@ismailsaymaz

Adaletin metre hesabı

Adaletin metre hesabı
Adaletin metre hesabı
Polis, gaz fişeğiyle öldüğü öne sürülen Mazlum için "Menzilimizin dışındaydı" dedi, savcılık başka inceleme yapmadan takipsizlik kararı verdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Adana’da bir yıl önce mahallesindeki polis müdahalesi sırasında, evinin önünde oynarken başına isabet eden cisimle hayatını kaybeden 10 yaşındaki Mazlum Akay’ın ölümüyle ilgili takipsizlik kararı verildi. Savcılık, polis ifadesine dayanarak, gaz fişeğinin menzilinin 120 metre olduğunu, yine polis krokisine göre, gazın atıldığı nokta ile Mazlum’un yaralandığı yer arasında 123 metre olduğunu, dolayısıyla gaz fişeğiyle yaralanamayacağını savundu. Polislerse savunmalarında, ihlal edilen ‘45 derecelik açı’ uygulamasını bile geride bırakacak şekilde, “Gaz fişeği canlılara atılmaz” dedi.
29 Temmuz 2012’de, Yüreğir’in Çukurova Caddesi üzerinde BDP ’li bir grup toplanıp yola barikatlar kurdu. Adana Emniyeti de taş attıkları iddia edilen gruba müdahale etti. Grup ara sokaklara kaçarken, polis gaz bombaları ve tazyikli su kullandı. Polise göre, 10 civarında gaz el bombası ve 31 gaz fişeği atıldı. İddiaya göre gaz fişeklerinden biri, 853. Sokak’ta bulunan, 10 yaşındaki Mazlum Akay’ın başına isabet etti. Kafasından yaralanan Akay, kaldırıldığı hastanede 4 Ağustos ’ta öldü. Akay’ın ölümünden sonra emniyet, çocuğun başına isabet eden cismi bulamazken, hazırladıkları fezlekede, bir başka gösterici tarafından atılan taşla yaralandığını iddia etti.

Adli Tıp: Fişek de olabilir

Savcılık ise ilkin, tanık Nedret Esmer ve Hüsamettin Şengil’in ifadesini aldı. Esmer, bulundukları sokağa gaz atıldığını kaydederek, “Evimin önünde oynamakta olan Mazlum yere düştü. Polis araçları ana cadde üzerindeydiler. Oradan gaz bombası atıldı. Ben polise taş ya da yanıcı madde atıldığını görmedim” dedi. Şengil de “Yakınımızda gaz oluştu. Mazlum yere düştü. Başına ne isabet etti, bilmiyorum. Olay yerinde bulunanlar ‘Gaz bombası değdi’ dediler” diye konuştu. Daha sonra Muzlum’un ailesi, çocuğun başına değdiğini iddia ettikleri, gaz fişeğine ait iki metali savcılığa sundu. Fakat savcılık, ‘metal parçalarının bulunuş, alınış ve koruma şekli, güvenirliliği sağlanmadan günler sonra ibraz edildiğinden’ parçalar üzerinde kan ve doku incelemesi yapmadı. Adli Tıp Kurumu, ‘ölüme neden olan kırık, kanama ve harabiyetin gaz fişeği kapsülü ile olabileceği gibi, kafaya isabet eden sert ve künt bir cismin havalesi ya da düşerek kafanın sert zemine çarpmasıyla da oluşabileceği’ yönünde rapor verdi.
Bu işlemlerden sonra savcılık, şüpheli polisler İlhami Mete, Mehmet Manas, Hürrem Akbıyık, Serdar Kökver ve Uğur Çakır’ın ifadelerini aldı. Polisler hem gaz el bombası hem de gaz fişeği kullandıklarını belirtirken, ‘gaz el bombasının yakın grubu dağıtmak amacıyla, gaz fişeğinin ise uzak mesafedeki grubu dağıtması için, duruma göre sağına, soluna, önüne, arkasına atıldığını, canlıya doğru gaz fişeği atılamayacağını’ söyledi. Polisler gaz fişeği menzilinin 120 metre olduğunu, gaz fişeği attıkları Çukurova Caddesi ile Mazlum’um yaralandığı 853. Sokak’ın menzil dışında kaldığını belirtti. Adana Emniyeti Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube’nin hazırladığı krokiye göre, iki mesafe arasının 123 metre olduğu belirlendi.

‘Menzil 200 metredir’

Hal böyle olunca savcılık, ‘Mazlum’un menzil dışında bulunduğunu’, ayrıca ‘kalabalık tarafından damlar üzerinden taş atıldığını’ ve dolayısıyla, ‘ölenin başına isabet eden cismin gaz fişeği olduğunun belirlenemediğini’ belirterek, 24 Haziran’da takipsizlik kararı verdi.
Emniyet-Sen Genel Başkanı İrfan Çelik ise biber gazı fişeği menzilinin 200 metre olduğunu belirterek, “45 derece eğimli atıldığı anda 200 metre alanı vardır. 50 metreden az bir mesafede vücutta kırıklar oluşturabilir. 50 metrenin üzerindeyse hassas bölgeye, göze ve buruna denk gelirse etkilidir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114397811439785

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bosa kasmayin - kujo84

  Kameralarin onunde gostericinin kafasina sikti polis yine ceza almadi.Daha soze gerek varmi.O hayal ettigimiz vijdanli kahraman polis figuru sadece yesilcam filmleri ve yeni sezon arka sokaklarda kaldi :)))

  Gezi Olayları Baladığında Devletin istihbaratı ne iş yapıyordu? - yakamoz42

  Arkadaş burası muz cumhuriyetine döndü.Gezi olayları başlamadan istihbarat neden gerekli tedbirleri alın demedi?Devlet yönetimi ciddi adamların işi.Akepe muz cumhuriyetine çevirdi ülkeyi!

  ne hikmetse - Dopchik

  arkadaş ne hikmettir bilemedim polis bizi suçlayacak olduktan sonra poşu bile işine yarıyor çat diye 11 yıl ceza veriliyor misal Cihan Kırmızıgül.. ama iş bu adamların işlediği suça gelince ölü bedenler bile delil olamıyor.. yani kafasındaki yaralanma şekli de mi delil değil yaa pess.. topluluk kendi içine doğru mu taş atıyordu yani madem polis 120 metrenin gerisindeydi mahalle halkı birbirinin kafasına mı taş atıyordu.. mantık hatası da mı yok Savcı Bey!!

  Kamu vicdanı... - X120

  Eğer Gezi olaylarını yaşamamış olsaydık, polislerin ifadelerinin inandırıcı bulabilirdik. Ama polisin gaz kapsüllerini, plastik mermileri nasıl kullandığını binlerce insan bizzat, milyonlarcası internette dolaşan videolardan gördü. Şimdi hiç kimse, bir yıl önce Adana'da polisin tutumunun farklı olabileceğine ihtimal vermez.

  Adaletin metre hesabı - ms@deniz

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Mısıra gitmeden önce yaptıklarına bak sonra Mısır'da yapılan katliama bak. İşte o zaman insanlar sana hak verir. Sen kendin halkına baskı ve terör uyguluyorsun, bu yaklaşımın kendi içinde tutarsız ve Mısır'da yapılandan hiç bir farkı yok.