Adalet Bakanlığı ÇHD'li avukatlarla görüşmedi

Adalet Bakanlığı ÇHD'li avukatlarla görüşmedi
Adalet Bakanlığı ÇHD'li avukatlarla görüşmedi
İki hafta önce Adalet Bakanı Yardımcısı Veysi Kaynak'tan randevu alarak görüşmeye giden ÇHD üyesi bir grup avukat da Kaynak'ın meşgul olduğu ve görüşmeyi gerçekleştiremeyeceği gerekçesiyle geri çevrildi
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Radikal.com.tr - DHKPC operasyonları kapsamında tutuklanan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar cezaevinde 100. gününe girerken dışarıdaki avukatlar da onlar için eylem yaptı.

İki hafta önce Adalet Bakanı Yardımcısı Veysi Kaynak’tan randevu alarak görüşmeye giden ÇHD üyesi bir grup avukat da Kaynak’ın meşgul olduğu ve görüşmeyi gerçekleştiremeyeceği gerekçesiyle geri çevrildi.

Çeşitli illerden gelerek Ankara Adliyesi önünde toplanan ÇHD’li avukatlar, aralarında ÇHD Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı, İstanbul Şube Başkanı Av. Taylan Tanay’ın da bulunduğu 9 avukatın DHKPC operasyonuyla gözaltına alınarak tutuklanmalarının 100. gününde Adalet Bakanlığı’na yürüyüş yaptı. Yürüyüşe CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Ankara Baro Başkanı Metin Feyzioğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda avukat katıldı. Avukatlar ellerinde tutuklu avukatların resimlerinin bulunduğu dövizler taşıyarak; “Devrimci avukatlar onurumuzdur”, “Tutuklu avukatlar serbest bırakılsın” sloganları attı.

AVUKATLIK MESLEĞİ YARGILANIYOR

Adalet Bakanı Yardımcısı Veysi Kaynak’la görüşmek için iki hafta önce randevu alan avukatlar bugün görüşmeye gittiklerinde Bakan Yardımcısı’nın yerinde olmadığı söylenerek geri çevrildiler. Bakanlığa görüşme için avukatlar adına giden heyet bir süre sonra dışarı çıkarak açıklama yaptı. Heyet adına açıklama yapan ÇHD Genel Sekreteri Hüseyin Aslan; “Adalet dilenmek için değil, taleplerimizi ve sorunlarımızı haykırmak için buradayız. 2011 Kasım’ında dünyanın en büyük avukat operasyonu ile Kürt halkının 41 avukatı gözaltına alındı, halen 23’ü tutuklu. 18 Ocak tarihinde ÇHD’ye dönük operasyon kapsamında da aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu çok sayıda avukat gözaltına alınıp, tutuklandı. Son olarak İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın da aralarında bulunduğu 10 avukat hakkında dava açıldı. Tablo, savunma mesleği açısından oldukça vahimdir. Halen 35 avukat tutuklu bulunuyor. Türkiye , taraf olduğu uluslararası anlaşmaları çiğniyor ve avukatlık mesleği yargılanıyor” dedi. Açıklmanın ardından bir süre Bakanlık önünde oturma eylemi yapan avukatlar daha sonra sloganlar atarak dağıldı.