Açlıktan öldü denilen Kore gazisi, 13 yıl önce ölmüş

Açlıktan öldü denilen Kore gazisi, 13 yıl önce ölmüş
Açlıktan öldü denilen Kore gazisi, 13 yıl önce ölmüş

Cesedi bir barakada bulunan ?gazi?nin kimliği DNA testiyle belirlenecek.

Haber: OKTAY ÇAYIRLI / Arşivi

MUĞLA - Sığındığı terk edilmiş restoranda açlıktan öldüğü iddia edilen 80 yaşındaki Muharrem Topçu’nun kayıtlarda 1996 yılında zaten vefat etmiş gözüktüğü ortaya çıktı. Milas Cumhuriyet Savcılığı konuyla ilgili soruşturma başlatırken, karışıklığın DNA testiyle çözüleceği öğrenildi. Milas’ta ölen Muharrem Topçu’nun, Zonguldak’ta yaşadığı tahmin edilen ailesi savcılıkça ilçeye çağrıldı.
Milas- Bodrum karayolunun 3’üncü kilometresindeki terk edilmiş bir restoranın yanındaki baraka benzeri derme çatma bir yapıda kısmında yaşayan 80 yaşındaki Muharrem Topçu, uzun süre maaşını almaya gitmeyince Muharif Gaziler Derneği Milas Şubesi’ndeki arkadaşları meraklandı. Şube Başkanı Mehmet Sarban ve beraberindekiler, geçen cuma günü, aynı zamanda derneğin üyesi olan kimsesiz Kore gazisi Muharrem Topçu’nun yaşadığı barakaya gitti. Dernek üyeleri, içeri girdiklerinde, gazi Topçu’nun yarı çıplak vaziyetteki bir deri bir kemik kalmış cesedini buldu. Durum, güvenlik güçlerine bildirildi. Yapılan incelemede, Kore gazisi Muharrem Topçu’nun vücudunda harhangi bir darp, yara ve kesici alet izine rastlanmadı.
Bulunduktan üç gün önce hayatını kaybettiği belirlenen Kore gazisinin, açlıktan ya da soğuktan ölmüş olabileceği belirtilirken ceset otopsiye yollandı.
Tam Kore gazisi Topçu’nun toprağa verilmesi için hazırlık yapılırken, bu kez TC Kimlik Numarası üzerinden yapılan incelemenin sonucu yetkilileri şoke etti. Muharrem Topçu’nun nüfus kayıtlarına göre 1996 yılında zaten vefat etmiş olarak gözüktüğü ortaya çıktı. Gelişme üzerine Milas Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, Zonguldak nüfusuna kayıtlı aynı isim ve soyisimde bir kişinin daha bulunduğu tespit edildi. Milas’ta ölen Muharrem Topçu’nun, Zonguldak’ta yaşadığı tahmin edilen ailesi savcılıkça ilçeye çağrıldı. Karışıklığın Topçu ailesinin Milas’a gelmesiyle yapılacak DNA testinin ardından çözüme kavuşturulması bekleniyor. Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, Muharrem Topçu’ya ait iki farklı TC kimlik numarasına ulaştıklarını, birinin nüfus cüzdanında, diğerinin gazilerin sicil bilgilerinin tutulduğu defterde yer aldığını aktardı.
Kimlik numaralarına göre, Muharrem Topçu’lardan birinin, Bulgar göçmeni olduğu, Bursa’da ikamet ettiği ve 1996 yılında öldüğü bilgisine ulaştıklarını belirten Kaymakam Atçı, “Diğerinin ise Zonguldak nüfusuna kayıtlı olduğunu saptadık. Milas İlçe Jandarma Komutanlığı olayı araştırıyor. Ölen kişin kimliğinin sahte olabileceği kuşkusu da var. Milas Cumhuriyet Savcılığı ölen kişinin kimliğinin tespiti için DNA testi isteyecek. Ölen kişin gazi olup olmadığı DNA testinden sonra ortaya çıkacak. Ölen kişinin gazi olduğu netleşirse Milas’ta resmi tören düzenleyeceğiz” diye konuştu.
Muharip Gaziler Türkiye Milas Şubesi İkinci Başkanı Durmuş Işıldak ailenin çağırıldığını anlattı: “Bizim kayıtlarımıza göre Kore gazisi olan Muharrem Topçu 1929 Zonguldak doğumlu. 30 yıldır Milas’ta çeşitli yerlerde çalışarak yaşamını sürdürmüş. Derneğimize 2008 yılında kaydoldu. Dernekte diğer Kore gazileri ile yaptığı söyleşilerde Kore’yi çok güzel anlatıyordu. Ayrıca Kore dilini de az çok biliyordu. Kayıtlara göre Muharrem Topçu’nun 1996 yılında vefat ettiği gözüküyormuş. Bunun üzerine ailesi ilçemize çağrıldı. Araştırmalar neticesinde Topçu’nun cenazesi ailesine teslim edilecek.”