Adalet Bakanı'ndan Elçi cinayeti açıklaması: Mermi çekirdeği elimizde

Adalet Bakanı'ndan Elçi cinayeti açıklaması: Mermi çekirdeği elimizde
Adalet Bakanı'ndan Elçi cinayeti açıklaması: Mermi çekirdeği elimizde
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili soruşturmada elde edilen deliller arasında deforme olmuş mermi çekirdeğinin de bulunduğunu söyledi.

RADİKAL – Diyarbakır'da bulunan Bekir Bozdağ; Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin evine taziye ziyaretinde bulunarak, eşi Türkan Elçi ve yakınlarına başsağlığı dileklerini iletti.

Bozdağ görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Selahattin Demirtaş'ın Sur'da yaşananlarla ilgili iddialarını değerlendiren Bozdağ;"Demirtaş bilgi ve belge ile konuşmalı. Hangi açıklamasına inanacağız. Demirtaş bir genel başkandır bilgi ve belge ile konuşursa daha iyi olur. Ona bunu tavsiye ederim" dedi. Gazetecilerin Türkan Elçi ile ne konuştuklarını sorması üzerine Bozdağ; "Sayın Türkan Elçi hanımefendinin bana söyledikleri bana emanettir. Aile mahremiyeti içinde konuşulmuş konulardır"ifadelerini kullandı.

83 DELİLDEN 43'Ü TOPLANDI

Bozdağ'ın açıklamaları şöyle: "Diyarbakır'da bugün ayrıca baromuza gideceğiz. Hem başsavcımızdan hem valimizden detaylı bilgi alma imkanım oldu. Olayın olmasının hemen arkasından gerekli güvenlik tedbirleri alındı ve yaralılar ile Tahir Elçi'nin ve polislerimizin cenazesi hastanelere intikal ettirildi. Olay yerinin güvenliği için de tedbirler alındı. Uzman kişiler olay yerine gelerek incelemeye başladılar. Otomatik silahlarla saldırıya uğradılar. Olay yerinde işlem yapılması imkansız hale geldiği için olay yerinden ayrıldılar. Ertesi gün de saldırılar gerçekleşti ve işlem yapılamadı. Dün sabah yine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcımız, ekipler olay yerine geldiler. Olay  yerinde 83 noktada delil tespiti yapıldı. 83 delilden 43'ü toplandı. Yine sokak arasından terör örgütü mensuplarınca ateş sonucu kısa süreli çatışma çıktı. Tutanak tutulmak suretiyle olay yerinden ayrıldılar. Olay mahallini gören binalardaki bütün kamera kayıtlarının incelenmesi için de çalışmalar başladı. Basın mensuplarının ellerindeki görüntülerin de kayıtları alındı ve inceleme devam ettirilmektedir. Soruşturmanın her aşamasında Diyarbakır Barosu'nun değerli avukatları bulunmaktadır. Soruşturma gayet açık şekilde bundan sonra da yürütülecektir.

PKK ENGELLEDİ

Biz gerçeğin ortaya çıkarılması için yasal çerçevede yapılması gereken ne varsa kısa sürede yerine getireceğiz. Olay yerinin incelenmesini yapmak üzere gelen savcımız, personellerin bulunduğu heyete saldıran PKK terör örgütü olay yerinin sağlıklı incelenmesini engellemiştir. Olayın aydınlatılmasından kimsenin korkmaması lazım. Bu tür yollara kimsenin girişmemesi lazım. Sonra devlet bu işin üzerini örtüyor diye açıklamalar yapıyorlar. Gerçeğin bilinmesinden rahatsız olmuyorsak bu tür yollara tevessül etmemek gerekir.

BİR MERMİ ÇEKİRDEĞİ BULUNDU

Şu an bulunan  deliller arasında kovanlar var, bir tane de mermi çekirdeği var bunların incelemeleri devam ediyor. Kullanılmış bir mermi çekirdeği bulundu. Kimse bir delil göstermeden suçlamaya kalkıyorlar. Doğru bilgiler üzerinden hareket etmemiz lazım. Yalan ve dolanla hareket edersek gerçeğin gizlenmesine hizmet etmiş oluruz. Bilgisi olan ortaya koysun."  (Ajanslar)