Adacıkların sırrı

Gökova Körfezi'nden Çanakkale ve Bartın'a uzanan hatta, Ege, Marmara ve Karadeniz'de deniz suyu çekilmeleri dün de heyecan yarattı. Muğla'nın Güllük Belediyesi ve Dalyan Balıkçılar Kooperatifi yetkilileri, "Deniz suyu ısındı" diyerek bilim adamlarını bölgeye davet etti. İlgili kurumlar ise "Bu atmosferik olay" diyor.

ÇANAKKALE/MUĞLA - Gökova Körfezi'nden Çanakkale ve Bartın'a uzanan hatta, Ege, Marmara ve Karadeniz'de deniz suyu çekilmeleri dün de heyecan yarattı. Muğla'nın Güllük Belediyesi ve Dalyan Balıkçılar Kooperatifi yetkilileri, "Deniz suyu ısındı" diyerek bilim adamlarını bölgeye davet etti. İlgili kurumlar ise "Bu atmosferik olay" diyor.
Basınç ve yeniay
BÜ Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü: Su seviyesi değişimi günlük atmosferik, astronomik ve oşinografik değişimlerden kaynaklanıyor. Bölgede ölçülen yüksek basınç değerleri, deniz seviyesinde 40-50 santimetreye varan değişimlere yol açabilir. Ayın yeniay durumunda olması da gelgit etkisini artırdı.
Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı: B.Ü Kandilli Rasathanesi, Onsekiz Mart Üniversitesi Gözlemevi ile Meteoroloji'den rapor aldık. Çekilmenin basınçta ani değişiklik sonucu oluşan gelgitten kaynaklandığı belirlendi. B.Ü'nün raporuna göre, Uluslararası Sismoloji Merkezi kayıtları incelendi, bölgede sismik faaliyetin arttığı yönünde bilgiye rastlanmadı.
Onsekiz Mart Üniversitesi: Sebep akıntı sistemi değişimi. Akıntı değişimi, Çanakkale Boğazı'nın iki ucunda güneşlenme süresi ve basınç farkı ile rüzgârdan kaynaklanır. Lodosta Boğaz'daki üst akıntı yavaşlar, su seviyesi artar. Poyrazda ise üst akıntı hızlanır, su seviyesi düşer.
Marmaris Kaymakamı Cemalettin Özdemir: Belediyeler ceset torbası stokluyor iddiaları yalan. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7348327348320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.