Adalılar Adalar için direnişe geçti

Adalılar Adalar için direnişe geçti
Adalılar Adalar için direnişe geçti
'Müze ve demokrasi adası' projesiyle Yassıada ve Sivriada'nın imara açılacak olması protesto edildi. Başta Adalılar olmak üzere yaklaşık bin kişilik bir grup teknelerle adalarda giderek eylem yaptı.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Gezi Parkı direnişinin ardından İstanbul ’daki Prens Adaları olarak bilinenen Adalar bölgesinde de bir direniş başladı. Gezi Parkı olaylarının ardından Adalar’da düzenlenen forumlarda Yassıada ve Sivriada’nın imara açılacak olması fikrine karşı büyük bir eylem yapılması kararı alındı. Kabataş, Kadıköy ve Adalar’dan önce Sivriada’ya ardından da Yassıada’ya iki büyük tekne kaldırıldı. Bazı balıkçı tekneleri, yelkenliler de eyleme destek oldu. Eyleme katılanlar, ‘Beton lobisi defol’, ‘Bırak ıssız kalsın’, ‘Ada’nın tepesini attırma’ yazılı pankart ve döviz taşıdı. Sık sık ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ sloganı atıldı.

'BU PLANLARA HAYIR DİYORUZ'

İlk durak Sivriada oldu. Sivirada’da Adalar Forumları adına bir de basın açıklaması okunda. Açıklamada bir çok yerde devam eden kentsel kırım poitikalarına Sivriada ve Yassıada’nın da katıldığını belirtti. Uzun yıllardır Hazine’nin mülkiyetinde olan, 2011 ve 2012 yıllarında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ‘müze olarak kullanılmak üzere’ tahsis edilen Sivriada ve Yassıada’nın tüm doğal, arkeolojik ve kültürel sit alanı statüleri düzmece yasalarla ortadan kaldırılarak imara açılmak istendiği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bizler de İstanbullular ve Adalılar olarak kamusal alanlarımızı rant alanlarına dönüştüren anlayışa, tüm insani değerlerimizle karşı duruyoruz. Sivriada ve Yassıada’da söz konusu imar için hazırlanmış herhangi bir avam proje olmadığı için keyfi bir yapılaşmaya izin veriliyor; yüzde 70’lere varan inşaat izinleri planlanıyor; belirli bir kat sınırlaması koyulmuyor; kongre merkezi, kültür ve turizm yatırımları, marina ve yat limanları, ticari bina ve tesisler, restoranlar, oteller yapmayı planlayan hükümet bu kararlarıyla diğer adaların da arkeolojik, doğal ve kültürel sit alanı statülerini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Yassıada ve Sivriada’nın imara açılması hatalı kentleşme ve rant yaratmaya yönelik politikalar nedeniyle büyük ölçüde tahrip olan Marmara Denizi’nde ekosistemin devamlılığı açısından geri dönülmez bir tahribata sebep olacaktır. Bizler Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da ve Türkiye ’nin birçok yerinde, Gezi ruhunun rüzgarlarıyla doğrudan demokrasi deneyimini yaşamlarının bir parçası haline getiren; adalet, özgürlük, eşitlik, demokrasi ve dayanışma talepleriyle ada forumlarında yanyana gelen adalılar olarak hükümetin Sivriada ve Yassıda üzerine geliştirdiği planlara ‘hayır’ diyoruz.”

Tekneler daha sonra Yassıadaya hareket etti. Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu'nun da katıldığı eylem daha sonra Yassıada’da devam etti. Adalar Forumu burada bir forum düzenledi. Kollektif İstanbul grubu da ezgileriyle tüm gün eyleme katılanlara eşlik etti.


  http://www.radikal.com.tr/114274711427473

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  son İstanbul - dkoryurek

  Ayşe hanım o sert işaret parmağını öğretmen usulü sallamadan, düşmanlık hissettirip okuyanı manasız savunmaya düşürmeden ifade etse, aslında çok üzerine konuşulası bir yere işaret ediyor: Adalılar Büyükada'da Seferoğlu arazisinde yapılan site ve bu site için kesilen sayısı meçhul ağacı konuşmadan hangi başka adayı konuşma hakkına sahipler, bir Büyükadalı olarak ben de sorguluyorum. dört adanın forumlarının ortak hareketi diye katıldığım ama gerek Seferoğlu ve gerekse de Lido ile ilgili parmağını kımıldatmamış bir Farsakoğlu'nun (Adalar Belediye Başkanı) şovuna dönüşen bu protestoyu ben de sindirebilmiş değilim. ama eğri oturup doğru konuşalım, (Ayşe hanım, bu lafım özellikle size) Büyükada'da tuzu kuru ailelerin evleri var, zaten Heybeli de şöyle, hele Kınalı da böyle diyerek değerlendirilecek konu değil bu. halk plajları, ücretsiz mesire yerleri, güzelim doğası ile Adalar son İstanbul'dur, yapılaşmadan, dönüşümden korunması gerekir. sadece Adalılar'ın değil, İstanbul'u ev bellemiş herkesin koruması gerekir.

  Manzaramizi bozmayin - Ayse Sule

  Adalar sakinlerinin tepkisini cevre duyarliligi olarak algilamak zor. Ama bir an icin oyle oldugunu varsayalim. O zaman insan su soruyu sormak istiyor kendilerine: Madem ki Marmara'nin ekolojik dengesi icin adalarin issiz kalmasi gerektigini dusunuyorsunuz, o zaman, zat-i alilerinizin ikamet ettikleri de dahil, tum adalarin kamulastirilip bosaltilmasini niye teklif etmiyorsunuz? Yoksa derdiniz, su veya bu sekilde yerlesip keyfini surdugunuz o guzelim habitatin sadece kendisinin degil manzarasinin da tekelini elden kacirmamak mi? "Yasam tarzimiza mudahale etmeyin"den "imtiyazlarimiza mudahale etmeyin"e ne de cabuk evrildiniz boyle?!

  destekliyoruz - aharasa

  bu hükümet anlamalı ki artık o çirkin inşaatlarını istediği her yerde yapamayacak. istediği her denizi dolduramayacak, istediği ağaçları kesemeyecek. ilgili halka danışmadan adım atamayacak. ama benim oyum adalara park vs. yapılması ki gidip biz de faydalanalım.