Açılış Yaşar Kemal'den

Dünya Gazeteler Birliği'nin (WAN) geçen yıl Dublin'de yapılan genel kuruluna konuk konuşmacı olarak çağrılan ünlü rock topluluğu U2'nun solisti Bono'nun ardından bu yılki toplantıda ünlü yazar Yaşar Kemal konuşmacı olacak.

İSTANBUL - Dünya Gazeteler Birliği'nin (WAN) geçen yıl Dublin'de yapılan genel kuruluna konuk konuşmacı olarak çağrılan ünlü rock topluluğu U2'nun solisti Bono'nun ardından bu yılki toplantıda ünlü yazar Yaşar Kemal konuşmacı olacak. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yarın düzenlenecek açılış töreninde yapacağı konuşmayla ilgili olarak Yaşar Kemal, "Dünyanın dört bir yanından 1400 gazeteci geliyor. Onlara ne söylenmesi gerekiyorsa tam da onu söyleyeceğim" dedi.
Geçen yılki genel kurulda konuşan Bono, dünyadaki gelir adaletsizliğinden, Afrika'daki sorunlardan, AIDS'ten bahsederek toplantıya katılan gazetecileri duyarlı olmaya çağırmıştı.
Basın özgürlüğü neye yarar?
2002'de Belçika'da yapılan WAN Genel Kurulu'nda ise konuk konuşmacı, Nobel Ekonomi Ödülü sahibi, Hint asıllı Britanyalı iktisatçı Amartya Sen'di. Sen'in, "Özgür bir basının dünyada kimseyi açlığa sürüklemeyeceğini" vurguladığı 'Basın özgürlüğü ne işe yarar?' başlıklı metni de kayda değer düşünceler içeriyordu:
"Basın özgürlüğünün bireylerin hayatına yaptığı en hatırı sayılır etki özgür ifadenin yaşamımızda yol açtığı hayat kalitesidir. Her birimiz, dünyayı olduğu gibi kavrayabilmek ve ötekiyle iletişim kurabilmek için yeterli nedenlere sahibiz. Basın özgürlüğü, bunun yapılabilmesi için hayati önem arz ediyor. Basın özgürlüğünün olmadığı ve insanların iletişim kuramadığı bir ortamda hayatın kalitesinden söz edilemez."
Kongre tarihinden satırlar

  • 1998 yılı haziran ayı başında Japonya'nın Kobe kentinde yapılan WAN Genel Kurulu' nun onur konukları arasında, düşünce suçu işlediği iddiaları nedeniyle 21 yıl boyunca Vietnam'da bir hücreden diğerine sürülen ve 'Altın Kalem İfade Özgürlüğü'ne değer görülen Prof. Doan Viet Hoat'ın eşi de yer almıştı. Kongrenin yapıldığı günlerde tutuklu olan, şimdi ABD'de yaşayan profesörün eşi, 32 yıllık evlilikleri boyunca yalnızca dokuz seneyi birlikte geçirdiklerini anlatmıştı. Bayan Hoat'ın ödül konuşmasında, eşiyle yaptığı en son görüşmeden dinleyicilere ulaştırdığı mesajı şuydu: "Büyük barışın dünyası önümüzde. Çok yakında, sevgi ve medeniyetle dolu bir uygarlığın parçası olacağız."
  • WAN'ın Belçika'da iki yıl önce yapılan genel kurulunda, yine aynı ödüle layık görülen Nobel adayı, The Daily News çalışanı yazar ve gazeteci Geoffrey Nyarota'nın mesajı ise daha farklı olmuştu. Yaptığı haberlerden ötürü Güney Afrika'da birçok defa hapis cezasıyla karşı karşıya kalan Nyarota şunları söylüyordu:
    "Bu ödülü Zimbabve'de terörizme maruz kalan gazeteciler adına alıyorum. Yürekten umuyorum ki, Zimbabve halkı da çok uzak olmayan bir gelecekte, kendi özgür basınlarıyla elde ettikleri başarıdan ötürü bizden ödül alabilsin"
  • Aynı kongrede konuşan WAN Dönem Başkanı Roger Parkinson ise, 11 Eylül'den sonraki önlemlerden, haber alma özgürlüğü ve basının da nasibini aldığını söylemişti.