Adalet Bakanı Ergin: 14 kişi rapor beklerken cezaevinde öldü

Adalet Bakanı Ergin: 14 kişi rapor beklerken cezaevinde öldü
Adalet Bakanı Ergin: 14 kişi rapor beklerken cezaevinde öldü
Ağır hasta olan tutukluların, son nefeslerini ailelerinin yanında vermesi amacıyla yapılan yasal düzenleme amacına ulaşmadı. Ağır hastalık hali nedeniyle tahliye başvurusunda bulunan her 10 kişiden 1'ine olumlu yanıt verildi. 14 hasta cezaevinde öldü.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARACezaevlerinde bulunan ve durumu ağır olan hasta hükümlü ve tutukluların, son nefeslerini ailelerinin yanında vermesi amacıyla yapılan yasal düzenleme amacına ulaşmadı. Yapılan düzenlemeye rağmen, ağır hastalık hali nedeniyle tahliye başvurusunda bulunan tutuklu ve hükümlerden sadece yüzde 9.5’inin talebine olumlu yanıt verildi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Adli Tıp Kurumunda rapor beklerken 14 kişinin de öldüğünü açıkladı.

Kamuoyunda anadilde savunma yasası olarak 6411 sayılı kanuna, “ağır hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen ve toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı değerlendirilen mahkumun cezasının” iyileşinceye kadar geri bırakılacağı hükmü eklendi.


TOPLUM GÜVENLİĞİ KRİTERİ
Ancak yasada yer verilen “toplum güvenliği bakımında tehlike” kriteri, cezaevlerinde bulunan hasta mahkumların tahliye taleplerinin reddedilmesine yol açtı. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de bu yasa hükmünün uygulama geçmesiyle birlikte “kaç hasta tutuklu ve hükümlülüğü bulunduğunu”, “kaçının bu yasadan yararlanılarak tahliye edildiğini” Adalet Bakanlığı’na sordu.


SADECE 43 KİŞİ YARARLANDI
Bakanlık’tan gelen yanıt, “sağlık gerekçesiyle kendi başlarına cezaevlerinde kalamayacak durumda” olan tutuklu ve hükümlülerin tahliye taleplerinin büyük bölümünün reddedildiğini ortaya koydu. Adalet Bakanı Sadullah Ergin soru önergesine verdiği yanıtta, 21 Mayıs 2013 itibariyle 460 tutuklu ve hükümlünün tahliye talebiyle başvuru yaptığını bildirdi. Yanıta göre, sadece 43 kişinin cezasının infazı geri bırakıldı. 417 kişinin talebi de reddedildi.


14 KİŞİ RAPOR BEKLERKEN ÖLDÜ
Bakan Ergin verdiği yanıtta, 113 kişinin hakkında Adli Tıp Kurumu raporu beklendiğini belirtirken, 216 kişi hakkında ise “tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca yerine getirilen işlemlerin devam ettiği”ni belirtti. Bakan Ergin, Adli Tıp Kurumundan rapor beklenirken 14 kişinin “eceliyle vefat ettiğini” de kaydederek, şunları kaydetti: “7 kişinin tutuklu iken tahliye edildiği, 8 kişinin talebinin tam teşekküllü hastanelerin tıbbi değerlendirmeleri doğrultusunda reddedildiği ve 13 kişinin de denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle salıverilmiştir.”


ERGİN: BİLGİMİZ YOK
CHP’li Özel, “‘yaşamını tek başına sürdüremez’ raporu olduğu halde savcı tarafından ‘toplum için tehlikeli değildir’ kararı olmadığı için tahliye edilmeyen kaç mahkum var?” sorusuna da Bakan Ergin, şu ilginç yanıtı verdi: “Cumhuriyet Başsavcılıklarının olumsuz görüşüyle talebi reddedilen hükümlü ve tutuklulara ilişkin Bakanlığımızda bilgi bulunmamaktadır.”


154 KİŞİNİN DURUMU ACİL
İnsan Hakları Derneği verilerine göre ise rakamlar farklı. İHD Ankara Şube Başkanı Halil İbrahim Vargün, cezaevlerinde ağır hasta olan kişi sayılarının 154 olduğunu belirterek “Bizdeki rakamlara göre 526 tutuklu ve hükümlü hasta durumdadır. Yasa hasta tutuklu ve hükümlüler yönünde savcılara yetki vermesine rağmen, savcılar bu inisiyatiflerini kullanmıyorlar” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/115105511510553

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  rastgele suclarla "insanliktan vazgecmek" - keryil

  bu memleket sathinda cok populer bir soylem. birtakim suclara, kimisi cinayeti tecavuzu, kimisi teroru, kimisi darbeyi, kimisi uyusturucu ticaretini onerir, "insanliktan cikarilma cezasi" verilsin deniyor. bunun bagli oldugumuz anlasmalar cercevesinde IMKANSIZ oldugunu bir kenara biraksak dahi, bu o kadar tehlikeli ki. insan haklarinin "dogustan gelen, vazgecilemez ve devredilemez" olarak tanimlanmasinin bir sebebi var. siz butun iyiniyetinizle "darbeciler insan sayilmasin ki daha agir cezalandirilsin" diyebilirsiniz. hatta diyelim ki haklisiniz. ama bu dunyada bazi insanlardan nefret eden sadece siz degilsiniz. eger herhangi bir sebeple birilerini insan saymayabilecegimizi kabul edersek emin olun iki gun sonra sizi de insanliktan cikarmaya musait yeni bir "istisna" cikar. zira kullandiginiz olcut herhangi objektif bir kistasa dayanmiyor (dayanamaz da, insanlik hakedilen bir sey degil turumuzun ismidir zira, haliyle "su insan degil" dememiz icin keyfi(=bizi iceren ama sevmediklerimizi icermeyen) bir insanlik tanimi yapmamiz lazim). sizin terore, cuntaya ve uyusturucuya olan tiksintinize dayaniyor. haliyle elinde gucu olan insan, tiksindigi baska seyleri de "insanliktan cikaran seyler" olarak yasaklayabilir pekala. ayni sebepten, bu listede neden teror var da cinayet yok. neden uyusturucu var da tecavuz yok, neden cunta var da iskence yok, neden su var da bu yok diye uzayip giden sorulara verilecek bir cevap da yok.

  İNSANLIK SUİSTİMALİ - HARAYDIN

  iNSANLIK YAPMAK GERÇEKTEN ZOR BU MEMLEKETTE.Zira bazıları suistimal ile insanlığı karıştırmayı marifet sanıyor. Terör, cunta, uyuşturucuya bulaşanların insanlıktan vazgeçtiklerini ve insan haklarından istifade edemeyeceklerini herkes kabul etmek zorunda. Müebbet hapis cezası hücrede ölmek ölünceye kadar hapse girerek insanlığa karşı işlediği suçun ibret için insan içine bir daha çıkmamakla ödenmesi demek, dolayısıyla bunlar hasta diye çıkarılamaz. Diğerleri ise ölümcül yatalak hasta ise ailesi istiyorsa çıkarılmasının ne mahzuru olabilir ki reddedidiliyor? Sahte, yetersiz, yanlış rapor verilmesi durumunu önlemek için elbette rapor birbirinden habersiz üç ayrı kurumdan ayrı ayrı alınmalı.

  Beyaz Ölüm. - ganjml

  Beyaz ölümlerde kaybolmayanıza izin vermeyeceğiz,nasıl ki güler zereyi,kemal avcıyı aldıysak zulmün elinden diğer yoldaşlarımızı da alacağız,İşkence merkezi adli tıp lağvedilmelidir bu ülkede gram bir insan hakkı varsa.