Adalet Bakanı çete kurmakla suçlanan başkana sahip çıktı

Adalet Bakanı çete kurmakla suçlanan başkana sahip çıktı
Adalet Bakanı çete kurmakla suçlanan başkana sahip çıktı
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, 'ihaleye fesat karıştırma, tehdit, adam yaralama, yağma' gibi suçlardan tutuklanan, Tuzla Akfırat eski belediye başkanı Hilmi Yıldız'ın "Tanıdığı kadarıyla çalışkan ve dürüst birisi" olduğunu söyledi. Şahin kendisine arsa alması için Yıldız'a vekalet de vermişti

ANKARA - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, vekalet verdiği ortaya çıkan yolsuzluktan tutuklanan Akfırat Belediye eski Başkanı Hilmi Yıldız’ın “tanıdığı kadarıyla çalışkan ve dürüst birisi” olduğu söyledi. Bakan Şahin, Antalya Gazipaşa’da yaptığı konuşmaya ilişkin de, “Eğer yanlış bir şey söylemiş, yanlış bir değerlendirmede bulunmuşsam, halkımızın sağduyusuna güvenin bunun cezasını verir” dedi.
Bakan Şahin, bakanlığa gelişi sırasında gazetecilerin Akfırat Belediyesi’ndeki vekaletnamesi ile Antalya Gazipaşa’da yaptığı konuşmaya ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Şahin, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediklerini televizyondan izlediğini belirterek, gözaltında bulunan belediye başkanı ile ilgili isim vermeden, “Bahis konusu belediye başkanı dürüst, yetenekli, çalışkan bir belediye başkanı olarak, daha önceden tanıdığım bir arkadaşımdır. Akfırat’ta da ondan başkasını tanımam” dedi. Şahin, şöyle dedi:
“Ben, bir yıl olmuştur bu vekaletnameyi vereli. Ama daha sonra bir suç nedeniyle ciddi bir isnat nedeniyle şu anda tutuklu bulunuyor. Yani bu arkadaşımızın bu ithamlara muhatap olduktan sonra verilmiş bir vekaletname değil. Daha önce benim dürüst, yetenekli, çalışkan bir belediye başkanı olarak, daha önceden tanıdığım bir arkadaşımdır. Akfırat’ta da ondan başkasını tanımam. Hikayeyi daha önce anlatmıştım. Formula 1 yarışları için gittiğim Akfırat’ta Ayhan Bermek’in orada bir yazlığı var. Öğle yemeğine davet etmişti, çok güzel bir bahçesi vardı. Buralarda böyle şey var mı?, deyince gelişti işler. ’Burada buluruz’ deyince, böyle bir süreç başlamıştı. Ben Ankara’dayım, Akfırat’ta Ayhan Bermek gibi bir şey yapmayı önce hayal ettim ama sonradan vazgeçtim. Olay bundan ibaret. Vekaletim onda kalmış. Arkadaşlarımızın kendi takdiridir, istifaya davet eder, etmez kendi takdiridir.”

GAZİPAŞA KONUŞMASI
Bakan Şahin, Antalya’da yerel seçim kampanyasında yaptığı konuşmadan sonra muhalefetten istifa çağrıları geldiğinin anımsatılması üzerine de şöyle dedi:
“Bizler aynı zamanda siyasiyiz. Ben Adalet Bakanıyım ama aynı zamanda bir siyasi partinin mensubuyum ve o siyasi partiden milletvekiliyim. Antalya’da katıldığım toplantılar siyasi toplantılardır. Seçime gidiyoruz. Ben orada tabii ki belediye başkan adaylarını desteklemek için bulunuyorum. Yaptığım açıklama halk tarafından değerlendirilecek. Eğer yanlış bir şey söylemiş, yanlış bir değerlendirme de bulunmuşsam, halkımızın sağduyusuna güvenin, bunun cezasını verir. Muhalefet doğrusunu söylerse onun da mükafatını verir. (Muhalefet belediye başkanlarına oy vermeyin. Eğer onlara oy verirseniz, onların projeleri Ankara’dan geçmez) anlamına gelen bir değerlendirme yapmadım. Belediye başkanı seçildikten sonra merkezi hükümetle de diyalog kurabilecek, iktidar olsun, muhalefet olsun yetenekte insanlar olmalı, dedim. Keşke bana gelseler, deseler ki, ’ben falan muhalefet partisinin belediye başkanıyım, şöyle bir işimiz var’ ben yardımcı olurum, takip ederim. Bunu ön plana çıkarmak istedim, farklı yorumlara yol açtı.” (anka)