Açlıktan Gevaş çöplüğüne inen karaakbabaya vitamin

Açlıktan Gevaş çöplüğüne inen karaakbabaya vitamin
Açlıktan Gevaş çöplüğüne inen karaakbabaya vitamin

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hayvan Hastanesi?nde 15 gün vitamin takviyesi yapılan karaakbaba, Gevaş?ta salıverildi. Bir süre etrafını izleyen karaakbaba sonra kanat çırparak gözden kayboldu. Fotoğraflar: OSMAN BEKLEYEN / dha

VAN - Gevaş Çöplüğü’nde bitkin bir halde dolaşırken bulunan karaakbaba, 15 günlük tedavisinin ardından doğaya salıverildi.
Doğu Anadolu’daki sert kış koşulları, yaban hayvanlarının beslenmesini zorlaştırırken bir karaakbaba, Van’ın Gevaş ilçesinde, şehir içindeki çöplüğe indi. Aç olduğu için bitkin düşen akbabayı çevredekiler Van Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne götürdü. Hayvan ardından Van YYÜ Hayvan Hastanesi’nde tedavi altına alındı. 15 gün boyunca antibiyotik ve vitamin takviyesi yapılan akbabaya Çevre Müdürlüğü ekipleri de toplam 20 kilo et ve ciğer getirdi. Canlanan akbaba, yaşam alanı olan Göründü Köyü’nde dağlık bölgeye bırakıldı. Boyu 1 metreye, kanat ağırlığı 3 metreye, ağırlığı 12.5 kilograma ulaşabilen karaakbabalar dünyanın uçabilen en ağır kuşları arasında yer alıyor. Yüksek dağlarda, uçurum kıyılarında yaşıyor. Türkiye’de koruma altındalar, avlanmaları ise 6 bin 500 lira ceza kesilen bir suç. (dha)