Adalet Bakanlığı'ndan 'su sıkıntısı' açıklaması

Adalet Bakanlığı'ndan 'su sıkıntısı' açıklaması
Adalet Bakanlığı'ndan 'su sıkıntısı' açıklaması
Adalet Bakanlığı'ndan, Silivri Cezaevi'nde su sıkıntısı yaşandığı iddialarıyla ilgili açıklama yapıldı

ANKARA – Adalet Bakanlığı, cezaevilerinde 27 Ocak 2012 tarihi itibarıyla test çalışmaları tamamlanan tüm odalara, 24 saat süreyle, Sağlık Bakanlığı'nın yönetmeliğinde öngördüğü 200 litrenin üstünde su verilmeye başlandığı, bu kapsamda odalara, kişi başına, 24 saat süreyle, 200 litre soğuk su ve 50 litre de sıcak su verildiği bildirildi.

Silivri Cezaevi kampüsünün suyunun, İSKİ tarafından sağlandığı belirtilen açıklamada, kampüste iki adet 5 biner metreküp kapasiteli su deposu bulunduğu ve bu depolara günlük ortalama 6 bin metreküp su girişi olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın 17 Şubat 2005 tarihli Resmi Gazete 'de yayımlanan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” ekinde, kişi başı günlük ortalama su tüketiminin 200 litre olarak belirlendiği hatırlatıldı.

‘CEZAEVLERİNE VERİLEN SUYUN ÖNGÖRÜLEN MİKTARIN ÇOK ÜSTÜNDE OLDUĞU BELİRLENMİŞTİR’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın da kişi başı günlük ortalama su tüketiminin 200 litre olduğunu bildirdiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Cezaevlerine verilen suyun, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın ilgili yönetmenliğinde öngörülen miktarın çok üstünde olduğu belirlenmiştir. Odalara, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın ilgili yönetmenliğinde öngörülen miktarda suyu, 24 saat sürekli sağlamak amacıyla sıcak ve soğuk su sayaçları takılmıştır. 14 Ocak 2013 tarihinde başlanan test çalışmalarının yüzde 90'ı 27 Ocak 2012 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır.

Test çalışmaları tamamlanan tüm odalara, 24 saat süreyle, Sağlık Bakanlığı'nın 17 Şubat 2005 tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliği'nde öngördüğü 200 litrenin üstünde su verilmeye başlanmıştır. Bu kapsamda odalara, kişi başına, 24 saat süreyle, 200 litre soğuk su ve 50 litre de sıcak su verilmektedir. İlgili haberlerin gerçeği yansıtmadığı açıktır.”(aa)


  http://www.radikal.com.tr/111872611187261

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  he oldu - biyorumlukcan

  cok karisik degil 24 saatte 200 litre soguk 50 litre sicak su demek saat basi 8.3 litre soguk 2.03 litre sicak su yapar. Bu demektir ki saatte ortalama iki adet 1 lt.lik mesrubat sisesi sicak suyla doluyor. Iyi madem giristik bari tam hesabi yapalim. Ortalama kabarciklastirmadan akitan musluk capi 5mm ile 1cm arasidir. yani bu musluk acildiginda olusacak su akisinin capi 1mm nin altindadir. Boru kaybi vs. dolayisiyla kisaca su neredeyse damlayarak akar veya su sizdirir. Boyle bir sacmalik olmadigina gore su 24 saat degil belli saatlerde veriliyor. Orasi birinci yalan. Digerine isteyen girisebilir ama ben zekama haksizlik olarak goruyorum dus bile alinmaz. Hesabini bilenlere hatirlatmak isterim ki debi verilmemis toplam hacim verilmis ki guya akillari sira bizi kekleyecekler. Adalet bakanligi bu aciklamanin altina imza atanlari kamuoyunu bariz bir sekilde yanlis bilgilendirmekten sorusturmalidir. Hic olmazsa hesabinizi bilseniz bu kadar cahil olmasaniz. Dunya saglik orgutu standartlarinin numaralarini da verin de Afrika kabilelerinin su ihtiyaci hesabi mi, cezaevleri sartnamesi mi tam bilelim. Hepsini gectim su neden kesilir yahu? Sene olmus 2013 su musluktan nasil akitilmaz? Utanmadan bir de iyilik yapiyormus gibi caka satiyorlar.