'Adalet saraylarında da TC yok'

'Adalet saraylarında da TC yok'
'Adalet saraylarında da TC yok'
Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı, sağlık kurumlarındaki tabelalardan TC ibaresinin kaldırılmasının yanlış algılandığını söyleyerek, "Adalet saraylarına bakın mesela. Hiçbirinde TC Adalet Sarayı yazmaz. Bu konulara fazla takılmayalım" dedi.

TEKİRDAĞ – Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sağlık kurumlarındaki tabelalardan TC ibaresinin kaldırılmasının yanlış algılandığını söyleyerek, “Adalet saraylarına bakın mesela. Hiçbir yerde Türkiye Cumhuriyeti Adalet Sarayı yazmaz. Ama herkes bilir ki bu Türkiye Cumhuriyeti’nin adliye sarayıdır. Bu konulara fazla takılmayalım'' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ‘Kolay Ticaret Büyük Türkiye’ projesinin tanıtım toplantısına katılmak üzere uçakla Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ne geldi. Daha sonra karayoluyla toplantının yapılacağı Tekirdağ’daki Ramada Otel’e gelen Bakan Yazıcı’yı Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Özlem Yemişçi, Ziyaeddin Akbulut, Tekirdağ Belediye Başkanı CHP 'li Adem Dalgıç ve AK Parti İl Başkanı Ahmet Kambur karşıladı. Otelde gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen Bakan Yazıcı, gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. Gazetecilerin Sağlık Bakanlığı’nda olduğu gibi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda da tabelalardaki TC ibaresinin kaldırılıp kaldırılmayacağını sorması üzerine Bakan Yazıcı, “TC uygulamasıyla ilgili bakan arkadaşımız bir açıklama yaptı. Söylenilecek bir şey yok. Ama burada anlaşılan yanlış bir algılama var. ‘Bu uygulama yaygın hale getiriliyor’ demek yanlış şeyler. Cumhuriyetimizin kazanımı bizim kamu kurumlarımızın başında TC olarak yer alır. Kamu kurumlarını tanıma amacıyla bu simge kullanılır. Kamu kuruluşlarının dışında pek kullanılmaz. Kamu hizmetlerinin hangi alanlarda sürdürüldüğü belli. Sağlık sektöründe hem devlet hem de özel sektör faaliyet gösteriyorö dedi.


“ADALET SARAYLARINA BAKIN''
Sağlık kurumlarındaki tabelalardan TC ibaresinin kaldırılmasını Adalet Saraylarından örnek vererek açıklayan Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Adalet saraylarına bakın mesela. Hiçbir yerde Türkiye Cumhuriyeti Adalet Sarayı yazmaz. Ama herkes bilir ki bu Türkiye Cumhuriyeti’nin adliye sarayıdır. Bu konulara fazla takılmayalım. İcraat yapıldı. Bakanlıklar yeniden yapılandırıldı. Bakanlıkların amblemleri değişti yeni tasarımlar yapıldı. Bakanlığın ana logosunda Türkiye Cumhuriyeti var. Her detayda var mı? Yok mu? Bunun üzerinde fazla durmaya gerek yok. Cumhuriyetle hiçbir kimsenin tartışması olamaz. Rahat olalım. Kimsenin Cumhuriyetle bir sıkıntısı olamaz''
Bakan Yazıcı ve beraberindekiler açıklamaların ardından ‘Kolay Ticaret Büyük Türkiye’ projesinin tanıtım toplantısına katıldı.


HEDEF, TİCARETTE GÜVENLİ ÜLKE
Tekirdağ’daki ‘Kolay Ticaret Büyük Türkiye’ projesinin tanıtım toplantısında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke olmasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Türkiye’de 3 milyonu aşkın ticari işletme, 1 trilyon doların üzerinde de mal ve hizmet üretimi olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, “400 milyar dolara yaklaşan dış ticaretimiz, gümrük kapılarımızdan gerçekleştiriliyor. 76 milyon tüketicimiz, bu mal ve hizmetlerden yararlanmaktadır. Sınırlarımızdan her yıl milyonlarca insan ve araç, giriş ve çıkış yapmaktadır. Bütün bunlarla ilgili işlemler ve süreçler Bakanlığımızca takip edilmekte, güvenli ve kolay ticaretin yol alacağı kanallar, hızla ve büyük bir titizlikle inşa edilmektedir" dedi.


