Adalet şafak sayıyor!

İbrahim Dağşın, bir yıl önce namaz kılarken ensesinden vuruldu. İstanbul Adli Tıp'tan görüntü çözümü istendi. 'İlgili bölüme bakan personel askere gitti' yanıtı verildi

İZMİR/İSTANBUL - Adaletin hızlı ve doğru bir biçimde tecelli etmesi için son derece önemli bir role sahip olan İstanbul Adli Tıp Kurumu, bir cinayet davasında olay yeri görüntülerinin çözümlenmesini isteyen mahkemeye, “İlgili bölüme bakan personel askere gitti” yanıtını gönderdi!
Son olarak Vakit yazarı Hüseyin Üzmez vakası ve buna bağlı olarak kurumun tek çocuk psikiyatrının istifasıyla  dikkatleri üzerine çeken İstanbul Adli Tıp Kurumu bu kez İzmir’de yaşanan bir cinayet olayıyla gündemde.
Bornova ilçesi Çamdibi semtindeki Taşköprü Camisi’nde, 8 Nisan 2008 tarihinde Kur’an-ı Kerim okuyan İbrahim Daşğın, ensesinden silahla vurularak  öldürüldü. Olayın arkasında Dağşın’ın yakınlarının Kars’ın Sarıkamış ilçesine bağlı Eşmeçayır Köyü’nde 2006 yılında, bir sınır meselesi nedeniyle karıştığı kavganın rol aldığı anlaşıldı. Beş sanık ‘kan gütme saikiyle kasten nitelikli şekilde adam öldürme ve iştirak’ten tutuklanıp hapse konuldu.
Davanın görüldüğü İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, olay yeri yakınındaki işyerlerinin güvenlik kamerası görüntülerinde yer alan kişilerin sanıklar olup olmadığının araştırılmasını İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan istedi.
İstanbul Adli Tıp Kurumu ise “İlgili bölüme bakan personel askere gitmiştir” yanıtını vererek müzekkereyi inceleme yapmadan iade etti.
İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi görüntü CD’lerini, bunun üzerine Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü Ses-Görüntü-Data İnceleme Şube Müdürlüğü’ne gönderdi.

Adli Tıp muayenesi için 2010’a randevu verilirse... 

  •  


  • * İstanbul Adli Tıp Kurumu, son dönemde çocuk ruh sağlığıyla ilgili raporlar nedeniyle de eleştiriliyor. Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer, “Uygulamalar baştankara bozuk diyebileceğimiz bir şey. Bunun altında da yapısal yanlışlık var. Bazı kurullarda çocuk tacizi değerlendirilirken bakıyorsunuz çocuk psikiyatristi yok. Çocuk psikiyatristi olmayan bir kurumdan yıllarca bir sürü rapor çıktığını düşünebiliyor musunuz?” dedi. 
    * Kurumun tek çocuk psikiyatrı üyesi 8 Ocak 2008’de atanan Doç. Dr. Ayten Erdoğan’dı. O da önceki gün, Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’in cinsel istismarına uğradığını söyleyen 14 yaşındaki B.Ç.’nin ikinci kez muayeneye getirildiği gün istifa etti. Erdoğan dilekçesinde hem B.Ç. vakası hem de tüm diğer muayenelerle ilgili aksaklıkları sıralayıp aşırı işyükü altındaki kurulun, 2010 yılına muayene randevuları vermeye başladığını vurguladı.  
    * Türkiye’de cezaevindeki hükümlü ve tutuklu sayısı 100 bini aştı. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, önceki gün bu kişilerin yaklaşık üçte ikisinin ‘tutuklu’, (yani delillerin toplanması, iddianamenin yazılması ve mahkemeden karar çıkması için demir parmaklık ardında bekleyen kişiler) olduğunu söyledi. 
    (aa, Radikal)