufen de bu olmayan yerlerin hep muhaliflere ait olmasina inanacak kadar saf misiniz gercekten? demokrasi paketini aciklarken bile demokratik olamayan demokrasi engelli bir parti akp. tarihte chp ne yapmis olursa olsun, ben hayatimda bu denli demokrasiyi anlayamayan bir parti gormedim. mhp anlamak istemedi, chp carpitti filan ama akp gercekten anlayamiyor. sorsan su yaptiginin niye demokratik olmadigini da anlatamaz. samimi bir sekilde aslinda o insanlarin politik duruslariyla bu muameleyi "hak ettigini" izah etmeye calisir. evet, medyanin halk adina devleti takip edip sorgulama hakkini "hakedilmis" bir sey sanar. cogulculugu da cogunlugun sozunun gecmesi sanar gerci.