Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi önünde eş zamanlı patlama!

Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi önünde eş zamanlı patlama!
Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi önünde eş zamanlı patlama!
Ankara Kızılay'da bulunan Adalet Bakanlığı'nın önünde parça tesirli bomba patladı. Patlamada 1 kişi hafif yaralandı. Adalet Bakanlığı önündeki patlamanın meydana geldiği saatlerde Ak Parti Genel Merkezi'nin başkanlık katına LAW silahı ile saldırı düzenlendi

Kızılay'daki Adalet Bakanlığı'nın bahçesine atılan parça tesirli bombanın patlaması sonrası olay yerine giden güvenlik güçleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Polis, patlamayla ilgili 2 şüpheliyi gözaltına aldığı iddia edildi. Patmalada yaralanan 1 vatandaş hastaneye kaldırıldı. Patlama nedeniyle olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi.

AK PARTİ GENEL MERKEZİ'NE LAW SİLAHI İLE SALDIRI

Söğütözü Semti'nde bulunan Ak Parti Genel Merkezi'ne saat 21.50 sıralarında roketatarlı saldırı düzenlendiği öğrenildi. Genel başkanlık makamının bulunduğu 8'inci kat ile 7'nci kat arasındaki bölüme isabet ettiği iddia edilen roketatar mermisinin derin bir çukur açtığı ve bu katlardaki bazı camların kırıldığı belirtildi. Olaydan kısa bir süre sonra bina çevresini kuşatan polis, güvenlik kordonu oluşturdu. Çevrede kuş uçurtmayan polis, binaya kimseyi yaklaştırmadı. Bazı üst düzey partililerin genel merkeze gelip, bilgi aldıkları ifade edildi.

İNCELEMELER 3 SAATTE TAMAMLANDI
Adalet Bakanlığı'ndaki patlamayla ilgili Olay Yeri İnceleme ekipleri çalışmalarını tamamlayarak bölgeden ayrıldı.

Patlamadan sonra geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede ekiplerin çalışması yaklaşık 3 saat sürdü.

Olay Yeri İnceleme ekiplerinin ayrılmasının ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler, patlamanın gerçekleştiği alana gelerek yetkililerden bilgi aldı.


BAKAN ERGİN: SABOTE GİRİŞİMLERİ BEKLİYORDUK

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ankara'daki patlamalarla ilgili bir konuşma yaptı.

Bakan Ergin, Bakanlıktaki saldırıyı bir kişinin elinde bulunan 2 el bombasını atarak gerçekliştirdiğini söyledi.
Bakan Ergin şunları söyledi:

"Ben bu hadiseyi lanetliyorum. Bu eylemle ilgili olarak şiddet ve terör aciz ve korkakların sığındığı bir yöntem. Ülkemizde de şiddetin sonu olduğunu herkes görecek. Hükümetimiz çalışmalarına kararlılıkla devam edecektir.

Korkak eylemlerle saklanarak yapılan eylemlerle bir yere varılamayacağını belirtiyorum.

Ak Parti Genel Merkezi'ne Lav silahıyla bir mühimmat atılmıştır. Ses bombası değil, parça tesirli bir bomba çalışmalar devam ediyor.
Türkiye önemli bir zaman dönemi içinden geçiyor. Bu tip girişimlere karşı bizim çalışmalarımız hazırlıklı. Sabote girişimleri bekliyorduk. Doğru bildiğimiz istikamette kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Bir takım bulgular var ama şu anda açıklayamıyorum."

MUAMMER GÜLER: GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN TAKİBİ SÜRÜYOR

İçişleri Bakanı Muammer Güler, AK Parti Genel Merkezi'ne yönelik saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu


İçişleri Bakanı Muammer Güler, AK Parti Genel Merkezi'ne yönelik saldırıyla ilgili "Elde edilen teknik takipler, fiziki takipler şu anda 200 metre ötedeki bir parkın gerisinde bulunan ağaçlıklı bölümün içerisinde atılan silahın ateşleme bölümleri bir çanta ve bazı malzemeler bulunmuştur. Söylediğimiz gibi olayın takibini güvenlik birimlerimiz sürdürmektedir. Fail veya failler en kısa zamanda yakalayacağımızı ifade edebilirim. Tabii ki bir terör eylemi olarak da terörün hangi türü olursa olsun güvenlik güçleri Türkiye'nin neresinde olursa olsun operasyonlarını sürdüreceklerdir."

OLAY YERİNDE ÖRGÜT BROŞÜRÜ

Güler basın mensuplarının olay yerinde bir örgüte ait broşür bulunduğu bilgisini ise kesin bir dille reddetti.


ERDOĞAN, ADALET BAKANI ERGİN VE İÇİŞLERİ BAKANI GÜLER'DEN BİLGİ ALDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanlığı ek binasındaki patlama ve AK Parti Genel Merkezi'ne yönelik saldırıyla ilgili olarak, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'den bilgi aldı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, resmi ziyaret için Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bulunan Başbakan Erdoğan, yaşanan olaylarla ilgili Ergin ve Güler'i telefonla arayarak bilgi aldı.(ajanslar)