Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ihale yolsuzluğu operasyonu

Adana polisi, Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ihale yolsuzluğu operasyonu düzenledi. Operasyonda 3 şube müdürü ile 1 şirket yetkilisi gözaltına alındı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne polis ihale yolsuzluğu operasyonu yaptı. Operasyonda makinesi kiralanmasıyla ilgili açılan 3 milyon 328 bin lira bedelli ihaleye fesat karıştırdığı iddia edilen belediyenin 3 şube müdürü ile 1 şirket yetkilisi gözaltına alındı.
Belediye işlerinde kullanılacak iş makinelerinin kiralanmasıyla ilgili açılan ihaleye fesat karıştırıldığı iddiası üzerine Adana Emniyet Müdürlüğü araştırma başlattı. İhaleye giren firmalardan birinin bürosuna baskın yapan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aramada yaklaşık ihale bedeli ve ihaleye giren firmaların isim listesini buldu. Soruşturma kapsamında Adana Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal ve İşlemler Şube Müdürü R.G., Atölye Şube Müdürü K.İ., Asfalt Üretim Şube Müdürü R.K. ve özel şirket yetkilisi E.C. gözaltına alındı. Şüpheliler ifadelerinin tamamlanmasının ardından, ‘ihaleye fesat karıştırma ve ihale bedelini önceden bildirme’ suçlamaları ile adliyeye sevk edildi.

Müfettişler Adana’da

Öte yandan Radikal’in “Aynı mezarlığa iki kez kamulaştırma” başlığı ile manşetine taşıdığı Adana Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk iddiaları ile ilgili İçişleri Bakanlığı kente mülkiye başmüfettişi gönderdi. Mülkiye başmüfettişinin özellikle spor fonunda yolsuzluk yapıldığı yönündeki iddiaları soruşturduğu, önemli bilgilere ulaştığı belirtilirken, yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruşturmaların sürdüğü ve operasyonların devam edeceği öğrenildi.

İddialar mercek altında

Radikal’in geçen cuma günü haberleştirerek gündeme getirdiği Adana Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiaları arasında ‘kişiye özel uçak pisti yapımı, bazı kamulaştırmalarla belediyenin zarara uğratıldığı, parkomat ihalesinde İntelli firmasına rant sağlandığı, köprü ve yol ihalelerinin ‘adrese teslim’ verildiği, mükerrer mezarlık kamulaştırması yapıldığı ve spor fonunda yolsuzluk’ yer alıyordu.