'Adalet Yürüyüşçüleri'ne her ilde GBT sorgusu

'Adalet Yürüyüşçüleri'ne her ilde GBT sorgusu
'Adalet Yürüyüşçüleri'ne her ilde GBT sorgusu
Antalya'dan İstanbul Gezi Parkı'na yürüyüş başlatan 4 eylemciye yol boyunca tüm illerde GBT sorgulaması yapıldı. Afyonkarahisar'da polis, bölgede çok köpek olduğu gerekçesiyle eylemcilere polis arabasıyla götürmeyi teklif etti.

ANTALYA - Antalya Cumhuriyet Meydanı'ndan 18 Temmuz Perşembe günü saat 24.00'de başlatılan ve İstanbul Gezi Parkı'na kadar sürecek ' Adalet Yürüyüşü', Batuhan Yücel'in ayağından rahatsızlanması üzerine Kadir Canbek, Ulaş Çakar ve Canberk Apiş tarafından devam ettiriliyor.

Gezi olaylarında hayatını kaybeden 5 kişi, yaralanan ve şiddet görenlerin yargılanmaları için Antalya'dan yola çıkan gençler, yürüyüşlerinin 10'uncu gününde yaklaşık 430 kilometrelik yolculuk ardından Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar'ı aşarak Eskişehir'e ulaştı.

HER İLDE GBT SORGUSU
Yürüyüşleri boyunca jandarma ve polis ekipleri tarafından güvenlik açısından takip edildiklerini ve sorumluluk alanlarına göre ekiplerin görev değişimi yaptığını belirten Kadir Canbek, geçtikleri her il ve ilçe merkezinde GBT sorgularının alındığını söyledi. Canbek, "Jandarma ekipleri işlemi hızlı yapıyor, sonra yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Ancak, polis ekipleri, GBT sorgusu sırasında işlemleri çok uzatıyor ve bizi bekletiyor. Kamera çekimlerimizin yanı sıra, yürüyüşle ilgili birçok soru yöneltiliyor" dedi.

AFYONKARAHİSAR'DA DA ARAÇ TEKLİFİ
Yürüyüşleri sırasında Burdur'un Bucak İlçesi'nde polislerin sorumluluk alanı bitimine kadar araçla bırakmayı teklif ettiği ve "Yürümüş gibi yapar, devam edersiniz, 'Yürüdük' dersiniz" teklifi, Afyonkarihisar'da da tekrarlandı. Yürüyüşçülerden Kadir Canbek, Afyonkarahisar'da polislerin, "Bizim buranın halkı hayvancılıkla uğraşıyor. Çok fazla köpek vardır. Sizi kamp yapabileceğiniz güzel bir yere kadar araçla bırakalım" teklifinde bulunduklarını söyledi. Köpeklerin saldırması tehlikesinden bahsedildiğini belirten Canbek, "Genellikle takip nedeniyle, sorumlu oldukları mıntıkadan olabildiğince çabuk çıkmamız bekleniyor" dedi.

Polisten Gezi yürüyüşçülerine: Araçla bırakalım, yürüdük dersiniz


VATANDAŞ DESTEĞİ
Yürüyüş başlangıcından itibaren Antalya, Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar'da çeşitli karşılamalar düzenlendiğini hem de güzergahta karşılaştıkları kişilerin yakın ilgi gösterdiğini belirten Kadir Canbek, araçların da korna çalarak destek verdiğini anlattı. Halkın gösterdiği ilgiden moral bulduklarını dile getiren Canbek, Eskişehir'den sonraki güzergahın Ankara olduğunu söyledi.

ETHEM SARISÜLÜK'E KARANFİL
Ankara'da Gezi olayları sırasında başından vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yere karanfil bırakacaklarını yineleyen Canbek, yürüyüşlerinin Bolu üzerinden Gezi Parkı'na doğru devam edeceğini aktardı.

Antalya Cumhuriyet Meydanı'ndan 18 Temmuz Perşembe günü saat 24.00'te başlayan 'Adalet Yürüyüşü' Burdur, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Bolu, Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Gezi Parkı'nda yaklaşık 1 ay sonra tamamlanacak.

DHA - Mehmet ÇINAR


  http://www.radikal.com.tr/114376211437622

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  afyonkarahisardakiler baya bir uyanıkmış. - demlicay2011

  sözüm ona çok ilgileniyorlar. siz önce vatandaşın normal adli işlerini halledin yeter. bir cami hırsızını bir kaçağı bile yıllarca bulamıyorsunuz. bune hız bune azim böyle. yoksa iki hizmet arasında fark mı varda biz bilmiyoruz. sizi gidi siziler avucumun içi gibi bilirim sizi. vatandaşa gelince salla suç politik makam vs ilgilendiriyorsa hemen üzerine atla. bu yaptığınızı düşman yapmaz. ayrımla bu ülkeyi bu hale getirdiniz. fes edilmeniz gerekli valilikler ve emniyetin. neden? suç ayrımı yapıyor.

  CANAVAR - HARAYDIN

  Tahammülsüzlük ve empatisizlik müslümanı canavara dönüştürür Mısır, ırak, Afganistan, pakistan da bakın müslümanlar canavara dönüşmüş müslüman kanıyla besleniyorlar, bu mu istenen, herkes birbirine hoşgörü empati tahammül saygı birlikte farklılıklarla eşit yaşamayı öğrenmeli.