Aciz bırakan yaz yağmuru

Türkiye'nin birçok ili yağmur yüzünden perişan. Adapazarı'nda atıksu şebekesi taşınca devlet hastanesinin acil servisiyle polikliniklerini su bastı; hastalar başka hastaneye aktarıldı. Bursa'da kesintilerle 10 saat süren yağış nedeniyle Mudanya yolu tıkandı, kentte 60 kadar ev ve işyerini su bastı. Çanakkale'de, Evreşe'de ekili araziler zarar gördü. Sağanak yüzünden İstanbul'da Anadolu yakasında bazı dereler taştı; araçlar sürüklendi, trafik sorunları yaşandı.

ADAPAZARI/BURSA/DÜZCE - Yaz ortasındaki sağanak, su baskınlarına yol açtı. Adapazarı'nda önceki akşam başlayan sağanak sonucu yetersiz kalan kanalizasyon şebekesi taştı. Çukurda bulunduğu için en küçük yağmurda bile su basan Sakarya Devlet Hastanesi, bu yağıştan da nasibini aldı. Dün acil servisin bulunduğu bölgedeki rögarların taşması sonucu yağmur suları
ile lağım suları acil servis ve polikliniklere doldu. Acil serviste yarım metreyi bulan su nedeniyle hastalar ToyotaSA Hastanesi'ne sevk edildi. Sakarya Valisi Nuri Okutan, "Hastanenin tahliye edilmesi gerektiğini zaten biliyorduk, uzun vadede buradan taşımayı düşünüyoruz" dedi. Hastane su tahliyesi ardından dezenfekte edilecek.
Bursa'da ise önceki gece başlayan ve aralıklarla yaklaşık 10 saat süren sağanakta Bursa-Mudanya yolu, su altında kaldı, trafik kilitlendi. Trafik polisleri, mazgalları sopalarla açmaya çalıştı. Organize Sanayi Bölgesi'nde işçi taşıyan minibüs, kontrolden çıkıp yol kenarında yan yattı. Kentte 60'a yakın ev ve işyerinin giriş katını su bastı. Dağlık kesimlerdeki ilçelerde önceki gece gece boyunca yağan ceviz büyüklüğündeki dolu, kiraz ve çilek bahçeleri ile tarlalara büyük zarar verdi. Halk Eğitim Müdürü Gültekin Atar'ın kafası yarıldı.
Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde, Evreşe beldesi ile beş köyünde 20 bin 700 dekar ekili arazide, yüzde 70 zarar meydana geldi. Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde 30 ev ve işyerini su bastı.
Düzce'de yol çöktü
Düzce'ninAkçakocailçesindede dört saat süren sağanak sonucu birçok işyeri, ev ile Akçakoca Lisesi ve Çuhallı Camii'ni su bastı. Akçakoca-Alaplı karayolunda meydana gelen heyelan nedeniyle trafik aksadı. Akçakoca-Karadeniz Ereğlisi karayolu üzerinde 300 metre arayla yaklaşık 4 metre eninde ve 8 metre derinliğinde çökme oldu.
Van'ın Çaldıran ilçesi Yukarı Mutlu Köyü'nde 3 bin dönümlük ekili arazi sular altında kadı. 400 küçükbaş hayvan sel sularına kapılıp telef oldu. (dha/aa)


    http://www.radikal.com.tr/7510607510600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.