Adam vuran polise 10 ay görevden alma

Adana'da dur ihtarına uymayan mobilet sürücüsünü vuran polise bir yıl sekiz ay ceza ertelendi. İçişleri'nin idari cezası da 10 ay uzaklaştırma oldu. Gencin ailesi isyanda: Kasten adam öldürmeden yargılanmalıMESUT HASAN BENLİ 

ANKARA - ‘Dur’ ihtarına uymayan 19 yaşındaki Murat Kasap’ı vurduğu için ‘Taksirle adam öldürmek’ten bir yıl sekiz ay hapis cezası alan polis memurunu, İçişleri Bakanlığı’nın da 10 ay görevden uzaklaştırmakla yetindiği ortaya çıktı. Mahkemenin hapis cezasıyla ilgili hükmün açıklanmasını ertelemesi ailenin karara itiraz yolunu tıkadı. Aile, polisin kasten adam öldürme suçundan yargılanması için itirazda bulundu.

Mobiletle ters yöne
2006’da adana’nın Ceyhan ilçesinde meydana gelen olayda Murat Kasap ve arkadaşı Reşit Seven, mobiletle dolaşırken ters yöne girdi. Polis ekipleri Kasap ve Seven’in peşine düştü. Ehliyetleri olmayan iki arkadaş kaçmaya başladı. Mobilet viraj alamayıp devrildi. Mobileti kullanan Seven, mobiletin altında kaldı. Takipteki polis H.B, Reşit Seven’in yanına gelirken diğer polis memuru İ.H.Y de Murat Kasap’ı takip etmeye başladı. İddianameye göre, İ.H.Y, Kasap’ı 20-25 metre kovaladıktan sonra üç el havaya ateş açtı, bu sırada ayağı tökezleyerek yere düştü. Ayağa kalkarken silahı ateş aldı. Bu ateş sonucu Murat Kasap vurularak öldü.
Polis memuru hakkında açılan davayı Ceyhan Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Haziran’da karara bağladı. Mahkeme polis memurunu ‘taksirle insan öldürmek’ten polis memuru İ.H.Y’ye önce iki yıl hapis verdi, ardından iyi halinden dolayı cezasını bir yıl sekiz aya indirdi. Mahkeme hükmün açıklamasına karar vererek polis memuruna verilen cezayı erteledi.
Mahkemenin kararının ardından Kasap ailesinin avukatı Gülşen Battal, ‘adam öldürmekten ceza alan bir polis memurunun görevden alınması’ için İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanı Muammer Buçak aracılığıyla verdiği yanıtta polis memurunun sadece 10 ay görevden uzaklaştırma verildiği belirtildi.

Temyize de gidilemiyor
Kasap ailesinin avukatı Gülşen Battal, Ceyhun Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdiği kararın iptali için Osmaniye Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. Başvuru dilekçesinde, mahkemenin “hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını” kaldırarak polis memurunun kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını talep etti.
Mevzuata göre, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması yüzünden kararının temyiz incelenmesi yapılamıyor. Bu nedenle Kasap ailesi polis memuruna verilen cezaya da itiraz edemiyor.