Adalet failin lehine işletiliyor

Adalet failin lehine işletiliyor
Adalet failin lehine işletiliyor

RADİKAL/ ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Lice’de karakol yapımını protesto ederken jandarmanın açtığı ateş sonucu 18 yaşındaki Medeni Yıldırım’ın hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak kamuoyunun gözü önünde yaşanan ölümlerin cezasız kaldığını söyledi. Tanrıkulu Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol, Şerzan Kurt, Aydın Erdem ve 34 kişinin hayatını kaybettiği Roboski katliamında araştırma-soruşturmanın zamana yayılarak ölümlerin cezasız kaldığını belirtti.
Tanrıkulu dün yaptığı yazılı açıklamada, yaşam hakkına yönelik ihlallerin her geçen gün arttığını belirterek, Gezi Parkı protestoları sırasında ölenlerden sonra Lice’de karakol inşaatı protestosunda 18 yaşındaki Medeni Yıldırım’ın da hayatını kaybettiğini anımsattı. Tanrıkulu, ‘kamu görevlisinin faili olduğu bir ölüm varsa, ceza yoktur’ algısının kamuoyunda yerleştiğini söyleyerek, “Adalet mekanizmasının, yaşam hakkı ihlallerinde maktulün değil failin lehine işletilmesini olağanlaştırmak tüm yurttaşların yaşam hakkının tehdit altında olduğunu gösterir” dedi.
Tanrıkulu, Lice’deki olayla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın müfettiş görevlendirmekle yetinmesinin, olayın zamana yayılarak unutturulma çabasını akla getirdiğini belirtti.