'Adalet Gemisi' 12 Eylül'ü yargılıyor

Darbe karşıtları 12 Eylül'ü ve Şili'de iktidara el koyan 11 Eylül 1973 darbelerini, bugün 'Adalet Gemisi'nde yargılayacak.
Adalet Gemisi, Türkiye'de 12 Eylül Darbesi'nin 27. ve Şili Darbesi'nin de 24. yıldönümünde bugün saat...

İSTANBUL - Darbe karşıtları 12 Eylül'ü ve Şili'de iktidara el koyan 11 Eylül 1973 darbelerini, bugün 'Adalet Gemisi'nde yargılayacak.
Adalet Gemisi, Türkiye'de 12 Eylül Darbesi'nin 27. ve Şili Darbesi'nin de 24. yıldönümünde bugün saat 11.00'de Karaköy'den demir alıyor. 12 Eylül'ün sembolik olarak yargılanacağı gemide, jüri, darbe mağduru şu isimlerden oluşuyor: Şili darbesinin tanığı ve Meli Witran Mapu'nun müzisyeni Guillermina Del Carmen, 23 Ocak 1983'te Adana'da idam edilen Ali Aktaş'ın annesi Ganime Aktaş, yazar Haluk Gerger, Ferhat Tunç, savcı Sacit Kayasu, avukat Eren Keskin, sanatçı Halil Ergün, Bilim, Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı (BEKSAV) Başkanı Hacı Orman, DİSK davası avukatlarından Rasim Öz, Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney, gazeteci yazar Varlık Özmenek, 14 Eylül 1980'de Davutpaşa Askeri Tutukevi'nde öldürülen İrfan Çelik'in eşi, gazeteci, yazar Mukaddes Erdoğdu Çelik ve 12 Eylül mağduru yazar Necati Abay. BEKSAV'ın düzenlediği 'Latin Amerika-Türkiye Kültür Festivali' çerçevesinde Türkiye'de bulunan Şili, Peru ve Küba'dan konuklar da gemide bulunacak.