Adalet Bakanı Şahin: Askerlerin kurtulmasına sevinemedim

Mehmet Ali Şahin, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hiç bir mensubu böyle bir duruma düşmemeliydi" dedi.

ANKARA - Hakkari Dağlıca'daki 12 askerin şehit edildiği PKK saldırısında esir edilen sekiz askerin serbest bırakılmasına Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'den ilginç bir yorum geldi: "Sekiz askerin terör örgütünün eline geçmesinden üzüntü duydum. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hiçbir mensubu bu duruma düşmemeliydi. Kurtulmuş olmalarından fazla sevinç duymadım."

Şahin, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin 82. kuruluş yıldönümü törenine gelişinde gazetecilerin sorusu üzerine Dağlıca'da esir edilen askerlerle ilgili şunları söyledi:

"Öncelikle askerlerimizin, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının herhangi birinin ya da bir bölümünün bölücü terör örgütünün eline geçmiş olmasından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak büyük üzüntü duyduğumu belirtmeliyim. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hiçbir mensubu böyle bir duruma düşmemeliydi. Dolayısıyla kendilerinin kurtulmuş olmasından fazla bir sevinç duyamadığımı ifade etmek istiyorum. Bu benim kişisel değerlendirmemdir."

Töörenden sonra bir gazetecinin, "8 askerle ilgili sözlerinizi biraz açabilir misiniz?" demesi üzerine ise, "Ben bu askerlerimizin operasyonla ilgili o gece bu teröristlerle birlikte gitmiş olmasını bir Türk vatandaşı olarak içime sindiremedim" dedi. Şahin, "Kaçırıldıkları yönünde haberler vardı. Kaçırılmadılar, teslim mi oldular?" sorusuna da, "Hayır. Böyle bir beyanda bulunamam. Bir Türk askerinin birkaç tane çapulcuyla birlikte gitmiş olduğu gibi bir izlenim beni rahatsız etti. O nedenle terör örgütünün propagandasına zemin hazırlandı. Bizim askerimiz, bizim Mehmetçiğimiz vatanı korurken gerektiğinde her an şehit olmayı göze alan bir askerdir. Tabii onların şu anda yurda dönmüş olmaları ailelerini, kendilerini mutlu etmiştir, vatandaşlarımız da bundan memnuniyet duymuş olabilirler ama benim içimde böyle bir uhde kaldı. Bunu sizlerle paylaştım. Bu benim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu olaylarla ilgili bir değerlendirmemdir" dedi. (Radikal)

CHP'DAN KINAMA

Şahin’in yaptığı açıklamayı eleştiren CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "Türk askerlerinin başına Kuzey Irak’ta, ABD tarafından çuval geçirilirken acaba Sayın Şahin, bu ülkede bakanlık yapmıyor muydu? O zaman niçin bu tür açıklamalar yapmadı? Acaba (ABD’yi üzerim) diye mi bir açıklama yapmadı? Hükümetin terör konusundaki başarısızlığı, TSK’ya mal edilemez. Hele bir siyasi organın ve özellikle de bakanın, şunu çok iyi bilmesi lazım; TSK, Hükümetin emrindedir, siyasi otoriteye bağlıdır, başarısızlığı TSK’ya yıkıp, kenara çekilme, ABD’ye gidip oradan medet umma, doğru bir davranış değildir" diye konuştu.  (Radikal)