Adaletsiz geçen 4 yıl

Adaletsiz geçen 4 yıl
Adaletsiz geçen 4 yıl
Hrant Dink'in öldürülmesinin 4'üncü yılında 'İhmali olan kamu görevlilerinin dokunulmazlık zırhı' işlevini sürdürüyor. Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin'in hazırladığı 'Dördüncü Yıl Raporu'nda davanın sokulmaya çalışıldığı çıkmaz ve sorumluların yargılanmasının önündeki engeller anlatıldı.

Soruşturmada dokunulmayanlar:
* Dink’in tehditler nedeniyle yazdığı ‘Neden Hedef Seçildim’ ve ‘Ruh Halimin Güvercin Tedirginliği’ başlıklı yazılara karşın savcılar harekete geçmedi.

* AGOS’taki Sabiha Gökçen’in Ermeni olduğuna yönelik haberin ardından Genelkurmay sert bir açıklama yaptı. Ardından Hrant Dink İstanbul Valiliği’ne çağrıldı. Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve yanındaki iki MİT mensubuyla görüştükten sonra Dink ‘artık hedefteydim’ diye yazmıştı. MİT bu kişilerin personeli olduğunu cinayetten üç buçuk yıl sonra kabul etti. Herhangi bir soruşturma başlatılmadı.

* Görüşmeden iki gün sonra Agos Gazetesi önünde yapılan gösteride, Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Levent Temiz “Hrant Dink bundan sonra bütün öfkemizin ve nefretimizin hedefidir, hedefimizdir” şeklinde açıklama yaptı. ‘Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Federasyonu’ da Agos önündeydi. Hiç bir işlem yapılmadı.

* Bu olayların hemen ardından Dink’in “Ermeni Kimliği Üzerine” başlıklı yazı dizisindeki bir cümlesi saptırılarak yeni bir saldırı kampanyası başlatıldı. Tek tip dilekçelerin verilmesinin ardından başlayan yargı sürecinde Hrant Dink mahkum edildi.

* Hrant Dink’in bu karara karşı demeçleri nedeniyle yine dava açıldı. “Adil yargılamayı etkileme” suçlaması ile yargılandığı bu davaya Ergenekon sanıkları Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz, Sevgi Erenerol gibi isimler müdahil olmak istedi. Ancak şu an cezaevinde olan bu kişilere Dink cinayetiyle ilgili halen soru bile sorulamadı.

 

Soruşturmada soruşturulmayanlar:
* Dink vurulduğu yerin çevresi Akbank güvenlik kamerasının görüş açısındaydı. Kolluk tarafından el konan Akbank kamera kayıtlarının cinayet gününe ait önemli bir bölümü Emniyet birimlerinde yok edildi ve bugüne kadar bu görüntülere ulaşdı.

* Ogün Samast’ın cep telefonu ve sim kartına ilişkin ifadeler arasındaki çelişki ve karmaşıklık çözümlenmedi.

* Ogün Samast, cinayetten hemen önce, bir saatten fazla zamanını Agos’un bulunduğu Sebat Apartmanının yanındaki Şafak Sokaktaki İnternet Kafe’de geçirmiş ve birileriyle chat’leşmişti. Bilgisayarlar kayıtlarına halen ulaşılamadı.

* Güvenlik kamera kayıtlarında Samast’ın kaçtığı sokakta hemen arkasından onu izleyen ve uzaklaştığını gördükten sonra, sokağın köşesindeki inşaatın kapısından içeri girip kaybolan iki kişi belirlenmedi.

* Kameralara, cinayet günü, çeşitli noktalarda yaptığı telefon görüşmeleri ile takılan ve oldukça şüpheli görünen şahsın kimliği soruşturma konusu yapılmadı.

Polislerin dokunulmazlığı
* Dink cinayetinden Trabzon Emniyeti, İstanbul Emniyeti ve Emniyet Genel Müdürlüğü önceden haberdardı. Polis muhbiri ve cinayetin azmettiricisi Erhan Tuncel defalarca cinayet planıyla ilgili polise bilgi vermişti. Polisler ulaştıkları bu bilgilerin gereğini yerine getirmemelerine karşın yargılanmadı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve Trabzon Jandarma Alay komutanı Albay Ali Öz’ün mahkemede tanık olarak dinlenmesi yönündeki talepler bile mahkemece reddedildi.

* Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in cep telefonları üzerinde önleme dinlemesi yapılmış ancak bu husus soruşturma savcılarından gizlenmişti.

* Trabzon Terörle Şube Müdürü Yahya Öztürk’ün, cinayet öncesinde Yasin Hayal’e “Bu bayrak düştü. Ya Yasin kaldıracak ya Erhan kaldırır, bu görev sizin” şeklinde sözler sarfettiği tespit edilmişti.

* Hrant Dink’in öldürüleceği bilgisine bütün ayrıntıları ile vakıf olan Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevlileri de tüm inceleme ve soruşturma süreçlerinden kendilerine en ufak bir kusur dahi atfedilmeden çıkarıldı.

* Dink öldürüleceği istihbaratı kendilerine ulaşan İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlileri hakkında yapılan üç incelemede bulunan müfettişler, polislerin delilleri yok ettiğini, sahte belge düzenlendiğini, gitmedikleri göreve gitmiş gibi geçmişe dönük tutanak düzenlediklerini tespit etti. Müfettişler soruşturma açılmasını istedi ama tek bir görevli hakkında bile soruşturma açılmadı.

Bu iddialara karşın güvenlik ve istihbarat görevlileriyle ilgili soruşturma açılmadı ya da soruşturma girişimleri başka makamlarca sonuçsuz bırakıldı. Dün Dink ailesinin avukatları 28 kamu görevlisi hakkında soruşturma açılması için bir kez daha İstanbul Başsavcılığı’na başvurdu.

Askerin dokunulmazlığı
Yasin Hayal’in eski eniştesi Çoşkun İğci cinayetten aylar önce Yasin Hayal’in planları konusunda Jandarma istihbaratına bilgi vermişti. Bu bilgi uzun süre gizlendi. Trabzon Jandarma görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada sadece görevi ihmalden dava açıldı ve ceza çıksa bile herhangi bir sonuç alınamayacağı ortaya çıktı.

Görüntüler bile yargılatamadı
Samsun’da yakalanan Ogün Samast’a Emniyet ve Jandarma görevlilerince kahraman muamelesi yapılmıştı. Ortaya çıkan görüntülerde polisler ve jandarma mensupları Samast’ın cebindeki Türk bayrağını çıkarttırıyor ve birlikte poz veriyorlardı. Görüntülerin basına sızması üzerine başlatılan inceleme ve soruşturma da sonuçsuz kaldı. Sadece Samast’ı çay ocağında bekleten amir ve görüntüleri basına sızdıran yargılandı.

Dink cinayeti sanığına çete gözaltısı
Cinayetten şantaj amaçlı cinsel ilişki görüntüsü çekmeye kadar 16 ayrı suça karıştığı öne sürülen çeteye yönelik operasyonda Dink cinayetinin tutuksuz sanığı Salih Hacısalihoğlu gözaltına alındı.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 6 ay süren fiziki ve teknik takibin ardından 14 Ocak 2011’de İstanbul’da tespit edilen 48 adrese operasyon düzenledi. Baskında 34 kişi gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Şebekenin elebaşılığını 11 yıl önce Alaattin Çakıcı’nın yeğeni Kenan Ali Gürsel’i öldürdüğü belirtilen Hakan Çillioğlu ile aralarında Hülya Avşar’ın evinin de bulunduğu ünlü mekanları kurşunlattığı belirtilen Tezcan A.’nın yaptığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan şüpheliler arasında Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada tutuksuz yargılanan Salih Hacısalihoğlu da var. Hrant Dink cinayeti iddianamesinde cinayet silahını sanıklara Hacısalihoğlu tarafından verildiği öne sürülmüştü. Yapılan incelemeler sonucunda Hacısalihoğlu’nun Erhan Tuncel ve Yasin Hayal ile yakın ilişkisinin olduğu tespit edilmişti. Polise gelen bir ihbarda da silahıHacısalihoğlu’nun verdiği öne sürülmüştü.

Samast’a yakın bir astsubay
Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın ‘Bir Ermeni Var: Hrant Dink Operasyonunun Şifreleri’ isimli kitabı bugün piyasaya çıktı. Kitapta Pelitli jandarmasında görevli astsubay Satılmış Şahin’in tetikçi Ogün Samast’ın İstanbul’a geldiği gün kente geldiği ve Samast’a yakın yerlerde kaldığı belirtildi.