Adalet'in kapısı kana bulandı

Adalet Bakanlığı'ndan kelepçeyle kaçmak isterken öldürülen Eyüp Beyaz'ın, DHKP/C'li olduğu ve intihar eylemi amacıyla binaya girdiği açıklandı.

ANKARA - Polisin iki yıldır Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi'nin (DHKP/C) intihar eylemcisi olarak aradığı 23 yaşındaki Eyüp Beyaz, dün sabah Adalet Bakanlığı'na kadar girmeyi başardı. Üzerindeki bomba x-ray cihaza yakalanan Beyaz, bombayı kapıda patlatmak istedi, ancak patlayan fünye bombayı ateşlemedi. Etkisiz hale getirilen Beyaz, elleri kelepçeli olduğu halde kaçmak isteyince, polislerin kurşunlarına hedef oldu. Polis, Beyaz'ı önce bacağından sonra kafasından vurdu, ardından da bombayı imha etti. Bomba uzmanının bombayı imha etmesi sırasında, Eyüp Beyaz yerde uzun süre can çekişti. Adalet Bakanlığı'nda dün sabah gerçekleşen olay şöyle gelişti:
Eyüp Beyaz, saat 09.15'te Adalet Bakanlığı'na ziyaretçi kapısından girdi. Kapıdaki x-ray cihazı, Beyaz içinden geçerken alarm verdi. Kapıdaki kadın özel güvenlik görevlisi, üzerini aramak istedi. Ancak Beyaz, "Beni bayan arayamaz" diyerek merdivenlere yöneldi. Diğer özel güvenlik görevlilerinin durdurmak istediği Beyaz, vücuduna sarılı bombanın fünyesini ateşledi. Şans eseri fünye patladı ama bomba ateşlenmedi. Güvenlik görevlileri, fünyenin patlamasıyla hafif yaralanan Beyaz'ı etkisiz hale getirerek, ellerini arkadan kelepçeledi. Beyazın vücudunda bomba sarılı olduğunu fark eden güvenlik görevlileri, olay yerine bomba imha uzmanlarını çağırdı.
Kelepçeyle kaçmak istedi
Kısa süre sonra olay yerine gelen bomba imha uzmanlarının vücuduna sarılı bombayı imha etmek için yaklaşmak istediği Beyaz, elleri arkadan kelepçeli halde bakanlıktan dışarı çıkarak koşmaya başladı. Beyaz Güven Park'a doğru kaçarken Başbakanlığın hemen yanındaki Adalet Bakanlığı'nın önünde yaklaşık 20 el silah sesi yankılandı. Üzerinde bomba düzeneği olduğu için Beyaz'a yaklaşamayan sivil ve resmi polisler, önce havaya ateş etti. Sivil bir polis, buna rağmen teslim olmayarak koşmaya devam eden Beyaz'ı sağ bacağından vurdu. Yere düşen Eyüp Beyaz, bir süre o halde kaldı.
Kafasından vuruldu
Bu arada Başbakanlık çevresinde nöbet tutan özel harekât polisleri de Beyaz'ın yaralı olarak yattığı yere geldi. Yaralı Beyaz yattığı yerden ayağa kalkmak isteyince, bu kez bir özel harekât polisinin uzun namlulu silahına hedef oldu. Özel harekât polisi, Beyaz'ı kafasından vurdu. Beyaz, bir süre can çekiştikten sonra olay yerinde hayatını kaybetti.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Beyaz fünyeyi ateşledikten hemen sonra bakanlığa geldi, ve ana kapıdan girerek makamına çıktı. Beyaz vurulduktan hemen sonra güvenlik kordonu altında bakanlığı terk eden Çiçek, "Olayı araştırıyoruz, başsavcımız ve emniyet müdürümüz burada. Adli bir olaydır, bildiğim bazı şeyler olsa bile size söylemem. Ne olur siz de bu soruşturmayı dört başı mamur, hukuka uygun yapılsın diye yardımcı olun" dedi.
Beyaz vurulduktan sonra, polis olay yerini çembere aldı. Bomba imha uzmanı, patlamayan bombayı Beyaz'ın vücudundan sökerek incelemeye aldı. Bombanın, amonyum nitrat ile potasyum klorat karışımı ve el yapımı olduğu belirlendi. Yaklaşık bir kilo ağırlığındaki bombada ateşleme düzeneği olarak kullanılan fünye ise patlamış halde bulundu.
Polis, üzerinde kimlik bulunamayan Beyaz'ın parmakizini aldı. Parmak izi sorgulamasında Eyüp Beyaz'ın kimliği saptandı.Vali Kemal Önal, başsavcıvekili Hamza Keleş, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz ve Cumhuriyet savcısı Mustafa Kelkit olay yerine geldi.
Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada bomba düzeneğini patlatacak butonun Beyaz'ın avucunda olduğu ve uyarılara rağmen teslim olmayan Beyaz'ın bombayı patlatmaya çabaladığı için ölü ele geçirildiği belirtildi.
Arandığı dönemde Ömer Doğan sahte kimliğini kullanan 23 yaşındaki Beyaz, DHKC adına intihar eylemine hazırlandığı gerekçesiyle iki yıldır aranıyordu. Polis, Beyaz'ın, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın düğününde intihar saldırısı düzenleyeceği duyumunu almıştı. Beyaz'ın, cezaevlerindeki ölüm orucu eylemcilerine yönelik 'Hayata Dönüş' operasyonu'nun yıldönümünde bombalı intihar saldırısı düzenleneceği yönünde istihbarat alınmış, fotoğrafları kamu kurum ve kuruluşları, karakollar, büyük iş merkezleri, havalimanları ve sınır kapılarına asılmıştı.
ÇGD: Bu yargısız infaz
Çağdaş Hukukçular Derneği, yaralı haldeki Beyaz'ın öldürülmesini yargısız infaz olarak değerlendirdi: "Elleri arkadan kelepçelenmiş, bombası devre dışı kalmış, açık bir alana çıkmış ayağından vurulmuş, etkisiz hale getirilmiş bir kişinin başına, yakın mesafeden, uzun namlulu, yüksek kinetik güç taşıyan silahlarla öldürülmesi, yargısız infazdır."
Savcı: Araştıracağız
Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Poyrazoğlu, polisin bu kişiyi sağ yakalayabilecekken aşırı güç kullanımında bulunup bulunmadığı sorusu dahil, her olasılığı savcılık soruşturmasında dikkate alınacağını söyledi.