Açlık grevine destek davasına mahkeme önünde protesto

Açlık grevine destek davasına mahkeme önünde protesto
Açlık grevine destek davasına mahkeme önünde protesto
Denizli Pamukkale Üniversitesi'nde açlık grevlerine destek eyleminde tutuklanan öğrencilerin yargılandığı dava öncesi adliye önünde eylem yapıldı. Eylemde tutuklu öğrencilerin güvenlik görevlilerine saldırmadığı savunuldu.

İZMİR - Denizli Pamukkale Üniversitesi'nde, açlık grevlerine destek için düzenlenen basın açıklaması sırasında çıkan olaylarla ilgili tutuklanan 25 öğrenci ile toplam 102 kişinin yargılanmasına İzmir 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. İçeride duruşma yapılırken, dışarıda üniversite öğrencileri, tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılması için sazlı-sözlü eylem yaptı.
Davaya konu olay geçen 2 Kasım'da Pamukkale Üniversitesi'nde meydana geldi. Bir grup öğrencinin, o dönemde cezaevlerinde yapılan açlık grevlerine destek vermek için düzenlemek istedikleri basın açıklamasına polis müdahale etti. Polis daha sonra Kürt öğrencilerin evlerine ve ders yaptıkları okul binasına baskın düzenleyip, 90 kişiyi gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen 90 kişiden 25'i tutuklanırken, diğerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Savcılık, olaylara karışan 12 kişi hakkında da yakalama kararı verdi ancak bu kişiler henüz yakalanamadı. Toplam 102 sanık hakkında dava açıldı.
Terörle mücadele kapsamındaki suçlara bakan İzmir 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan, 25'i tutuklu, 12'si gıyabi tutuklu toplam 102 sanıklı davaya bugün başlandı. Duruşma öncesinde İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yapan bir grup öğrenci, yargılamayı protesto etti. Ellerindeki pankartlarla sloganlar atan Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi üyesi gençler adına basın açıklamasını bir öğrenci yaptı. Açıklamada, "Olay günü basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere özel güvenlik görevlileri ve polis sert bir müdahalede bulundu. İddianamede öğrencilere getirilen suçlama, açlık grevlerine dikkat çekmek için kampüs içinde yapılan yürüyüş ve basın açıklamasına katılmış olmalarıdır. Davadaki müşteki ve öğrenciler aleyhine ifade vermiş olan tanıkların tamamı güvenlik görevlileridir" denildi.
Pamukkale Üniversitesi'nde yapılanın, öğrencilerin düşüncelerini açıklamalarından ibaret bir eylem olduğu vurgulanan açıklamada, "Açıklamanın tek olumsuz tarafı özel güvenliğin ve rektörlüğün isteği doğrultusunda kampüse giren polisin müdahalesidir. Öğrenciler kendilerine yönelen şiddet karşısında kendilerini savunmuşlar, bu dahi iddianamede öğrencilerin güvenlik görevlilerine saldırısı şeklinde yer almıştır. Çeşitli ajanslarda çıkan haberler örgütsel talimat gibi gösterilerek öğrencilerin yaptığı açıklama ile açlık grevleri arasında örgütsel bir bağ kurulmaya çalışılmıştır" görüşü dile getirildi.
Öğrenciler basın açıklamasının ardından yanlarında getirdikleri enstrümanlarla müzik dinletisi eşliğinde, içeride yargılanmaları süren arkadaşlarına destek oldu. Polis, adliye içerisinde ve dışında geniş önlem aldı. (Bahri KARATAŞ/DHA)