Acıyla sevinç birlikte

Ameliyat başarılı
Bağışlanan kalbin nakle uygun olmadığı anlaşılınca, açılan göğsü kapatılıp ameliyat masasından kaldırılan 17 yaşındaki Hale Erdem'in umutsuzluğu uzun sürmedi. Genç kız, masadan kalktıktan 14 gün sonra, bulunan kalbin başarılı nakliyle sağlığına kavuşma imkânını yeniden yakaladı.
'Aileye sabır diliyoruz'
Erdem'i kurtaran organ, Gaziantep'ten geldi. Eski sevgilisinin yanında intihar eden gencin kalbinin Erdem'e uygun olduğu belirlendi. Baba, borç bulup tuttuğu uçakla gelen organ nakledilirken hem mutlu, hem hüzünlüydü: "O acılı aileye minnettarız. Talihsiz gence rahmet diliyoruz."
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi
LOKMAN DAĞ / Arşivi

İZMİR - Hale'ye yeni bir kalp takılacaktı. Kalp yetmezliğinden kurtulacak olmanın sevinciyle iki hafta önce ameliyata girmişti. Göğsü açılmış, yeni kalbi bekliyordu. Ancak doktorlar takılacak kalpte son anda bir sorun gördü. Genç kızın göğsü yeniden dikildi, operasyondan vaçgeçen doktorlar üzgündü. Uyandığında bedeninde eski, hasta kalbi atıyordu. Türkiye Hale Erdem'i dün basına yansıyan bu haberle tanıdı. Yüz binlerce kişi onun 'şanssızlığına' üzülürken, Hale yeni bir umut yolculuğuna çıkmıştı. Sanki mucize olmuş, ona uygun yeni bir kalp bulunmuştu. Hale'yi dün sevinçle yeniden ameliyathane yolunu tutturan kalbin sahibi ise eski sevgilisi kendisini reddettiği için intihar eden 25 yaşındaki Uğur Keser'di.
Üzüntü ve sevinç kol kola
Ege Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği, kalp yetmezliği nedeniyle nakil bekleyen Erdem'in iki haftadır peş peşe yaşadığı sevinç, üzüntü ve yeni umutlara tanık oldu. 17 yaşındaki Hale'nin 19 yaşındaki ağabeyi Namık da bir buçuk yıl önce, aynı hastalık nedeniyle organ nakli beklerken ölmüştü.
Ancak 14 gün önce Hale için umut doğdu. Bağışlanan bir kalp ona uyuyordu. Nakil için ameliyathaneye girdi ama son anda 'damar sertliği' saptanan kalbin ileride kalbin sorun yaratacağı düşünüldü. Ameliyat masasında göğüs kafesi açılmış halde 'yeni bir hayat' bekleyen genç kıza nakil yapılmadan operasyon bitti. Hale uyandığında, hayalleri sönmüştü.
Hale'nin İzmir'deki bekleyişi sürerken, Ankara'da Açık Öğretim Fakültesi öğrencisi 25 yaşındaki Uğur Keser, eski sevgilisi Makbule D.'yi Sevgililer Günü yaklaşırken özlemle hatırlıyordu. Bir yıl önce ayrılmışlardı, o şimdi Gaziantep'te öğretmendi.
13 Şubat'ta eski sevgilisiyle barışmak için Ankara'dan yola çıktı. Gaziantep'e varır varmaz soluğu okulda aldı; Oğuzeli ilçesine bağlı Karaman Köyü İlköğretim Okulu. Sınıfa girip barışmak istediğini söyledi. Reddedilince öğrencilerden dışarı çıkmalarını istedi, tabancasını çıkarıp intihar etti.
Ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede önceki gece beyin ölümü gerçekleşti. Acılı Keser ailesi, oğullarının başka insanlara hayat vermesi için, doktorların organ bağışı teklifini kabul etti. Ağabeyi Faik Keser, "Kardeşim çok iyi yürekliydi. Böyle bir şeyin olacağını önceden bilse, eminim o da aynı kararı verirdi" diyordu.
Uygun hastalar arandı
Bağış kararı üzerine hastane, Keser'in iki böbrek, kalp ve karaciğerlerinin hangi hastalara nakledileceğinin belirlenmesi için Ulusal Koordinasyon Merkezi'ni (UKM) bilgilendirdi. Organlar, İzmir Ege Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi'nden uzmanların da aralarında olduğu ekip tarafından, bir buçuk saatlik operasyonla alındı. Haberle birlikte Ege Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği doktorlarının nefes kesen trafiği de başladı. Hedef en kısa zamanda kalbi Gaziantep'ten İzmir'e getirmekti.
Hemen bir uçak arandı. Baba Ramazan Erdem, 11 bin dolara uçak kiralamıştı. Borçlanacak ya da arabasını satıp parayı ödeyecekti. Borç buldu. Cerrahlar önceki gece saat 23.10'da İzmir'den uçakla hareket etti. Ramazan Erdem, dün saat 09.00'da kalbi getiren ekibi klinik kapısında karşılarken gözyaşlarına boğuldu.
Hemen söylemediler
Heyecanlanmaması için müjdeyi Hale'den gizleme çabası ise sonuçsuz kaldı. Babasına telefon anonsu yapılıp, nişanlısı da gelip bir öpücük kondurunca, durumu anladı. Hale, dün sabah, "Bağışlar yetersiz, o yüzden yeni bir kalp şansımın olmadığını düşünüyordum" diyerek girdiği ameliyathaneden, yeni kalbiyle çıktı.
Ameliyatı Prof. Dr. Mustafa Özbaran, Doç. Dr. Tahir Yağdı, Op. Dr. Çağatay Engin ve Op. Dr. Fatih Ayık yaptı. Yağdı, "İki hafta önce o kalbi nakletseydik, hasta için ileride sorun olacaktı. Sağlık durumu çok iyi" dedi.
Sevinçten ağlarken, "Acılı aileye minnettarız. Talihsiz gence rahmet diliyoruz" diyen Erdem ailesinin minnetini, başkaları da paylaşacak. Keser'in Mersin'e yollanan böbrekleri ve karaciğeri, üç hayat daha kurtaracak. Bir kırık kalp ile hasta kalbi birleştiren öykü ise uzun süre unutulmayacak.