Adalet Divanı, Britanya'yı Türklere açtı

Göçmen politikası gereğince ülkeye yasadışı yollardan girenlerle oturum ve çalışma izni vermeyen İngilizler Avrupa Adalet Divanı'nca haksız bulundu.

LONDRA - Göçmen politikası gereğince ülkeye yasadışı yollardan girenlerle oturum ve çalışma izni vermeyen İngilizler Avrupa Adalet Divanı'nca haksız bulundu. Divan, ülkeye yasadışı yollardan giriş yapan ve iltica başvurusunda bulunan Türk vatandaşları Mehmet Darı ve Veli Tüm'e oturma ve çalışma hakkı verilmesi gerektiğine hükmetti.
Britanya'da iş sahibi olan Darı ve Tüm, 2003'te Britanya İçişleri Bakanlığı'na karşı yerel mahkemede açtıkları davada, oturma ve çalışma izni kazanmıştı. Ancak Bakanlık, davayı Lordlar Kamarası'nda temyiz etmişti. Lordlar Kamarası'nın önerisiyle dava Adalet Divanı'na taşındı.
Britanya İçişleri Bakanlığı, temyiz gerekçesinde Türklerin 'Ankara Anlaşması' olarak bilinen Avrupa Birliği Ortaklık Anlaşması'nı suiistimal ettiğini öne sürmüş, 'ülkeye yasadışı yollardan girdikleri' gerekçesiyle Darı ve Tüm'e oturma ve çalışma hakkı verilmemesi gerektiğini savunmuştu. Tüm ve Darı'nın avukatları ise müvekkillerinin 'sosyal yardım almadan ticaret yaptıklarına' dikkat çekip hukuksal açıdan oturma ve çalışma hakkına sahip olmaları gerektiğini belirtmişti.
Anlaşmada iş kurma hakkı var
Davayı önceki gün karara bağlayan Adalet Divanı, 1963 tarihli Ankara Anlaşması'na dayanarak iki Türk vatandaşının oturma ve çalışma izni alabileceğine hükmetti. Ankara Anlaşması'nın Britanya'da çalışma, iş kurma ve sürekli kalma hakkı tanıdığını gerekçe gösteren Adalet Divanı'nın bu kararı bağlayıcı nitelikte olduğu için emsal oluşturabilir. Benzer durumdaki Türkler bireysel girişimci olarak çalışma ve oturma izni isteyebilir.
Karar, önceki gün Darı'nın davasını üstlenen Kuddüs Avukatlık Bürosu'nca basın toplantısıyla duyuruldu. Toplantıda konuşan Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği Çalışma Ataşesi Ayşegül Yeşildağlar, "Bu önemli karar Türk vatandaşları için bu ülkeye gelişleri ve yerleşme koşulları arasındaki bağlantıyı kopardı. Oysa İngiliz hukuku bu ilişkiyi kurmaya çalışıyordu ama karar Türk vatandaşlarının yerleşme hakkına daha sonra ağırlaştırma getirilemeyeceğine hükmetti" dedi.
Sermayesi olanlar için
Kararı, Britanya'ya yasadışı yollardan giren, iltica başvurusu yapan herkese müjde anlamına gelmiyor. Bunun için Darı ve Tüm gibi iyi bir iş planıyla, sermayesinin varlığını ve bu sermayenin kaynağını düzgün biçimde kanıtlaması gerekiyor. Yasadışı göçmenler ve iltica başvurusu yapanlar, durumları netleşinceye kadar özel kamplarda tutuluyor, ihtiyaçlarını devlet karşılıyor. (aa, dha)