ADAM-DER: Darbenin üniformalısını da takkelisini de lanetliyoruz

ADAM-DER: Darbenin üniformalısını da takkelisini de lanetliyoruz
ADAM-DER: Darbenin üniformalısını da takkelisini de lanetliyoruz
12 Eylül Askeri Darbesi sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden atılan askerlerin oluşturduğu Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER), Mısır'daki askeri darbeye tepki gösterirken, darbe sonrası cumhurbaşkanlığı görevinden alınan Muhammed Mursi'yi de 'firavunlaşmak'la suçladı.

ANKARA – ADAM-DER Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi’nin otoriter İslami düzen kurmak için Türkiye ’de AKP ’nin 10 yılda kat ettiği mesafeyi birkaç ayda kat etmeye çalışmasının halkın tepkisine yol açtığı ifade edildi. “Sandıktan çıkmış olmak, kamusal alanı hızla İslamileştirme ve firavun düzeni kurma pratiğine meşruiyet kazandırmaz” denilen açıklamada, Mısır halkının “dindar maskeli diktatörlük girişimine direnişinin haklı ve meşru” olduğu kaydedildi. Mısır ordusunun halk hareketini frenlemek için darbe yaptığı ifade edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Ordu darbesi gayrimeşru olduğu gibi, firavunlaşmaya yelken açmış Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi için cankurtaran simidi olmuştur. Mursi, halk tarafından alaşağı edilmek üzereyken, ‘seçimle kazandığı iktidarı darbeyle gasp edilmiş mazlum lider’ propagandası yapma olanağına kavuşmuştur. Dost ve dış gözlemci olarak, Mısır’da laik veya dindar maskeli firavunları tasvip etmediğimiz gibi, ordunun yönetimi devralmasını da tasvip etmiyoruz. Darbenin üniformalı ve postallısını da takunyalı ve takkelisini de lanetliyoruz. Bir diktatörlükten diğerine sürüklenmek kardeş Mısır halkının kaderi olmamalıdır.”

“MURSİ’NİN YENİLGİSİ BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN DA YENİLGİSİDİR”

ADAM-DER, Mısır’da Müslüman Kardeşler’in iktidardan düşürülmesini AKP’nin ve Başbakan Erdoğan’ın bölge için model olmaktan çıkması olarak nitelendirdi. Başbakan Erdoğan’ın Müslüman Kardeşler yönetimindeki Mısır’la ittifak içinde bölgesel liderlik hayallerinin de sona erdiğini savunulan açıklamada, “Mısır’da Müslüman Kardeşler’in yenilgisi Türkiye’deki kardeşlerinin de yenilgisidir aslında. Ülkemizde iktidarı elinde tutan AKP liderliğini Mısır ve Türkiye’deki süreçten ders çıkarmaya, halkı cepheleştirme, kendisine oy vermeyenleri ötekileştirme ve düşmanlaştırma, hayat tarzı dayatma ve benzeri politikalardan vazgeçmeye, farklılıklara saygılı olmaya, her vesileyle yükselen özgürlük ve demokrasi istemlerini yerine getirmeye, küresel sermayenin kucağında daldığı bölgesel liderlik rüyasından uyanmaya çağırıyoruz” denildi.


  http://www.radikal.com.tr/114084711408478

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tahammulsuzluk - hazarozbir

  Baska devletler ustunden gonderme yaparak ulkemizdeki durumu degerlendirmek sadece cahillik olur,ne bizler Misirliyiz nede bizim basbakanimiz Mursi.Gercek demokratlar gibi davranip bu tahammulsuzlugu bir kenara birakmazzasaniz bu halkin ne yapacagini kimse bilemez.DSP nin hangi oy oranindan nerelere geldigini hepimiz biliriz bu olay AKP ninde CHP ninde basina gelebilir.Ikiside baslarini iki kollarinin arasina alip iyice dusunsunler.Yoksa kaybeden Turkiye olacak.Darbe sak sak ciligi yapanlarida o zaman gorecegim.

  faşizm - kullaniciadlikisi

  faşizmin apoletlisi, takım elbiselisi olmaz. yorum yazan arkadaşlar sanıyorki sadece generallerden diktatör olur. oysa bilmezler hitlerin de tayyip gibi seçimle geldiğini, hitlerin de tayyip gibi anayasanın canına okuduğunu. ya da düşünüyorum da sanırım görmüyor değiller, görüyorlar da hoşlarına gidiyor diğerlerine baskı. sakın ha öyle olmasın?

