'Adalet Gemisi' 1 Mayıs için sefere çıkacak

Taksim Meydanı'nda 34 kişinin öldüğü 1 Mayıs 1977'nin 30. yıldönümü yaklaşırken, katliamın sorumlularının yargılanması talepleri de yükseliyor.
Haber: ERTUĞRUL MAVİOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Taksim Meydanı'nda 34 kişinin öldüğü 1 Mayıs 1977'nin 30. yıldönümü yaklaşırken, katliamın sorumlularının yargılanması talepleri de yükseliyor.
1 Mayıs katliamında yaşamını yitirenlerin yakınlarının avukatı olan Rasim Öz, "30 yıldan beri gündemde tuttuğumuz adalet talebini bu kez farklı bir yöntemle dile getireceğiz. 13 Nisan saat 10.00'da Üsküdar İskelesi'nden kaldıracağımız üzerine mahkeme kürsüsü kurulmuş 'Adalet Gemisi'ni Beşiktaş'ta Ağır Ceza Mahkemesi'nin kıyısına yanaştırarak 'katilleri yargılayın' talebini yineleyeceğiz" dedi. Öz, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yöneticilerinin, çok sayıda sanatçının, hukukçunun katılım ve desteğiyle kaldırılacak 'Adalet Gemisi' hakkında şunları söyledi: "Miting meydanında işçileri, emekçileri, öğrencileri, aydınları silahla tarayan, üzerlerine panzer sürüp panik sonucu ezilmelerini sağlayan resmi ve sivil görevlilerden bir teki bile adalet karşısında hesap vermedi. Ortada bir, iki değil tam 34 ölü var. 1 Mayıs 1977 katliamı sonrasında açılan davada, katliamı gerçekleştirenler değil, canını zorlukla kurtaranlar yargılandı. Bu kişiler de 10 yıl sonra ancak beraat edebildiler."
'Bu insanlık suçu'
Öz, dava için ortaya atılan zamanaşımı iddialarını da reddetti. Öz, "Bu bir toplu katliamdır. Dolayısıyla insanlığa karşı işlenmiş suçlar arasındadır. Evrensel hukuka göre insanlığa karşı işlenmiş katliam suçlarında zamanaşımı olmaz" dedi.