Açılışlarda mesaja devam

Üniversitelerin yeni akademik yıla başlamak için düzenledikleri törenlerde siyasi mesajlar devam ediyor. Gazi Üniversitesi'nde (GÜ) düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Kadri Yamaç, son günlerde yapılan eylemleri eleştirdi.

ANKARA/VAN - Üniversitelerin yeni akademik yıla başlamak için düzenledikleri törenlerde siyasi mesajlar devam ediyor. Gazi Üniversitesi'nde (GÜ) düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Kadri Yamaç, son günlerde yapılan eylemleri eleştirdi. Rektör Prof. Yamaç, şunları söyledi: "Olayların adını yanlış koymak bile siyasal hata. Türkiye kamuoyu şunu bilsin ki, GÜ yönetimi, rektörü, arkadaşlarım, hocalarım ve tüm öğrenciler olarak biz, olayların ne olduğunun bilincindeyiz.
Bu ülke, ne hilafet çağrılarına cevap vermek durumundadır, ne üniter yapımızdan ne de topraklarımızdan bir santimetre karesini herhangi kişi veya kişilerle paylaşmak durumundadır. Üniversite olarak toplam 80 bin kişiyle tek bir yürek halinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığının, üniter yapısının, bütünlüğünün ve laik düzenin mutlaka korunacağını, Türkiye Cumhuriyeti kamuoyuna duyurmayı bir görev biliyorum."
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) ise yeni yıl törensiz başladı. Rektör Prof. Dr. Yücel Aşkın, yazılı açıklamada, akademik yılın YYÜ'nün kurulduğu 1982' den bu yana törenlerle başladığını belirterek, "Toplumu bilim kurumlarıyla ilgili olarak daha duyarlı olmaya, yönetimleri ise kurumlarının özerkliklerine saygı gösterip müdahale etmeyerek, kendi gelişmeleri doğrultularında desteklemeye ve önlerindeki engelleri kaldırmaya davet etmek üzere bir uyarı niteliği taşır umuduyla, senatoca yapılan değerlendirme sonucu açılış töreninin yapılmaması kararlaştırıldı" dedi.
Rektör Aşkın'a beş takipsizlik
Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi, YYÜ Rektörü Prof. Yücel Aşkın hakkında açılan soruşturma kapsamındaki altı dosyadan beşinde takipsizlik kararı verdi. Aşkın'ın, 'Çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak, tehdit ve baskıyla ihaleye fesat karıştırmak' konulu dosyası ise mahkemede görülecek.
Rektör Aşkın'ın evi, iki ay önce 25 milyon dolarlık ihalede usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle polis tarafından aranmış, ardından mahkeme süreci başlamıştı. 4. Ağır Ceza Mahkemesi Savcılığı 'çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak, tehdit ve baskıyla ihaleye fesat karıştırmak', 'resmi evrakta sahtekârlık', 'yanlış mal bildirimi', 'tarihi eser kaçakçılığı', 'hukuka aykırı olarak toplanmış ve kaydedilmiş kişisel veriler' ile 'görevi kötüye kullanma' suçlarından açılan altı dosyadan beşi hakkında, mahkeme kapsamına girmediği gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.
Dosyalar Van Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi. Bunun üzerine cumhuriyet savcılığı beş dosyanın yeniden incelemesi için iki savcı görevlendildi.
(Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7585397585390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.