Adana kebap vesikalı oldu

Artık Adana kebabı, Türkiye genelinde 'tescil belgesi'yle satılacak. Tescil başvuruları 15 Ağustos, denetimlerse 1 Eylül'den itibaren başlayacak.

ADANA - Artık Adana kebabı, Türkiye genelinde 'tescil belgesi'yle satılacak. Tescil başvuruları 15 Ağustos, denetimlerse 1 Eylül'den itibaren başlayacak.
Adana Lokantacılar Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Aslan, Adana Ticaret Odası (ATO), Kebapçılar Odası, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin temsilcilerinden oluşacak denetim komisyonunun kurulmasında son aşamaya geldiğini, tescili almaya ve tescile uygun kebap pişirmeyenlerin tabelalarına 'Adana kebap' yazamayacaklarını söyledi. Aslan, kebap kriterlerini sıraladı:
"Gerçek Adana kebabı erkek koyun etinden olur. Et, elle kıyılır. En az bir yaşındaki hayvanın eti, yağ, sinir, damar ve zarlardan ayıklanacak. Et, parçalar halinde bir gün dinlendirilecek. Kıyılmış etle kuyruk yağı binde 3 ve 8 arasında acı kırmızı biber-tuz ilaveyle yoğrulacak. 1.5 tabir edilen Adana kebabının eti, 270-280 gramdan az olmayacak. Şiş, alevsiz, meşe kömürü ateşinde pişirilecek ve etler sık sık çevrilecek. Etin yüzeyinde oluşan yağlar, kömüre akmaması için pidelerle alınacak. Kebap, ısıtılmış geniş porselen ya da metal tabakta servis yapılacak. Tabağa kebapla aynı anda ısıtılmış, yağlanmamış ekmek parçaları konulacak. Ayrı ayrı küçük tabaklarda soğan, salata, ezme ve domates kebabın yanında verilecek."


    http://www.radikal.com.tr/7537707537700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.