  Firavun simgedir - Arman

  @camo Firavun Kuran'da da yer alan bir simgedir. Kanımca her şeye kadir olduğuna, ilahi görevi veya güçleri olduğuna inanan ve bu inançla zulmeden, katleden diktatörleri simgeler.

  erdoğan ne abd nin tavsiyesi olmadan nede - demlicay2011

  alman mallları olmadan yaşayamaz nefes bile alamaz. çünki kullandığının tümü yabancı. yerli bir sanayi (1.sınıftan bahsediyorum) si olmadı olmayacakta. daha aselsan mühendislerine sahip çıkamadı ulu zatımız. üretmiyor devamlı tüketiyor. kıprısa giden tüm bakan vekil ingiliz kumaşı satan türke uğuramadan yurda dönmez. bu bizim illahlah dediğimiz bir huyumuz. yani yabancı malı hayranlığı. kaliteli dürüst. bizi biliriniz anadolu arabalarını emekli parasının üstüne katarak aldık yani mersedes fiyatına. gerisini siz anlayın. samsun öyle değil ama. yabancı rekabeti olmasın bekonun arçeliğin buz dolabını evinizde zor görürdünüz en düşük fiyatı 3binden başlardı buna emin olun sayın vatandaşlarım. biz böyleyiz çünki. kıprıslı işadamına bakanlar kurulumuz kota koyarak batırdı. kardeşimizi batırdı. onunda bir beyaz eşya fabrikası vardı. neden way? amma pis işler yahu kurcala kurcala altından bir sürü pislik çıkıyor. elin yabancı başkanı pahalı hamburger yedi diye eliştiriliyor. bizimkisi trilyonluk nükleer kamyon kullanıyor. neymiş içinde yıkanacakmış. 2. tirilyonluk alman mersedesi doyurmadı zatımızı. daha halen mısırj sudan malezya pakistan der ya kardeşim git onlardan al o zaman malı . hakaret ettiğin insanlardan neden mal alırsın. mecbur musun? evet mecbursun. aciz yetersiz zayıfsınız. anca milleti din kömür vatan ve polisle yönetmeyi öğrenmişiniz. kimden acaba? laf salatısı oldu biliyorum. ama mantıklı yazmak o kadar zorki?

  vat be! - aharasa

  okuduğum en derli toplu ve tam kapsamlı açıklama.

  Sayin Adamderliler - iris78

  Firavunlasmaktan neyi kastediyorsunuz? Misir kirallarina Firavun denirdi. Yedibin yillik tarihlerinde 32 Dynasti(sülale) ve 3442 Firavun var. Islam, Misirlilara kendi tarih ve gecmislerini unutturmak icin Firavunun zulmünü icad etmis. Siz 3442 firavundan hangisini kasdediyorsunuz yada hala bu propagandanin etkisindemisiniz? Firavunlar matematigin, geometrinin, mimarlik tarim ve güzel sanatlarin gelismeine önayak olmus cok degerli inanlardir. Bu firavun konusu disinda söylediklerinize yürekten katiliyoru. Saygilar.

  MADAM DER NE DER - camo

  İşte Felsefe yapmak diye buna denir! darbenin postallısını,yağcıları ile birlikte postallı apoletlisini anladık ta, bu takunyalı darbeciler kim onları anlayamadık. bilen varsa anlatsın.BİR. Firavun tomadan sudan korkar. acaba niye? firavun diye nitelendirdiğiniz insanlar darbeci mi darbenin karşısında duranlar mı? yoksa FELSEFE kafanızı karıştırdı da zalim firavunun arka safında durup mazlumları firavun diye mi suçluyorsunuz.İKİ.