'Adana kebap standardı' mahkemelik

Uzun tartışmaların ardından Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından tescillenip patenti alınan Adana kebabı, mahkemelik oldu.

ADANA - Uzun tartışmaların ardından Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından tescillenip patenti alınan Adana kebabı, mahkemelik oldu. Yarım yüzyılı aşkın süredir ailece kebap işiyle uğraşan Cevdet Menekşe "Mesleğin ustalarının kemiklerini sızlatıyor" dediği standardın düzeltilmesi için mahkemeye başvurdu.
"Adana kebabı ya hiç tescil edilmemeli ya da doğru tescil edilmeliydi" diyen Menekşe'ye göre 'hata'lar zinciri gramajla başlıyor:
"Bir kişilik Adana kebabının etinin 180 gram olması öngörülüyor. Oysa geçmişten günümüze Adana kebabının orijinali 100 gramdır. Birbuçuk 150, halk arasında beyti olarak da bilinen duble kebabın etinin ağırlığıysa 200 gramdır. Adana'ya dışarıdan gelen biri 'Tescilli kebap istiyorum' dediğinde önüne 180 gramlık kebap konulursa normal şartlarda bitirmesi mümkün olmaz. 'Birbuçuk istiyorum' derse gelenle neredeyse dört kişilik aile doyar."
180 gram kriterini abartılı bulan Menekşe'ye göre zaten tescil belgesi alan hiçbir kebapçıda da bu kritere uyulmuyor. yani herkes 'suç işliyor.'
Adana kebap ustası Menekşe, ATO'nun aldığı patentteki yelpaze ve vantilatör kullanma yasağına da karşı: "Vantilatör ve yelpaze kebabın duman kokmasını önler. Bu yöntem çok eskiden beri kullanılır. Kebabın rengi kırmızıdan koyuya doğru yaklaşırken kebabın yağı, ekmeğin üzerine hafifçe bastırılarak alınır. Çünkü pişirme sırasında eğer yağ közün üzerine düşerse kebap duman kokar. "
'Kebabın üzeri örtülmez'
Menekşe'nin son itirazı kebabın üzerinin ekmekle örtülmesi. Menekşe "Böyle bir gelenek kebabın tarihinde görülmedi. Kebap göze hitap etmesi için üzeri açık servis edilir" derken 4 yılda 140 işletmenin tescillendiğini belirten ATO yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmadı. (aa, dha)