@ismailsaymaz

Adaletin de 'Yeter' dediği an

Adaletin de 'Yeter' dediği an
Adaletin de 'Yeter' dediği an

Okuducu nun gıyabında yargılandığı Yeter davasında bir polis daha işkence suçlamasıyla hapis cezası almıştı.

Süleyman Yeter'in 13 yıldır aranan katil zanlısı Komiser Yardımcısı Ahmet Okuducu, Samsun'da 'elle konulmuş' gibi bulundu. Polis: Kapıyı usulüne uygun çaldık, çıkan kişi Okuducu olduğunu söyledi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Sendikacı Süleyman Yeter’in işkencede öldürülmesinin bir numaralı faili olan ve 2000 yılından bu yana ‘Kırmızı Bülten’le aranan eski Komiser Yardımcısı Ahmet Okuducu’nun bir ay önce yakalanıp tutuklandığı ortaya çıktı. Yeter’in sorguda sandalyeden düşüp başını çarptığını iddia eden Okuducu, “Ben 2-3 saat sorguladıktan sonra aniden fenalaştı. Önündeki sehpaya kafasını çarptı, bayıldı. Ben hastaneye götürdüğümde nefes alıyordu” dedi.

Radikal’ın iki yıldır ısrarla takip ettiği, Londra’da ve en son Kırgızistan’da izini bulduğu Komiser Ahmet Okuducu 12 Haziran’da Samsun’da yakalanarak tutuklandı. ‘Cinayet ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak’la suçlanan Okuducu, 2000’den beri Kırmızı Bülten’le tüm dünyada aranıyordu.

Samsun Emniyeti’nce hazırlanan tutanağa göre Okuducu 12 Haziran saat 16.00’da Atakum Mimar Sinan Mahallesi 139. Sokak No: 12’deki evde bulundu. Tutanakta, Okuducu’nun bu adreste olduğu yönündeki istihbaratın nasıl edinildiğinden söz edilmedi. “Kapı usulüne uygun çalındı. Kapıyı açan şahıstan kimlik istenmiş. Kimliğinin olmadığını ancak kendisinin Ahmet Okuducu olduğunu itiraf etmesi üzerine yakalanmıştır” denildi.

Okuducu, aynı gün Samsun 6. Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Sorgusunda, “Maktul Süleyman Yeter’i tanıyorum. Kendisini biz sorguladık. Yeter’in eceliyle öldüğünden bilgim var” dedi. Paşakapısı Cezaevi’ne konulan Okuducu, 24 Haziran’da dosyasının bulunduğu İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Okuducu mahkemede, 1999’da İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nde komiser yardımcısı olarak görev yaptığını ve MLKP’ye bakan TİM 3’te çalıştığını anlattı. Yeter’in TİM 4 tarafından alındığını, 5-7 Mart 1999 arasında sorgulandığını ve kendi ekibine devredildiğini ifade etti. Yeter’i aldığında darp, cebir izi görmediğini kaydeden Okuducu, “Ben 2.5-3 saat sorguladıktan sonra maktul aniden fenalaştı. Oturduğu sandalyeden yere düştü. Önündeki sehpaya kafasını çarptı. Bayıldı. Kendisinin nefes almadığını fark ettim. Kalp masajı yaptım. Derhal hastaneye götürdüm. Hastaneye götürdüğümde nefes alıyordu. Kendisine işkence uygulamadım” dedi.

O tarihte, Adli Tıp Kurumu’un Yeter’in işkence gördüğüne dair rapor verdiği, Okuducu’ya hatırlatıldı. Okuducu ise raporu hazırlayan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’yı Yeter’le aynı örgütten olmakla suçladı. Okuducu, arandığı 13 yıl boyunca yurtdışına çıkmadığını savunarak, “Memleketimdeydim” dedi.

Yeter Ailesi’nin avukatları, Okuducu’nun yakalanış biçiminin dikkat çekici olduğunu, emniyetin ‘eliyle koymuş gibi bulduğunu’ ifade ediyor. Avukatlar Radikal’in ısrarlı takibi ve haberciliğinin de Okuducu’nun yakalanmasında çok etkili olduğunu vurguluyor.

