Adalet Bakanlığı'ndan tüm adliye binalarına 'terör' uyarısı

Adalet Bakanlığı'ndan tüm adliye binalarına 'terör' uyarısı
Adalet Bakanlığı'ndan tüm adliye binalarına 'terör' uyarısı
Adalet Bakanlığı'nın Adliyelere gönderildiği yazıyla "bölücü terör örgütünün silahlı bombalı eylem ve kamu görevlilerini kaçırma planlarına karşı güvenlik tedbirlerinin aldırılması" istendi.

İSTANBUL Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nden Türkiye 'deki tüm adliyelere gönderilen yazı Başsavcılıklar aracılığı ile adliyelerdeki tüm hakim, savcı ve personele iletildi.

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Hakim Fahrettin Karabıyık imzasıyla bugün adliyelere gönderilen yazıda  "Bölücü terör örgütünün, özel kuvvet mensupları ile öz savunma eğitimi alan şehir yapılanmaları tarafından, -sözde- misilleme adı altında Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerimizde görev yapan üst düzey askeri görevliler olmak üzere ülke genelinde üst düzey emniyet mensuplarına, mülki ve adli erkana (Hakim ve Cumhuriyet Savcısı) yönelik silahlı/bombalı eylemler gerçekleştirebileceği istihbari bilgisi alınmıştır.

Bu kapsamda; son günlerde artan terör olayları da dikkate alınarak, ilgili güvenlik birimleriyle irtibat halinde olunarak gerekli güvenlik tedbirlerinin aldırılması ve gereken hassasiyetin gösterilmesi, keyfiyetin merkezdeki Cumhuriyet savcıları ile mülhakat Cumhuriyet başsavcılıklarına ve bilgileri bakımından mahkemelere de duyurulmasını rica ederim" denildi.

KAÇIRMA EYLEMİ PLANI

Geçtiğimiz hafta ise yine Adalet Bakanlığı tarafından adliyelere "Bölücü terör örgütünün kamu görevlilerini kaçırmayı planladığı, kaçırma eyleminde kaçırdıkları şahısları serbest bırakmak için Uluslararası İnsani Yardım Örgütünün aracı olması talebinde bulunacakları, cezaevinde yatmakta olan hükümlü ve tutukluların bırakılması karşılığında kaçırdıkları şahısları serbest bırakacağı bilgisi alınmıştır. Bu kapsamda; son günlerde artan terör olayları da dikkate alınarak gereken hassasiyetin gösterilmesinin Cumhuriyet savcıları ve mahkemelere de duyurulmasını rica ederim" denilen bir yazı gönderilmişti.

(Arzu KAYA / DHA)