Açlık ve yoksulluk sınırı hesaplandı

Açlık ve yoksulluk sınırı hesaplandı
Açlık ve yoksulluk sınırı hesaplandı

Son bir yılda sadece mutfağa gelen ek yük 70 lira olarak hesaplanırken, ailenin yaşama maliyeti bir önceki yıla göre 227 lira arttı

Türk-İş'in araştırmasında, Nisan ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 939 lira 64 kuruş, yoksulluk sınırı da 3 bin 60 lira 72 kuruş olarak hesapladı.

ANKARA - Türk- İş 'ten yapılan yazılı açıklamada, Nisan ayında 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı 939 lira 64 kuruş, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim , sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise 3 bin 60 lira 72 kuruş olarak hesaplandı.

Araştırmaya göre, mutfak enflasyonu aylık 1,55 oranında gerilerken, bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı yüzde 8,02 olarak hesaplandı. Son bir yılda sadece mutfağa gelen ek yük 70 lira olarak hesaplanırken, ailenin yaşama maliyeti bir önceki yıla göre 227 lira arttı.

Önceki yılın aynı döneminde açlık sınırı 869 lira 87 kuruş ve yoksulluk sınırı 2 bin 833 lira 44 kuruş olarak hesaplanmıştı.(aa)


  http://www.radikal.com.tr/1086215108621512

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  halk bitkin - Burak1978

  Bu ülke de insan olmak zor zanaat açlık sınırı ortada hala ekonomi dorukda diyorlar herşey yolunda gibi gösteren medya ve yandaş sendika var.

  sendika sussun - Can1969

  Nisan ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 939 lira 64 kuruş, yoksulluk sınırı da 3 bin 60 lira 72 kuruş bu açıklama bile gerçek değil daha beter durumdayız yandaş sendika cilalama yapmış

  Dilenci toplumu - Cumhuriyet 1907

  17 bin liralık kendilerine bir gece de zam yapan AKP li vekiller cevap verebilcek mi? Zengin daha zengin fakir daha fakir yaşanılacak ülke olmaktan çıktı

  Kandırmaca.. - papirus0606

  Habire açlık sınırını hesaplıyorsunuz ama aç hala aç..Karnını doyurabildinmi hükümet olarak sen onu söyle. Sınırını belirlerim gerisi beni bağlamaz hesabındanmı gidiyorsunuz

  Gerçek.. - denizkorkmaz

  Her devrin Adamı Yandaş Sendika düşük açıklamış lakin yine de Sultan'dan azar işitecek.10 yıldır verilen 3 kuruşluk zamlar ile demek ki bu halkın 3 te 2 si yoksul.

  Esas Sorun - amaurot

  Esas sorun budur işte! Mecliste parmak kaldırıp indirerek çözülemeyecek gerçek bir sorundur. Buyrun değerli muktedirler, büyümeye başlayan ekonomide kimin harcı bunu giderebilmek: "...gıda harcaması tutarı 939 lira 64 kuruş, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise 3 bin 60 lira 72 kuruş olarak hesaplandı." Kime, ne gam?

  Bu İktidar Komünist Rejimdir,Faşist Değil,Doğu Almanya ve Sovyetler Birliğini Arattirmiyor.. - turkdanis

  Şimdi sosyalist okurlar basacak tuşa beğenmedik bu haberi diyecek????Peki kaç defa Sovyetlere ve de doğu Almanyayı gördün ki???Önce onu soralim size..Bu iki eski ülkedeki insanları gördünmü hiç neler çekmişler,akşama kadar çalışırlar akşam olunca ellerine bir fiş verilir günlük yiyecek haklarını alırlar ne aç kalırsın nede tok kalırsın,şuan Türkiyede öyle Fakirlik Fonundan müracatlara bakın , gıda yardimi,kömür yardimi, daha durun iyi günler bunlar,almanya birleşince aç kalmış tavuklar gibi hücüm ettiler herşeye, ee biz şuan nereye gidiyoruz oraya gidiyoruz, açlık,baskı,tehdit,hapis v.s. Tayyip Erdoğana Faşist denmesi yanlış,yaptığı işleri takip ederseniz dense dense Komünist derler bunlar Allah ları olan komünistler gömlek değiştirdiler unutmayın Komünist rejimin yan ürünü kibarcası böyle tarif ediyorum,yaptıkları işler bu rejimle tamamen uyuşuyor.Lütfen haber tekrar tekrar okuyun eksi tuşuna basmadan önce..Gördümki bu iki ülkeyi sizlere anlatiyorum.