Süleyman Yeter Tuzla tersaneler bölgesinde örgütlü Limter-İş’te eğitim uzmanıydı. MLKP’ye yönelik operasyonda 4 Nisan 1999’da gözaltına alındı. İstanbul TEM’de sorgulandığı 7 Nisan’da işkencede öldü. İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Kasım 1999’da Okuducu ile polisler Mehmet Yutar ve Erol Erşan hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi. Okuducu kaçarken, teslim olan iki polisten Yutar dört yıl ceza aldı.


  http://www.radikal.com.tr/114177411417748

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  umut hiç bitmedi, bitmeyecek. - hatmen2008

  Türkiye'nin 90'lı yıllarında tıpkı 80;12 eylül darbesi gibi toplumun tüm katmanlarındaki insanlara baskı, işkence yetmedi gözaltında yok etmeler duvardan düştü, camdan atladı ifadeleri ile katledilen yok edilen insanların sayısı binlercedir.Süleyman Yeter tıpkı bugünkü iktidarın ne edip edip ortadan kaldırmaya veya yok saymaya çalıştığı ilerici muhalif kurum kişilerden biridir.sınıfsal duruşu yanı sıra işkenceye rağmen boyun eğmediği için yok edilmiştir. senelerce süren bu davada onu sevenler ve işçi sınıfını savunan düşüncelerine inanan arkadaşları yoldaşları öldürenlerin cezalandırıldığını görmek istemekte haklıdır. Geç de olsa insanlık suçu olan işkenceyi yapanlar cezalandırılmalıdır.

  HİYERARŞİ VE İŞKENCEDE ADAM ÖLDÜRME SORUMLULUĞU - m.rozbilen

  13 yıl sonra da olsa esas fail Okuducu'yu yakaladık.Hak yerini buldu mu? Hayır.Ne yani Süleyman Yeter'i Okuducu tek başına mı sorgulayıp işkencede ölümüne sebep oldu? Emniyet Müdürlüğü diye koca bina içinde işkencehanesi ve işkence aletleri bulunan birimi kurup görevlilere "hadi aslanım göreyim seni" deyip adam öldürten ,göz yuman dolaylı suç ortakları nerede? Evet, konusu suç teşkil eden kanunsuz emri yerine getirmek suç ama bu ortamı hazırlayanların, emir verenlerin,suç'a iştirak edenlerin hiç mi suçu yok? Balık baştan kokar. Okuducunun O günkü il em.müdürüne varıncaya kadarki amirleri tek tek sorumludurlar.Devlet sorumludur.İşkence aşağılığından ve ayıbından kurtulmamız lazım.

  ŞAŞIRDIM - hektor62

  Polislerin Taksimde ikinci Çanakkale destanını yazdığı şu günlerde sizcede bu işte bir gariplik yokmu ??

  BU ÜLKEDE - pispor

  suç işleyip te yakalanmayan ya polis ya asker yada cemaat adamıdır yada arkasında bir siyasetçi vardır ya da çok zengin bir ailedendir polis ve asker zaten öyle eğitiliyor sesini çıkaran her kişi devletin düşmanıdır vuran öldüren devleti için yapmıştır suçlu olsa da yakalanmaz cemaat zaten polis asker içine siyasetin diplerine kadar etkisi olan bir kurum o devlet düşmanı değil devlete karşı gelenleri din ile uyutup kul köle yapan bir kurumdur her siyasetçi her bürokrat el etek öper zenginin parası var asker polise para verir çıkar uçar gider kayıplara karışır aslında yurt dışında hayatını yaşar çok üzerine gidilirse bak fabrikaları kapatırım der kimse ses etmez geriye kalan yoksul fakir halk bunlarda asla kafaları çalışmaz çünkü uyuşturulmuştur oysa büyük bir güç ama para ile sadaka ile hac zekat oruç ile öyle bir uyutulmuştur ki ebediyen uyanmaz gerideki üniversiteli eğitimli aydın halk sınıfı da böyle öldürülür baskı yapılır ve katilleri 13 yıl sonra piyasaya sürülür o da siyasi olarak bakın polis katil değil bak polis polisi 13 yıl sonra yakaladı buna uyuyan ve birazcık kımıldanan halkı tekrar uyutma politikasıdır oysa ilerde zaman aşımı var aklı olan bu ülkede çocuk yapmaz

  Süleyman'a - ganjml

  Rahat uyu süleyman,demokratik kamuoyunun ısrarlı takibiyle yakalandı seni öldüren,biliyoruz cezasını çekmeyecek,el bebek gül bebek bakacaklar ama az da olsa bir caydırıcılığı olacak bu kararın,tarih seni öldürenleri yazmayacak ama senin işkencede ser verip sır vermeyen tavrını daima yazacak ve kuşaktan kuşağa anlatılacak,adın onurdur.

  Arama - kujo84

  Adam 13 yil memleketinde evinde oturmus.Cok iyi aranmis belliki.

  ISKENCECI KATILLER ! - palenke

  Bir gercegi sakin unutmayin Halk günü gelince yaptiklarinizin hesabini soracaktir.Er yada gec yaptiklariniz yaniniza kalmayacak.