'Adaleti kemirdiler'

'Adaleti kemirdiler'
'Adaleti kemirdiler'
Kırıkkale F Cezaevi'nde kalan hükümlü Ali Şimşek, arkadaşı Şamil Camekan'a mektup yazdı. Ancak cezaevi idaresi mektupları 'sakıncalı' bularak el koydu.

ANKARA Kırıkkale F Tipi Cezaevi, mektuplarına el konulması nedeniyle, “bu kemirgen sıçanlar nedeniyle iletişim uzun süre kopuyor” diyen hükümlüye 5 gün hücre cezası verdi. Kırıkkale İnfaz Hakimliği ve Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi de verilen cezanın yerinde olduğuna karar verdi. Ceza İdaresi bu söz nedeniyle hükümlü hakkında “hakaret” suçundan dava açılmasını da istedi. Ancak Savcılık, söz konusu cümlede suç unsuru görmedi.

Kırıkkale F Cezaevinde kalan hükümlü Ali Şimşek, arkadaşı Şamil Camekan’a mektup göndermek istedi. Ancak cezaevi idaresi söz konusu mektupları “sakıncalı” bularak el koydu. Bunun üzerine 31 Temmuz 2013 günü Ali Şimşek arkadaşına bir faks gönderdi. Söz konusu faks metninde “bu kemirgen sıçanlar nedeniyle iletişim uzun süre kopuyor” şeklinde bir ifadeye de yer verdi.

Soruşturma başlatıldı
Bu ifade nedeniyle Ali Şimşek’in faksı da engellendi. Ceza İdaresi, faks metninde yer alan “bu kemirgen sıçanlar nedeniyle iletişim uzun süre kopuyor” cümlesi nedeniyle Şimşek hakkında disiplin soruşturması başlattı. Ayrıca savcılığa “hakaret” suçundan hükümlü hakkında dava açılması için suç duyurusunda bulunuldu.

İdare: 5 gün hücre cezası Yapılan disiplin soruşturmasının ardından, cezaevi idaresi hükümlü Şimşek’e 5 gün “hücre cezası” verdi. Şimşek verilen hücre cezasına itiraz etti. Ancak İnfaz Hakimliği yapılan itirazı reddetti. Ret kararı üzerine Şimşek kararın bozulması için Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesine de itirazda bulundu. Mahkeme kararını vermeden önce savcıdan görüş istedi.

Mahkeme:O söz suç, ceza yerinde
Savcı, cezaevi idaresinin verdiği 5 günlük hücre cezasının yerinde olduğunu ve bu kararı onaylayan İnfaz Hakimliğinin de hukuka uygun davrandığı belirtti. Ali Şimşek de mahkemede verdiği savunmasında söz konusu cümleyi görevli memurlar için hakaret amacıyla söylemediğini belirterek “Mektuplarım ulaşmaması nedeniyle kemirgen sıçanlar ifadesini kullandım. Bu ifadem görevliler ve idareye yönelik değildir” dedi. Mahkeme yapılan itirazın reddine karar verdi.

Savcılık: O söz suç değil
Böylece mahkeme, “bu kemirgen sıçanlar nedeniyle iletişim uzun süre kopuyor” cümlesi nedeniyle Ali Şimşek’e verilen 5 günlük hücre cezasını yerinde olduğuna hükmetti. Ancak bu söz nedeniyle hakaret iddiasıyla yapılan suç duyurusunda savcılık farklı bir karara imza attı. Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi. Ali Şimşek’in ablası Hatice Kara, kardeşinin bu olaylardan sonra Sincan’a sürüldüğünü belirtti.

Kırıkkale de neler oldu
Kırıkkale F Cezaevi yönetimi daha önce de avukatının gözü önünde dövülen Erkin Kocaman’ın “işkence yapmak şerefsizliktir, namusuzluktur” dediği için iletişim yasağı vermişti. Cezaevinin hak ihlallerine yönelik uygulamaları bununla da sınırlı kalmadı. Daha önce de Che Guevara’yı ‘terör örgütü üyesi’ diye yasaklayan Kırıkkale F Tipi Cezaevi, Pir Sultan kartpostalına da ‘terör örgütü simgesi’ diye el koymuştu.