Adana polisi şüpheliyi serpme ağla yakalamak için proje başlattı

ADANA - Polis teşkilatı çok tartışma yaratacak bir uygulamaya başlamak için araştırma yapıyor. Proje kabul görürse Adana polisi şüphelileri ağ atarak etkisiz hale getirmeyi planlıyor.
Dün yasa dışı gösterilerde şüphelilerin suç teşkil eden hareketlerini delil haline getirebilmek için, zırhlı akrep aracına takılan gece görüşlü 300 metre uzaktaki hareketleri kayıt yapabilen kameranın tanıtımını yapan Adana Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, yeni projelerini şöyle anlattı:
“Son dönemde emniyetimiz kendini yenilemeye başladı.Dünyada bir çok ülkede kullanılan bir ağ var. Şüpheliyi, kendine ve müdahale eden görevliye zarar vermeden etkisiz hale getiriyor. Ancak, hala Türkiye’de insan hakları konusuna uygun mu, değil mi diye bakılıyor. Şu anda görevlilerimiz zor kullandıkları kişileri, elini ayağını bağlayarak yakalamaya çalışıyor. Ancak bu ağ kendisini paralayan, polise saldıran şüphelinin üzerine atılıyor. Şüpheli hareket ettikçe bu ağa sarılarak etkisiz hale geliyor. Eğer insan haklarına aykırı görülmemesi durumunda bu ağı ilk biz getirmeyi istiyoruz.” (dha)