Adalet Bakanlığı 'Okkır'da üzerine düşeni yapmış...

Adalet Bakanlığı, kanser nedeniyle tahliye edilen ve birkaç gün sonra da ölen Ergenekon sanığı Kuddusi Okkır'ın ölümünden sorumlu olmadığını ileri sürdü. Bakanlık, Okkır'ın ailesi tarafından açılan manevi tazminat davasındaki savunmasında, "Ölümde ihmal varsa Sağlık Bakanlığı'nı dava edin" dedi.MESUT HASAN BENLİ

Kuddusi Okkır ailesinin Adalet Bakanlığı’a açtığı 250 bin TL’lik manevi tazminat davasının ilk duruşması dün Ankara 9. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Adalet Bakanlığı, mahkeme sunduğu savunma dilekçesinde Okkır’ın ölümüne ilişkin haberler üzerine Teftiş Kurulu tarafından inceleme başlatıldığını, ancak yapılan inceleme sonrasında hakim ve savcılar ile ceza infaz kurumu görevlileri hakkında inceleme ve soruşturmaya yapılmasına yer olmadığı sonucuna varıldığı belirttildi.
Bakanlık savunmasında Okkır cezaevindeyken üzerlerine düşen bütün sorumlulukların yerine getirildiği de ileri sürülerek şöyle denildi:
“Devletin güvenliğine, kamu düzeni ve kamu asayişinin sağlanmasına yönelik fiillerden husule gelen zararlardan idareler sorumlu tutulmamaktadır (...) Kurumumuzda barındırıldığı süre içerisinde gerek kurumlarımızda gerekse sevk edildiği hastanelerde kurumuz personelin gözetiminde bulunduğu sürülerde idaremize düşen her türlü sorumluğun yerine getirildi.”
Adalet Bakanlığı, Okkır ailesinin ölümde ihmal olduğunu düşünüyorsa asıl Sağlık Bakanlığı’na dava açması gerektiğini savundu.
Kuddusi Okkır’ın eşi Sabriye Okkır ise Radikal’e yaptığı açıklamada Adalet Bakanlığı’nı suçlayarak “Eşimin ölümünden sonra dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin bana ‘Hakimler de insan, hata yapabilir. İdari mahkemeye gidin’ dedi. Ben de bunun üzerine dava açtım” dedi.