Adalet Bakanlığı'ndan Uludere'ye 'makul inanç' açıklaması

Adalet Bakanlığı'ndan Uludere'ye 'makul inanç' açıklaması
Adalet Bakanlığı'ndan Uludere'ye 'makul inanç' açıklaması
Uludere'de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin ölümüyle ilgili Genelkurmay Asker Savcılığı'nın takipsizlik kararı vermesi üzerine, dava Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşınmıştı. Adalet Bakanlığı AYM'ye gönderdiği savunmada "Olayın içinde bulunduğu koşullar, güç kullanılmasını gerektiren makul bir inancın varlığını göstermelidir" dedi.

RADİKAL-Adalet Bakanlığı, Şırnak’ın Uludere İlçesi’nin Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin yakınlarının Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuru üzerine görüşünü mahkemeye gönderdi. Bakanlık, 28 sayfalık görüşünde, "Daha sonra bir hata olduğunun anlaşılması, kullanılan gücü otomatik olarak haksız hale getirmez. Aksini düşünmek, devlete ve kanun adamlarına görevlerini yaparlarken, belki de kendilerinin ve diğerlerinin yaşamlarına zarar verebilecek gerçekçi olmayan bir külfet yüklemek olur. Bununla birlikte olayın içinde bulunduğu koşullar, güç kullanılmasını gerektiren makul bir inancın varlığını göstermelidir" dedi.

Uludere’nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 günü düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin ölümü ile ilgili Genelkurmay Askeri Savcılığı’nca yürütülen soruşturmada ’takipsizlik’ kararının verilmesi üzerine aileler AYM’ye başvurmuştu. AYM de konu ile ilgili Adalet Bakanlığı’ndan görüş alarak, ailelerden bakanlığın görüşü hakkında karşı görüş istedi. Ailelere karşı beyan talebi ile birlikte Adalet Bakanlığı’nın 28 sayfalık görüşü de gönderildi.

ASKER GÜÇ KULLANABİLİR ANACAK...


Adalet Bakanlığı, AYM’ye gönderdiği görüşünün, ’Yaşam hakkının ihlal edildiğine’ dair başlığında şu ifadeler yeraldı: " Güvenlik güçleri, bir terör veya yakalama operasyonunda, henüz fiili saldırıyla karşılaşmamış olsalar bile AİHM Sözleşmesinin 2’nci maddesi 2’nci fıkrasındaki amaçları gerçekleştirmek için güç kullanabilirler. Ancak, bu durumsa güç kullanmalarının o sırada geçerli gibi görünen sağlam sebeplere dayandığına dair samimi bir inançları bulunmalıdır. Daha sonra bir hata olduğunun anlaşılması, kullanılan gücü otomatik olarak haksız hale getirmez. Aksini düşünmek, devlete ve kanun adamlarına görevlerini yaparlarken, belki de kendilerinin ve diğerlerinin yaşamlarına zarar verebilecek gerçekçi olmayan bir külfet yüklemek olur. Bununla birlikte olayın içinde bulunduğu koşullar, güç kullanılmasını gerektiren makul bir inancın varlığını göstermelidir."
Adalet Bakanlığı yazısında, görüşün Genelkurmay Başkanlığı’nın 29 Aralık 2014 yazısı ve ekindeki belgeler esas alınarak hazırlandığı, ihtiyaç duyulabilecek ek bilgi ve belgelerin Genelkurmay Başkanlığından istenilmesi hususunda takdirin Anayasa Mahkemesi’nde olduğu belirtildi.

TAZMİNATLAR İADE EDİLMİŞ

Öte yandan Adalet Bakanlığı'nın Anayasa Mahkemesi'ne gönderdiği yazıda  hava operasyonunda ölen 34 kişinin yakınlarına verilmek üzere Başbakanlık tarafından Şubat 2012 yılında gönderilen 34 kişi için yakınlarına ödenecek olan 123’er bin liralık toplam 4 milyon 182 bin lira, Şırnak Valiliği Zarar Tesbit Komisyon kararı ile Başbakanlığın hesabına iade edilirken; aileler adına konuşan Ferhat Encü, ’Sus payı’ olarak değerlendirdikleri tazminatları almayacaklarını, daha önce görüştükleri dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ’a da söylediklerini ifade etti.

AİLELER: ALMAYACAĞIMIZI SÖYLEMİŞTİK

Aileler adına konuşan Ferhat Encü, tazminatların Şubat 2012 tarihinde kendilerine verilmek üzere Şırnak Valiliğinin hesabına yatırıldığını ancak tazminatları almama konusunda 34 ailenin tavırlarının net olduğunu söyledi. Encü, olay olduğu günden beri ailelerin faillerin bulunup cezalandırılmasını istediğini ifade ederek, "Failler bulunmadığı ve yargı önüne çıkarılmadığı sürece devletin katliamı para ile örtmeye yönelik tutumu nedeniyle biz bu parayı istemedik. Failleri bulup yargılamak yerine para ile temizlemeye çalıştıkları görüldü. Ödemek istedikleri tazminat sus payı anlamına geliyordu. Bunu böyle değerlendirdiğimiz için almadık. 34 aile failler ortaya çıkarılıp yargılanmadan para dokunmayacaklarını defalarca söyledi. Dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile Şırnak havaalanının açılışında yaptığımız görüşmede de söyledik"diye konuştu.

 
Ferit ASLAN/ DİYARBAKIR (DHA)