Adalet Bakanı Adli Tıp Kurumu Başkanı Kurt'u görevden aldı

Adalet Bakanı Adli Tıp Kurumu Başkanı Kurt'u görevden aldı
Adalet Bakanı Adli Tıp Kurumu Başkanı Kurt'u görevden aldı

Uzm. Dr. Kurt?un görev süresinin bitimine iki yıl vardı.

Haber: ÖMÜR ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL -  Vakit yazarı Hüseyin Üzmez davasında mağdur 14 yaşındaki B.Ç.’ye verilen ‘Ruh sağlığı bozulmamıştır’ raporu dahil tepki çeken pek çok raporu veren Adli Tıp Kurumu’nun başındaki isim, Uzm. Dr. Keramettin Kurt, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin tarafından görevden alındı.  Kurumun bugüne kadar verdiği raporlara itiraz eden hekimlerse bu görevden almanın ‘kurumun özerkleşmesi için bir adım olması’ dileğinde bulundu.
Cemil Çiçek’in Adalet Bakanlığı döneminde, 2003 yılında göreve getirilen Adli Tıp Kurumu Başkanı Keramettin Kurt, görev süresinin bitmesine iki yıl kala Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin tarafından görevden alındı. Kurt’un görevden alınması işkence mağdurlarına sağlam raporu düzenlemek, 14 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunmakla yargılanan gazeteci Hüseyin Üzmez davasındaki ‘mağdurun fiziki ve ruhi zarar görmediği’ şeklinde rapor vermek gibi iddialarla kamuoyunda çok tartışılan raporlara imza atan Adli Tıp Kurumu’nun yapısının değiştirilme isteği olarak yorumlandı.
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Hüseyin Üzmez davasının Adli Tıp Kurumu’nun ‘yetersizlik ve ilkesizliğini’ gözler önüne serdiğini belirterek görevden alınmayla ilgili şu yorumu yaptı:
“Önerimiz Adli Tıp Kurumu’nun özerkliğe kavuşması ve bilimsel niteliğini arttırması konusunda çalışmaya başlamaktır. Adli Tıp’la ilgili sorunların ayyuka çıktığı bir dönemde sadece başkanı görevden almakla bu meseleyi çözemeyeceklerdir. Her şeye rağmen olumlu adımdır. Vakit geçirmeden Adli Tıp Kurumu’nun özerk bir kurum haline getirmek ve bilimsel geçerliliğini arttırmak lazım.”
Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Serhat Gürpınar’sa “Umarız bu kişi değişikliği sistemin değişmesini de getirecektir” dedi. Kurt’un görevden alınmasını bakanlığın kuruma ‘el atma’ niyeti olduğunu göstereceğini düşünen Gürpınar, “Atamalar konusunda bir yönetim zaafiyeti olduğunu da düşünüyorduk” dedi. İ.Ü. Adli Tıp Kurumu öğretim üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da “Sadece kurum başkanı değil diğer kişilerin de  mutlaka bilimsel kriterlere göre değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.