“3-4 AYDIR KAN YOK, ŞEHİT CENAZELERİ YOK''
Türkiye’yi terör belasında kurtaracaklarını ve teröre karşı çok güçlü bir duruş ortaya koyduklarını söyleyen Bakan Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Terörle 30 yıldır mücadele ediliyor. Onlarca insanımızı kaybettik. Her insanın yaşama hakkı var. Şeyh Edibali’nin dediği gibi, ‘İnsanı yaşat ki millet yaşasın’ diyoruz. Kamusal düzenlemelerle yaşam hakkını polisimiz ve jandarmamızla sağlıyoruz. Yaşam hakkının sağlanamadığı yerde, seyahat etme ticaret yapma hakkı da sağlanamaz. Terör ülkenin başında bir bela. Bu sorunu birlikte çözeceğiz. Bir yol belirledik bu yola doğru gidiyoruz. Doğru bir yoldayız. Bir barış zemini oluşturduk. Bu zemini bozacak silahlı unsurların olmaması lazım. Çıksınlar ülkemizden gitsinler. Büyük hedefimiz Türkiye’yi terör belasında kurtarmaktır. Bizim en büyük zenginliğimiz bizim kardeşliğimizdir. Ufkumuzu geniş tutmalıyız. Bu topraklarda yaşayan hiç kimse yabancı değil. Bizim kardeşliğimizde Hz. Adem’den geliyor. Toplumumuz var eden unsurlar olan Türkler, Kürtler, Zazalar, Lazlardır. Bu süreci yönetirken güçlü bir irade ortaya koymalıyız. Terörle mücadele iradesini 14 Ağustos 2001’deki programımızda ortaya koyduk. Bir sorurunun çözümü için şartların oluşması gerekiyordu. 3-4 aydır kan yok. Şehit cenazeleri yok. Bunlar mutluluk olmamalı. Bu süreç çok kıymetli bir zemin. Devam etmesini istemeyenler var. Bunlara takılmayalım. Bizim ölçümüz insan odaklı. Biz Başbakanımızın dediği gibi ‘tek millet tek bayrak’ diyoruz. Bu süreçte deformasyonlar olacaktır. Türkiye’yi bu beladan hep birlikte kurtaracağız. Türkiye terör belasında kurtulursa uçar. Türkiye’yi uçurmaya var mısınız?''

Konuşmaların ardından Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanlarına ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikaları’ verildi.


DHA


  http://www.radikal.com.tr/112895411289543

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu konudaki elestiriler hakli - keryil

  ben sahsen kurumlarin isimlerinde tc varmis yokmus cok onemseyen bir insan degilim. fakat diger yorumcunun soyledigi gibi, onemsemeyen insanin bu ibareyi kaldirmak icin iyi bir sebebi olmali. hatta gerginlik yaratacagi belli oldugu icin cok cok iyi bir sebebi olmali. ben ortada boyle bir sebep goremiyorum. insanlar da tabi ki killaniyorlar, simdi bu insanlara donup "paranoyaklik yapiyorsunuz" diyecekler. yahu o zaman izah et? yok. adam secilmis iktidar ama neyi niye yaptigini izah etmek zorunda degil. bizse secen halkiz ama adamlardan suphelenmeye, aciklama talep etmeye hakkimiz yok. ben sahsen bakanin bu konuyu "onemsemedigi"ni dusunmuyorum, tam tersi (sembolik dahi olsa) oneminin farkinda oldugu icin konuyu kapatmaya calistigini dusunuyorum. cozemedigimse, tekrar etmek gerekirse, "tc" ibaresi onemsizse nicin bu kadar tantana yaratacak bir icraata girisildi? onemli bir sebebi varsa neden insanlara soylenmiyor, insanlar rahatlatilmiyor?

  Boya İsrafı - ibretnüma

  Kurumların başında T.C olmasa sanki bilinmeyecek ve sağlık ocakları Kuzey Kore'nin, Ankara Valiliği Suudi Arabistan'ın zannedilecek. Türk kelimesini kaldırmaya kimse yeltenmiyor, büyük ihtimal yeltenemez de.

  Bakan bey meseleyi kavrayamamış. - citizen

  Konu olmayan kurumda niye yok meselesi değil. Var olanda niye kaldırılıyor meselesi. Mesela geçen sene değil de niye bugün...Kimler rahatsızlık duydu da kaldırılsın buradan T.C dedi. Mesele o. Bir bakan istemedi diye ben yaptım olduya getirilecek kadar önemsiz bir konu mu. Eğer hakikaten gereği yoksa konuşulur, tartışılır ve karar verilir kaldırılır. Takıntısı olan kimmiş acaba. Bu işlere takılmayalım diyenler takıntı yaparak kaldırıyorlar ya ...Sıra yarın okullara gelir. Sağlık kurumlarında yok okullarda olmasa ne olur diye ... Hatta daha sonra da Türk Silahlı Kuvvetlerinin başındaki "Türk" sözcüğünü kaldırın da içiniz tam rahat etsin...Haydi bakalım AKP ve onun bilumum yandaşları. Şimdi parmaklarınızı dokundurun aşağı yönü gösteren tuşun üstüne...