Adalet sınıfta kaldı

1992 yılında adliyeye yansıyan suç dosyalarının yüzde 14.4'ü faili meçhul kalırken, 2002 yılında bu oran yüzde 32.7 oldu.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de yargı sistemi ve kolluk kuvvetlerinin olayları aydınlatmadaki zafiyetinin boyutları Adalet Bakanlığı verileriyle bir kez daha kanıtlandı.


Büyütmek için tıklayınız

Adalet Bakanlığı Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre adliyelerde bekleyen dosyaların yüzde 32'sinin faili meçhul. 1992 ve 2002 yılları arasındaki istatistikler faili meçhul oranının önemli miktarda arttığını gösteriyor. Bu oran 1992 yılında yüzde 14.4 olarak ifade edilirken 2002 yılında adliye kayıtlarına geçen faili meçhul dosyalarının oranı 32.7 olarak belirlendi.
2002 sonu itibariyle cumhuriyet savcılıklarında aydınlatılamayan dosya sayısı 818 bin 389 oldu.
Aydınlatılamayan dosya sayısının çok fazla olduğunu söyleyen Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer, tabloyu şöyle yorumladı:
Dönmezer: Suç artıyor
"Suçun failini, delilini, emaresini, kolluk kuvvetlerinin bulması gerek. Rakamlar, kolluk olarak etkin olmadığımızı gösteriyor. Globalleşen dünyada suçları ortaya çıkarmak zor hale geldi. Toplum değişirken, suçlar da artıyor. Ceza adalet sisteminin işlemesinde de eksikler var. Önümüze gelen rakamlar bunu gösteriyor. Kolluk kuvvetleri çok etkin olursa, sistem iyi çalışır. Kolluğun sayısını artırmak ve iyi yetiştirmek lazım. Ceza adalet sistemini, kolluğuyla, hâkimiyle, savcısıyla yeniden ele almak, çağa uydurmak zorundayız."